7 miejsc na kocioł gazowy
Nowoczesny kocioł gazowy można umieścić w wielu miejscach domu; w kotłowni, kuchni lub w łazience. Warunek jest tylko jeden - przeznaczone na niego pomieszczenie musi spełniać niezbyt wygórowane wymagania techniczne.
Jeżeli chcemy zamontować kocioł w łazience, powinien to być model z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny. Dzięki temu w zimie łazienka nie będzie się wychładzać, jak to się dzieje, gdy pracuje w niej urządzenie z otwartą komorą.
Inną zaletą takiego montażu jest niewielka odległość od kotła do punktów poboru ciepłej wody. Dzięki czemu zwykle nie ma potrzeby zakładania cyrkulacji (umożliwia uzyskanie ciepłej wody w najbardziej oddalonych punktach zaraz po odkręceniu kranu).
Należy też pamiętać o tym, że nowoczesny kocioł gazowy wyposażony jest w pompę obiegową (wymuszającą krążenie wody w systemie grzewczym) i automatykę, wymaga więc podłączenia do instalacji elektrycznej o napięciu 230 V.
Ponieważ zwykle kocioł turbo lub kondensacyjny ma stopień ochrony antyporażeniowej IPX4D, dlatego, aby pracował bezpiecznie i bez zakłóceń, powinien wisieć poza obrysem wanny lub brodzika.
Podobnie, jak w łazience, również w kuchni najlepiej sprawdzi się kocioł turbo lub kondensacyjny. Nie trzeba wtedy rezygnować z zastosowania wyciągu kuchennego, co byłoby konieczne, gdyby kocioł miał otwartą komorę spalania.
Poza tym, do kuchni zwykle wybiera się modele wiszące, które umieszcza się w ciągu szafek. Urządzenia z zamkniętą komorą i kondensacyjne można ukryć w jednej z szafek z drzwiczkami. Kotły niektórych producentów wymagają pozostawienia minimum 10 cm przestrzeni od obudowy, zapewniającej łatwy dostęp do niego w celu wykonania przeglądu lub naprawy, u innych wystarczy 1 cm - zależy to konstrukcji kotła.
Tak jak w łazience, kocioł musi mieć stopień ochrony IPX4D oraz wisieć poza obrysem zlewozmywaka.
To tradycyjne miejsce montażu kotłów gazowych w domach podpiwniczonych. Najczęściej instaluje się w niej urządzenia stojące lub z większym zasobnikiem ciepłej wody, z uwagi na ich ciężar i gabaryty. Piwnica wybierana jest także wtedy, gdy decydujemy się na model z otwartą komorą spalania. Wówczas świeże powietrze (chłodne zimą) dostarczane jest przez kanał nawiewny w postaci litery Z, zwany popularnie "zetką".
W piwnicy nie ma zwykle problemu z dostępem do komina. Pamiętajmy jednak, że musi być on szczelny i wykonany z materiału odpornego na działanie kwaśnych skroplin. Do tego celu nadają się na przykład rury ceramiczne (są też gotowe zestawy ceramiczne) lub ze stali kwasoodpornej.
Kocioł gazowy w przedpokoju lub korytarzu
Te pomieszczenia są dość rzadko wykorzystywane, gdyż nie ma w nich zwykle dostępu do kanałów kominowych. Dlatego jeśli decydujemy się na taki montaż, korzystniej jest kupić urządzenie niewymagające podłączenia do tradycyjnego komina. Spaliny z kotłów kondensacyjnych i z zamkniętą komorą spalania można wyprowadzić wtedy przez ścianę zewnętrzną.
Przy takiej lokalizacji kotła trudniej też będzie opróżnić go z wody na czas jego naprawy. Kłopotliwe będzie również odprowadzenie kondensatu do kanalizacji.
Kocioł umieszczony w holu lub przedpokoju można ukryć w szafie lub zabudowanej wnęce, pozostawiając niezbędne otwory wentylacyjne na dole i u góry drzwiczek.
W pomieszczeniu gospodarczym, nazywanym też kotłownią, można montować wszystkie rodzaje kotłów, jeśli tylko spełniają one wymagania związane z kubaturą, wysokością oraz wentylacją.
Jeśli w kotłowni oprócz kotła z otwartą komorą spalania będzie umieszczony jeszcze hydrofor, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu i takim ukierunkowaniu nawiewu zimnego powietrza, aby nie dopuścić do zamarzania wody w samym hydroforze oraz instalacji wodnej.
Gdy pomieszczenie gospodarcze zostanie wydzielone z części garażu, wówczas ściana odgradzająca powinna być wykonana z materiałów, które zapewnią jej odporność ogniową przez jedną godzinę. Natomiast zamontowane w niej drzwi muszą być odporne na działanie ognia przez 30 minut.
Jeśli kocioł będzie "sublokatorem" w suszarni lub pralni, może to wpłynąć na jego żywotność i stopień awaryjności. Na przyspieszone zużycie niektórych elementów kotła duży wpływ ma przede wszystkim wilgoć. Powoduje ona, że na powierzchni wymiennika ciepła kotła łatwiej osadzają się drobne zanieczyszczenia, które zwykle ulatują wraz ze spalinami. Powoduje to z czasem spadek sprawności urządzenia. Podobne w skutkach jest pobieranie przez kocioł z otwartą komorą powietrza z detergentami. Następuje wtedy przyspieszona korozja wymiennika ciepła, szybciej niszczy się również elektroda jonizacyjna, która kontroluje obecność płomienia na palniku.
Chociaż kocioł z otwartą komorą spalania powoduje, szczególnie zimą, znaczne wychłodzenie pomieszczenia, to przepływające powietrze ułatwia i przyśpiesza proces suszenia. Chłodne powietrze będzie również korzystne dla produktów przechowywanych w spiżarni.
Montaż kotła gazowego na poddaszu jest możliwy, choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie zawsze uda się wykonać komin takiej długości, by dało się zapewnić odpowiedni ciąg. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjne ? w obu odprowadzenie spalin wymuszone jest bowiem pracą wentylatora.
Należy się jednak liczyć z wydłużonym czasem oczekiwania na ciepłą wodę w kuchni oraz łazience na parterze, szczególnie gdy zamontujemy kocioł dwufunkcyjny. Aby zmniejszyć tę niedogodność, lepiej wybrać kocioł z zasobnikiem, który umożliwia wykonanie cyrkulacji.
Skomentuj:
7 miejsc na kocioł gazowy