Raport o budowie domu murowanego - część 3: wytrzymałe stropy
Liczba stropów zależy od kondygnacji domu. Zawsze są w piętrowych, ale często także w parterowych. Jedno jest pewne - muszą być solidne, bo od tego zależy bezpieczeństwo mieszkańców.
To, jaki rodzaj stropu ma być wykonany w naszym domu, zapisano w projekcie architektoniczno-budowlanym. Zawsze jest do niego dołączony rysunek układu stropu i są zawarte informacje o parametrach technicznych materiałów użytych do jego wykonania, o potrzebnym zbrojeniu, głębokości oparcia na ścianach, a nawet rozmieszczeniu podpór montażowych. Zwykle nie zmienia się rodzaju stropu i rzadko kto się na to decyduje. Są jednak sytuacje, kiedy warto się nad tym zastanowić. Pierwszym ważnym powodem jest wprowadzenie zmian wpływających na rozmieszczenie obciążeń na stropie. Takie konsekwencje ma zmiana układu pomieszczeń na piętrze, wykonanie ścian działowych z materiału cięższego, ułożenie wodnego ogrzewania podłogowego czy wstawienie nieuwzględnionego w projekcie kominka (może on ważyć nawet 500 kg). Drugim powodem są najczęściej koszty - zatrudnienie tańszej ekipy czy znalezienie taniego składu w sąsiedztwie. Trzecim - czas. Oczywiście, nie możemy zmienić rodzaju stropu sami. Przed rozpoczęciem budowy poprawki w dokumentacji wprowadza projektant domu, natomiast w jej trakcie kierownik budowy lub inspektor nadzoru przez wpis do dziennika budowy.
Stropy a przepisy
Stropy nad ogrzewanymi pomieszczeniami podziemnymi i stropy międzykondygnacyjne powinny mieć współczynnik U nie większy niż 1 W/(m2K), a te nad pomieszczeniami nieogrzewanymi 0,25.
Stropy gęstożebrowe
Większość z nich wykonuje się z belek prefabrykowanych. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się pustakami, a na całości układa beton. Wyjątkiem jest strop Akermana, w którym zamiast belek są żelbetowe żebra nośne.
Stropy monolityczne
W całości wykonuje się je na budowie. Najpierw przygotowuje się pełne deskowanie, na którym następnie układa się zbrojenie i wylewa na nie warstwę mieszanki betonowej.
Stropy prefabrykowane
Gotowe płyty - żelbetowe płyty kanałowe lub płyty ze zbrojonego betonu komórkowego - są przywożone na budowę z zakładu prefabrykacji i montowane przy użyciu dźwigu.
Materiały na stropy
Przede wszystkim muszą być wytrzymałe, aby zapewnić im odpowiednią nośność. Wybierając rodzaj stropu, warto także zwrócić uwagę na uzyskaną powierzchnię sufitu. Będzie ona jednolita w konstrukcjach gęstożebrowych ceramicznych i w stropach monolitycznych. Dzięki temu łatwiej będzie później otynkować powierzchnię, która jest z jednego materiału, niż tę złożoną na przykład z ceramiki i betonu.
Do wykonania stropów potrzebne będą inne dodatkowe elementy, na przykład podpory montażowe, zbrojenie (całe lub dodatkowe), a także pełne lub częściowe deskowanie.
Do wykonania
Do wykonania stropów - nawet prefabrykowanych - niezbędny jest beton klasy C16 i zbrojenie. Oprócz tego - zależnie od rodzaju stropu - będą potrzebne belki prefabrykowane o długości dopasowanej do rozpiętości stropu i pustaki stropowe betonowe, keramzytobetonowe (łączone w jednym z systemów ze styropianowymi) do stropu Teriva, ceramiczne i z betonu komórkowego.
Skąd wziąć podpory montażowe?
Stropy wymagają podparcia do czasu osiągnięcia przez beton całkowitej wytrzymałości. Tradycyjnie wykorzystuje się do tego drewniane stemple. Najczęściej są to żerdzie sosnowe z wyciętym zaciosem, do którego przybija się deskę podporową. Stemple zwykle się kupuje. Nie są one drogie, ale ich poziomowanie jest dość pracochłonne, zwłaszcza gdy podłoga na gruncie nie jest utwardzona chudziakiem.
Równie dobrze jako podpór montażowych można użyć stojaków do deskowań wielokrotnego użytku. Takie stojaki mają regulowaną wysokość, co ułatwia ich precyzyjne wypoziomowanie stropu przed zabetonowaniem. Takim sprzętem dysponuje obecnie większość firm budowlanych, ale podpory można również wynająć z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Koszt wynajęcia jednej wynosi około 2,5 zł/szt. za dobę. Trzeba jednak pamiętać, że podpór potrzeba dużo, a najwcześniej można je rozebrać po dwóch dniach, lecz tylko wtedy gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze twardnienie betonu może trwać nawet 12 dni. A to oznacza całkiem spory wydatek na deskowanie.
Czy wiesz, co to znaczy?
Deskowanie - inaczej zwane jest szalunkiem lub formą. Może być jednorazowe (z desek) lub powtarzalne (czyli wielokrotnego użytku ze stali i sklejki wodoodpornej), służące między innymi do formowania elementów z żelbetu.
Deklowanie pustaków - zaślepienie zaprawą cementową skrajnych pustaków stropowych.
Klawiszowanie stropu - niezależne od siebie ugięcia poszczególnych elementów nośnych stropu (belek). Objawem klawiszowania są rysy na styku poszczególnych elementów.
Podciąg - element konstrukcyjny podpierający strop w miejscu usunięcia ściany nośnej.
Rozpiętość stropu - odległość między podpierającymi go elementami (ścianami lub belkami).
Żebro rozdzielcze - żebro poprzeczne do żeber głównych; wykonuje ię je w stropach gęstożebrowych o rozpiętości powyżej 4,5 m przez rozsunięcie pustaków stropowych na 8-15 cm; dzięki takim żebrom stropy nie klawiszują.
Żelbet - beton zbrojony, czyli wzmocniony prętami stalowymi.
Ile kosztują stropy
Strop gęstożebrowy Teriva 4,0/1 na belkach o rozpiętości do 3,9 m - cena ok. 145 zł/m2
Strop gęstożebrowy Teriva 6,0 i Teriva 8,0 na belkach o rozpiętości do 3,6 m - cena ok. 210 zł/m2
Strop Akermana z pustaków o wysokości 20 cm - cena ok. 164 zł/m2
Strop ceramiczny Porotherm o wysokości 23 cm, przy długości belek 1,75-2,75 m i rozstawie 50 cm - cena ok. 160 zł/m2
Strop ceramiczny Porotherm o wysokości 25 cm, przy długości belek 1,75-2,75 m i rozstawie 50 cm - cena ok. 165 zł/m2
Płyta żelbetowa stropowa o grubości 8 cm z betonu C20/25 (B-25) - cena ok. 83 zł/m2
Płyta żelbetowa stropowa o grubości 15 cm z betonu C20/25 (B-25) - cena ok. 116 zł/m2
Zbrojenie z prętów stalowych żebrowanych o średnicy 8-14 mm - cena ok. 4 zł/kg
Skomentuj:
Raport o budowie domu murowanego - część 3: wytrzymałe stropy