Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wygodne schody w domu

Tekst architekt Ewa Knaflewska, red. Agnieszka Cal-Hubska
Schody dywanowe - charakteryzują się tą samą grubością stopni i podstopi, brakiem nawisów stopni nad podstopniami i brakiem belek nośnych (zwanych potocznie policzkami, wangami). - Fot. Mera

Schody, niezbędne, by pokonać różnicę poziomów w domu, stają się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza. Dlatego powinny być nie tylko bezpieczne, funkcjonalne, ale i estetyczne. Można je umieścić w różnych częściach domu i zastosować do ich budowy różne technologie.

Schody dywanowe - charakteryzują się tą samą grubością stopni i podstopi, brakiem nawisów stopni nad podstopniami i brakiem belek nośnych (zwanych potocznie policzkami, wangami). - Fot. Mera

Schody w przestrzeni domu

Schody idealne w jednym domu, w innym już wcale takie nie będą. Ich wygląd i lokalizacja są zawsze wynikiem kompromisów.

Szczęśliwie, różnorodne kształty stopni, balustrad czy poręczy, a także bogactwo materiałów, z których można je wykonać, pozwalają stworzyć optymalne rozwiązania dostosowane do konkretnych wnętrz.

Schody mogą pozostać całkowicie zamknięte w specjalnie na nie przeznaczonej klatce schodowej, lub być częścią otwartej przestrzeni domu. Zaprojektowane na planie koła, prostokąta czy elipsy, mogą cieszyć oko niebanalnym kształtem, zadziwiać użytym materiałem, dominować lub znikać w przestrzeni wnętrza, łączyć stylistycznie lub podkreślać różnice.

Najważniejsze, by ich twórcy w dążeniu do perfekcyjnej formy zadbali również ich funkcjonalność, a przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników.

O miejscu schodów na planie domu decyduje układ pomieszczeń na obu poziomach, doświadczenie architekta, a także upodobania właścicieli. Zanim zapadnie decyzja warto rozważyć różne opcje.

Klatka schodowa, hol - Fot. Joanna Siedlar/rys. Mariusz Alzak

Schody w strefie wejścia

Zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo duża swoboda poruszania się domowników po przestrzeni domu. Korzystający ze schodów nie będą przeszkadzać osobom przebywającym w pomieszczeniach strefy dziennej. Równocześnie taka lokalizacja pozwala uniknąć przenoszenia do sypialni hałasów z parteru.

Schody w salonie, kominek, pokój dzienny - Fot. Hanna Długosz/rys. Mariusz Alzak

Schody bezpośrednio w salonie

Tak ulokowane schody stają się zwykle centralnym punktem kompozycji przestrzeni dziennej domu.

Nie będą wygodne tam, gdzie każdy z domowników żyje własnym życiem, bo nie da się tu przemknąć na górę, bez zakłócania spokoju mieszkańcom korzystającym z części dziennej.

Klatka schodowa, schody - Fot. Joanna Siedlar/ Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody w osobnej klatce schodowej

Taki układ pozwala na niemal niezależne funkcjonowanie obu poziomów domu, ale kojarzy się z rozwiązaniami z budownictwa wielorodzinnego i prawie całkowicie pozbawia możliwości wykorzystania schodów jako elementu dekoracyjnego kształtującego przestrzeń, choć zdarzają się wyjątki jak na zdjęciu powyżej.

Schody w holu, schody płytowe - Fot. Shutterstock

Konstrukcja schodów a wygląd - schody płytowe

Bardzo często spotykane schody o konstrukcji żelbetowej - wykonywane na etapie budowy domu. Ich głównym elementem konstrukcyjnym jest płyta biegowa oparta na belkach lub połączona z płytą spocznikową.

Schody płytowe mogą być zamknięte w klatce schodowej, przylegać do ściany w otwartej przestrzeni wnętrza lub stanowić formę wolno stojącą.

Schody wspornikowe, pokój dzienny - Fot. Shutterstock

Konstrukcja schodów a wygląd - schody wspornikowe

Mają szczególne walory wizualne - charakteryzują się jednostronnym umocowaniem każdego stopnia oddzielnie do ściany. Taka forma daje duże możliwości aranżacyjne i chętnie jest wykorzystywana we współczesnej architekturze. Schody te efektownie prezentują się w otwartych wnętrzach. Mogą być też mocowane wokół dominującego, centralnego słupa. Uwaga: drgają i są akustyczne.

Schody policzkowe, hol - Fot. Shutterstock

Konstrukcja schodów a wygląd - schody policzkowe

Ich elementem konstrukcyjnym są poprowadzone wzdłuż biegu belki (policzki), do których ?dowiązuje się? stopnie. Jeżeli konstrukcja przylega do ściany, to policzek może być po jednej stronie. Jeśli powstają na planie koła, elementami konstrukcyjnymi są stalowe belki lub gięte drewno. Schody te są lekkie wizualnie, pozwalają na przepływanie przestrzeni między stopniami, łącząc raczej niż dzieląc wnętrza.

schody w salonie - Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Konstrukcja schodów a wygląd - schody dywanowe

Schody o konstrukcji samonośnej. Cechują je ta sama grubość stopni i podstopni, brak nosków oraz brak belek nośnych. Mają charakterystyczny, minimalistyczny wygląd. Niestety, zwykle nie stosuje się przy nich balustrad, które mogą popsuć efekt wstęgi. To wada, bo bezpieczeństwo użytkowania, jest na równi z formą niezbędnym elementem dobrze zaprojektowanych schodów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Szklane schody - trudny detal
Schody betonowe do remontu
Architektoniczne sposoby na oszczędny dom

Skomentuj:

Wygodne schody w domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej