Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

O rany, jak te drzwi się otwiera?!?

Małgorzata Krośnicka

Problem z otwarciem lub zamknięciem drzwi tylko z pozoru wydaje się błahy. O tym, ile emocji wzbudza wie każdy, kto bezskutecznie siłował się z zamkiem, na przykład podczas zagranicznych podróży. Bo z zamkami jest tak, że co kraj, to obyczaj i inne rozwiązania. Sprawę dodatkowo komplikuje postęp technologiczny - drzwi wyposażone w najnowocześniejsze zamki tradycyjnego klucza nie mają.

klamka - Fot. Roto

Klamka zamiast zamka

Oto drzwi, które można zaryglować za pomocą klamki - unosi się ją do góry. Tę "pułapkę" możemy spotkać w krajach skandynawskich i we Francji, gdzie tego typu okucia są dość popularne. Do otwarcia zamka z zewnątrz jest oczywiście potrzebny tradycyjny klucz.

zamek drzwi wejściowe - Fot. Winkhaus

Zamek automatyczny

Drzwi wyposażone w automatyczną blokadę nie są polecane dla tych osób, które mają zwyczaj zapominać o drobiazgach i wracać po kilka razy do domu. W takich modelach, gdy zamkniemy skrzydła, od razu zatrzaskują się masywne rygle, uniemożliwiając powrót bez użycia klucza. Od wewnątrz domu odryglowanie drzwi jest proste - następuje bowiem w chwili naciśnięcia klamki. Z tego powodu zamek stosujemy zwykle w kombinacji z klamko-pchaczem lub pochwytem od zewnątrz.

zamek drzwi wejściowych - Fot. Hörmann

Zamek na przycisk

Zamek automatyczny może być podłączony do stacji domofonu lub wideofonu. Dzięki temu osoba przebywająca wewnątrz budynku może odryglować drzwi bez potrzeby podchodzenia do nich i przekręcania klucza. Od wewnątrz otwieranie zamka może przebiegać tradycyjną metodą lub za pomocą gadżetów do niedawna znanych z filmów sci-fi.

zamek drzwi wejściowych - Fot. Hörmann

Zamek z transponderem lub skanerem

Drzwi wyposażone w nowoczesne automatyczne elektrozamki mogą być sterowane od zewnątrz na kilka różnych sposobów. Praktycznym urządzeniem są tak zwane klucze elektroniczne, czyli transpondery, komunikujące się z zamkiem po zbliżeniu do niewielkiego czytnika przymocowanego na ścianie obok drzwi. Taki nadajnik ma kształt niedużego breloczka.

Bardziej spektakularne i kosztowne są skanery linii papilarnych, dzięki którym drzwi reagują tylko na domowników.

Zamek na pilota - Fot. Winkhaus

Drzwi wyposażone w zamki automatyczne mogą być otwierane także za pomocą pilota. To rozwiązanie od elektronicznego klucza różni się tym, że nie musimy zbliżać nadajnika do specjalnego czytnika. Podchodząc do drzwi po prostu naciskamy przycisk pilota. Funkcja przydatna dla tych, którzy często miewają zajęte ręce - na przykład zmagają się z dużymi zakupami i ruchliwym kilkulatkiem.

zamek drzwi wejściowych - Fot. Yale

Zamek na szyfr

To już nie wyobraźnia twórców filmów sensacyjnych lecz rzeczywistość, którą można - za stosowną i niemałą na razie opłatą - mieć we własnych drzwiach. Zamek, który otwiera się po wystukaniu na klawiaturze odpowiedniej kombinacji cyfr. Rozwiązanie raczej nie dla osób roztrzepanych czy noszących w portfelu piny do kart bankowych.

zamek drzwi wejściowych - Fot. Schüco

Zamek, który zawsze się zatrzaskuje

Zamek automatyczny potrafi zadbać o nasze bezpieczeństwo.  Zareaguje zatrzaśnięciem rygli po każdym zamknięciu skrzydła. Może to być uciążliwe, gdy często wychodzimy z domu do ogrodu, ale tę funkcję można wyłączyć. Zmienia się wówczas ustawienia na panelu sterowania, zamontowanym od wewnątrz przy drzwiach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Modna stolarka
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie

Skomentuj:

O rany, jak te drzwi się otwiera?!?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej