Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okna i drzwi: ciche i ciepłe

Opracowanie Monika Karda
Stolarka otworowa wpływa na obniżenie parametrów izolacyjnych domu, dlatego warto zainwestować w okna i drzwi o lepszych właściwościach - Fot. Eurocolor

Dziś już nie wystarczy, by drzwi i okna były funkcjonalne i ładne. Powinny być zaopatrzone m.in. w rozwiązania, pomagające utrzymać w domu jak najwyższy komfort cieplny i akustyczny.

Stolarka otworowa wpływa na obniżenie parametrów izolacyjnych domu, dlatego warto zainwestować w okna i drzwi o lepszych właściwościach - Fot. Eurocolor

Ciche drzwi

Kto kiedykolwiek mieszkał w pobliżu ruchliwej drogi, boiska czy warsztatu usługowego, ten wie, jak ważna jest izolacyjność akustyczna ścian. Budując własny dom, warto o nią zadbać.

W zmniejszeni u hałasu docierającego do wnętrz może pomóc odpowiednie ukształtowanie terenu wokół domu i elewacji budynku, ale to, o co trzeba zadbać przede wszystkim, to dobra izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych. O tłumieniu dźwięków decyduje głównie materiał użyty do budowy warstwy nośnej. Duży udział mają też okna i drzwi, dlatego im mniejsza jest ich powierzchnia, tym lepiej, ponieważ stolarka znacząco obniża izolacyjność całej przegrody. Ponieważ obecnie jednak projektuje się i montuje duże przeszklenia nie bez znaczenia są parametry izolacyjności akustycznej.

Drzwi mają gorszą izolacyjność akustyczną niż ściany, a zatem osłabiają izolacyjność całej przegrody. Drzwi zewnętrznych dotyczy to w niewielkim stopniu, ponieważ zwykle są one dobrze izolowane termicznie, a więc i akustycznie, ponadto oddzielone od reszty domu wiatrołapem czy przedsionkiem.

Przed hałasem najskuteczniej chronią ciężkie drzwi pełne bez otworów wentylacyjnych. Ciche będą też drzwi przeszklone, ale tylko wtedy, gdy zostaną w nich zastosowane szyby klejone lub zespolone. Liczą się też: grubość skrzydła oraz masa i sztywność konstrukcji. Bardzo ważne jest również dokładne uszczelnienie drzwi. Uszczelki powinno się montować w przylgach, wokół szyb oraz w progach drzwi.

W ograniczeniu dostępu zewnętrznych źródeł hałasu może pomóc wybór okna z właściwą szybą dźwiękochłonną - Fot. Glassolutions/ Saint-Gobain

Ciche okna w dachu i w ścianach

Na zdjęciu wyżej: w ograniczeniu dostępu zewnętrznych źródeł hałasu może pomóc wybór okna z właściwą szybą dźwiękochłonną.

Okno dachowe z pakietem wyciszającym deszcz jest odpowiednie do pokoi dziecięcych i sypialni na poddaszu - dzięki niemu może być cicho nawet podczas ulewy. Efekt tłumienia odgłosów padającego deszczu osiągnięto dzięki optymalizacji konstrukcji całego okna połaciowego, a szczególnie szyby, nowej technologii produkcji oblachowań zewnętrznych, a także uszczelek. Elementy aluminiowego oblachowania okna pokryte są wyciszającą folią. Zastosowana w oknie szyba energooszczędna bezpieczna lepiej tłumi odgłosy deszczu, a także hałas z zewnątrz. Pakiet szybowy ma grubsze tafle szkła, a przestrzeń międzyszybowa jest wypełniona kryptonem. Od zewnątrz okno ma szybę hartowaną, natomiast wewnętrzne tafle są sklejone folią, co - w razie stłuczenia - gwarantuje bezpieczeństwo domowników.

Ciche okna w ścianach

Izolacyjność akustyczną okna poprawia odpowiednie oszklenie, którego miarą jest wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną >50 dB. Efekt uzyskuje się m.in. dzięki użyciu przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm), zastosowaniu tafli o różnej sprężystości (wykorzystuje się tutaj właściwości tłumiące szkła klejonego), zróżnicowanie grubości szkła (tafle powinny się różnić grubością o przynajmniej 50%, np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm).

Fot. Gerda

Ciepłe drzwi

Pamiętajmy, że jeśli chcemy mieć pewność, iż izolacyjność termiczna drzwi odpowiada wymaganiom budownictwa energooszczędnego, powinniśmy zapytać sprzedawcę o certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną całych drzwi. Bez takiego certyfikatu, wydanego na podstawie badań wykonanych przez niezależne od producenta laboratorium, można z góry uznać, że drzwi nie spełniają podawanych standardów.

Izolacyjność cieplna drzwi

Normy dla drzwi wejściowych zostały z początkiem 2014 roku zaostrzone, ale jeżeli planujemy budowę domu energooszczędnego, wymogi stawiane drzwiom powinny być zdecydowanie wyższe niż te, które określają przepisy. Od 1 stycznia 2014 roku wymagane jest, by współczynnik Ud drzwi wynosił nie więcej niż 1,7 W/(m2K), a w 2021 roku ma osiągnąć wartość 1,3 W/(m2K). Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć w ofercie producentów drzwi zewnętrzne o Ud niższym niż 1,0. Obecnie więksi wytwórcy dostosowali się do zmienionych norm prawnych, a niektórzy wręcz stworzyli produkty o jeszcze lepszych parametrach.

Bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji domu mają trzy podstawowe parametry drzwi - przenikalność cieplna, przepuszczalność powietrza i wodoszczelność.

Ościeżnica termiczna

Konstrukcja ciepłej ościeżnicy montowanej z drzwiami wejściowymi wykorzystuje właściwości izolacyjne powietrza. Perforacja w ościeżnicy w formie labiryntu otworów stanowi barierę dla przepływu ciepła, wykorzystując powietrze jako naturalny, doskonały izolator cieplny. Jednocześnie perforacja w ościeżnicy umieszczona jest w tzw. osi obojętnej, co oznacza, że minimalnie (zaledwie o 3% w porównaniu z ościeżnicą pełną) obniża parametry wytrzymałościowe profilu.

 

Fot. Gerda

 

Oferta producentów

Mimo że oferta ciepłych drzwi się zwiększa, wśród kupujących popularnością cieszą się drzwi o nieco gorszych parametrach termoizolacyjnych - powyżej 1,5 W/(m2K). Jest to spowodowane niższą ceną takich skrzydeł. Różnica w cenie drzwi standardowych i "ciepłych" może bowiem - zależnie od producenta - wynosić od 20 do nawet 50%. Jednak osoby budujące dom energooszczędny lub chcące ograniczyć straty ciepła w domu wznoszonym w technologii tradycyjnej oraz takie, które nie chcą lub nie mogą mieć wiatrołapu, powinny zastanowić się nad drzwiami, których Ud jest na poziomie 0,8 W/(m2K).

Jednak z najlepszych nawet drzwi nie będziemy usatysfakcjonowani, jeśli zostaną źle zamontowane. Warto je więc kupować łącznie z usługą profesjonalnego, szczelnego montażu warstwowego.

 

Fot. Krispol

 

Zdjęcie powyżej: Właściwości drzwi są związane z użytymi do ich produkcji materiałami. Aby osiągnęły określone parametry cieplne, najlepiej stosować ich optymalną kombinację

Eliminowanie wzmocnień stalowych, wypełnianie profili materiałami izolacyjnymi, wykorzystanie kompozytów - to niektóre z zabiegów producentów okien poprawiających ich izolacyjność - Fot. Oknoplast

Ciepłe okna w ścianach

Na zdjęciu powyżej: eliminowanie wzmocnień stalowych, wypełnianie profili materiałami izolacyjnymi, wykorzystanie kompozytów - to niektóre z zabiegów producentów okien poprawiających ich izolacyjność.

Okno jest materiałem budowlanym i podlega przepisom prawa. Musi zatem spełniać odpowiednie wymagania - głównie mieć odpowiednią termoizolacyjność, odporność na obciążenie wiatrem czy też szczelność na ulewny deszcz. Ważne są też dane dotyczące izolacyjności akustycznej. Przed wizytą w salonie sprzedaży warto zasięgnąć takich informacji u osób związanych z branżą okienną lub poszukać ich w sieci.

Termoizolacyjność okien

Budując dom, wybierajmy stolarkę energooszczędną, której Uw będzie lepsze niż "przepisowe" 1,3 - na poziomie 1,0-0,8 W/(m2K).

Choć najważniejszym parametrem jest współczynnik Uw , zdarza się, że większy wpływ na straty ciepła ma nieszczelność stolarki. Aby w pełni wykorzystać ciepłochronne właściwości stolarki, należy zastosować też szczelną metodę montażu, która zapewni przepuszczalność powietrza na poziomie nie gorszym niż przepuszczalność samego okna. Te wymagania spełnia montaż wykonany z użyciem folii zabezpieczających warstwę ocieplenia. Zawiera on trzy warstwy: paroszczelną, ocieplającą i wodoszczelną, nazywa się go również montażem warstwowym.

Ciepłe ramy okien

Zwiększanie głębokości zabudowy i liczby komór w profilach PVC przez producentów przynosi wymierne efekty w pewnym zakresie: energooszczędne profile charakteryzują się obecnie sześciokomorową budową i głębokością zabudowy ponad 80 mm. "Analizy liczby komór" tracą nieco na znaczeniu w kontekście pojawiających się na rynku systemów, gdzie co innego decyduje o właściwościach cieplnych ram. Dla porównywania profili zasadne jest zatem sprawdzenie ich współczynnika Uf. Nie tylko okna drewniane czy z PVC są ciepłe. Minęły już czasy zimnych okien aluminiowych - dziś również one mogą być energooszczędne, a nawet pasywne. Okna aluminiowe są trafnym rozwiązaniem, jeśli inwestorowi zależy na bardzo dużych, energooszczędnych przeszkleniach, smukłym wyglądzie zewnętrznym profili, wysokiej trwałości i ciekawym designie.

Energooszczędne pakiety szybowe

Zamawiając ciepłe okna, zwróćmy szczególną uwagę na parametry szyb. Wybór energooszczędnych pakietów 3-szybowych ma swoje plusy, ale może mieć i minusy. Plusem jest lepszy współczynnik Ug, dzięki któremu mniej ciepła ucieka przez szybę. Jednak nie mniej istotny dla komfortu mieszkania jest współczynnik Lt. Informuje on bowiem o ilości światła przepuszczanego przez dany pakiet szybowy. Im jest on wyższy, tym w pomieszczeniu będzie widniej. Na rynku dostępne są ciepłe pakiety 3-szybowe o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2K), których Lt wynosi 58-74%.

Należy też uwzględnić współczynnik przepuszczalności energii słonecznej - g (gn), wpływający na ilość energii, która wpływa do pomieszczenia. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła słonecznego dostanie się do wnętrza przez szybę, a perspektywa zysku energii wydaje się kusząca.

Do estetycznego ciepłego wykończenia wnęki producenci oferują produkty systemowe, takie jak stalowy stelaż lub gotowa wnęka okienna (szpaleta) - Fot. Velux

Ciepłe okna w dachu

Na zdjęciu wyżej: do estetycznego ciepłego wykończenia wnęki producenci oferują produkty systemowe, takie jak stalowy stelaż lub gotowa wnęka okienna (szpaleta).

Na rynku okien dachowych największym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania energooszczędne. Najnowocześniejsze modele pomagają obniżyć zużycie energii, mają nowocześniejszy design i zapewniają większy komfort użytkowania. Inwestorzy doceniają także znaczenie wewnętrznych akcesoriów przeciwsłonecznych, ale również tych montowanych na zewnątrz, jak rolety i markizy. Ich właściwe użytkowanie również wpływa pozytywnie na bilans energetyczny, przyczyniając się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Zgodnie ze standardem domu

Obecnie dla okien połaciowych współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 1,5 W/(m2K). Od 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2K). Z wytycznych dotyczących budowania domów energooszczędnych opracowanych przez KAPE wynika, że aby osiągnąć standard NF40, konieczne jest zastosowanie okien o współczynniku Uw = 0,8-1,3 W/(m2K), a dla standardu NF15 - konieczne jest zastosowanie okien o współczynniku Uw = 0,7-0,8 W/(m2K).

Wiele z obecnie sprzedawanych okien dachowych osiąga lepsze parametry niż te, które będą obowiązywać od 2021 r. Ich U, mierzone dla zamontowanego okna, ma mniej niż 1,0 - często jest na poziomie 0,8, a w najlepszych modelach wynosi nawet 0,58.

Okna z kołnierzami

Okno energooszczędne może być montowane wraz ze specjalnym pakietem kołnierzy izolacyjnych. Przeznaczony jest on do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej wokół okna. Kołnierz uszczelniający może mieć przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna, tworząc termoizolacyjną ramę. Podczas montażu ważne jest aby szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu zostały dokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Materiał ten powinien być również dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Kołnierz paroprzepuszczalny chroni ocieplenie przed zawilgoceniem z zewnątrz, a kołnierz paroszczelny od wewnątrz.

Ciepłe pakiety szybowe

W okna standardowe najczęściej są wstawiane pakiety dwuszybowe, pakiety trzyszybowe są standardem w oknach domów energooszczędnych. W oknach dachowych liczy się nie tylko ich izolacyjność, ale też to, ile energii cieplnej ze słońca pozyskuje się przez szyby. Dzięki zwiększeniu powierzchni szyb wpadnie więcej światła, dłużej będzie jasno i nie będziemy korzystać ze światła sztucznego, mniej też trzeba będzie zapłacić za energię elektryczną.

Producenci i dystrybutorzy

Okna i drzwi oferują m.in.: ABAKUS OKNA | www.abakus-okna.com.pl | infolinia: 85 713 09 70 ADAMS | www.adams.com.pl | tel. 89 741 32 48 ALUPLAST | www.aluplast.pl | tel. 61 654 34 00 ALUPROF | www.aluprof.eu | tel. 33 819 53 00 AMPOL | www.ampol.pl | tel. 22 651 77 00 AWILUX | www.awilux.pl | tel. 65 525 42 90 BORYSZEW | www.boryszewerg.com.pl | tel. 46 863 02 01 BUDVAR | www.budvarcentrum.eu | tel. 43 824 31 32 DAKO | www.dako.eu | tel. 18 449 28 00 DOBROPLAST | www.dobroplast.pl | tel. 86 276 35 00 DRUTEX | www.drutex.pl | infolinia: 0 801 67 67 87 EKO-OKNA | www.ekookna.pl | infolinia: 801 23 27 28 ELWIZ | www.elwiz.eu | tel. 68 327 35 10 FAKRO | www.fakro.pl | infolinia: 0 800 100 052 GERDA | www.gerda.pl | tel. 22 329 10 30 HÖRMANN | www.hormann.pl | infolinia: 801 500 100 IFTM INTERNORM |  www.internorm.com/pl/internorm | infolinia: 801 88 99 87 JOCZ | www.jocz.pl | tel. 87 421 81 03 MS WIĘCEJ NIŻ OKNA | www.ms.pl | tel. 59 84 10 800 OKNOPLAST | www.oknoplast.com.pl | tel. 12 279 71 71 OKNOPLUS | www.oknoplus.com.pl | tel. 12 27 75 880 OKPOL | www.okpol.pl | tel. 77 404 66 66 PETECKI | www.petecki.eu | tel. 42 689 99 99 POL-SKONE | www.pol-skone.pl | tel. 81 728 52 00 POZBUD | www.pozbud.pl | tel. 61 899 40 99 ROTO | www.roto.pl | infolinia: 801 011 470 SCHÜCO | www.schueco.pl | tel. 46 858 32 00 SOKÓŁKA OKNA I DRZWI | www.sokolka.com.pl | tel. 85 722 02 11 STOLBUD WŁOSZCZOWA | www.stolbud.pl | tel. 41 38 82 100 WINKHAUS | www.winkhaus.pl | tel. 65 525 57 00 WIŚNIOWSKI | www.wisniowski.pl | tel. 18 44 77 111 VELUX | www.velux.pl | tel. 22 33 77 000 VEKA | www.veka.pl | tel. 46 834 44 00 VETREX | www.vetrex.com.pl | tel. 58 692 24 00

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Modna stolarka
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie

Skomentuj:

Okna i drzwi: ciche i ciepłe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej