Przesłony okienne: osłony zewnętrzne
Przepuszczanie energii słonecznej do pomieszczeń opłaca się w okresie grzewczym. Może stać się jednak uciążliwe latem, gdyż prowadzi do przegrzewania pomieszczeń. Aby temu zapobiec, warto w tym czasie zacienić okna, tworząc barierę dla słońca. Można do tego wykorzystać osłony wewnętrzne, jednak nie zapobiegną one nagrzewaniu się szyb i promieniowaniu ciepła do środka. Bardziej skutecznym sposobem jest zastosowanie osłon zewnętrznych: rolet, markiz, refleksoli lub screenów. Wybór wśród produktów techniki osłonowej jest dzisiaj ogromny i pozwala na zabezpieczenie się przed nadmiernym nasłonecznieniem w trudnych warunkach. Ważne, żeby planując szczególnie duże przeszklenia od razu przewidzieć jakieś rozwiązanie osłonowe, w przeciwnym razie latem przebywanie w domu stanie nie do zniesienia.
Okiennice i żaluzje zewnętrzne
Fot. powyżej: Żaluzje montowane są na zewnątrz pasują do budynków o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad
Okiennice zewnętrzne, podobnie jak wewnętrzne (shuttersy), zazwyczaj produkowane są z drewna sosnowego, olchowego, dębowego albo egzotycznego. Dostępne są też modele z aluminium lub PVC. Skrzydła okiennic mogą być pełne, lamelowe lub łączone, na przykład na dole pełne, na górze zaś ażurowe. Są także okiennice z ruchomymi lamelami, które ustawia się w różnej pozycji, dostosowując do kąta padania promieni słonecznych.
Okiennice mogą być uchylne, czyli tradycyjne na zawiasach montowanych do ściany lub do ramy okiennej albo przesuwne - wtedy umieszczone są na szynach podobnie jak drzwi szaf wnękowych. Można je otwierać i zamykać ręcznie, ale lepiej wyposażyć w mechanizmy, dzięki którym skrzydła można otwierać i zamykać z wnętrza domu. Najprostszy jest mechanizm korbowy, ale lepszy będzie napęd elektryczny, uruchamiany przyciskiem lub pilotem.
Nowoczesnym typem okiennic są żaluzje fasadowe zbudowane z poziomych aluminiowych lameli, które można podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia, co daje możliwość regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Produkowane są w kilku wariantach (np. C80, C50, Z90) z wysokogatunkowej, aluminiowej taśmy oraz powlekane powłokami lakierniczymi, uodparniającymi przesłonę okienną na warunki atmosferyczne.
Fot. ALUPROF
Fot. powyżej: Aluminiowe lamele mogą mieć szerokość 50-90 mm i przekrój łukowy (w kształcie litery C) lub profilowany (w kształcie litery Z)
Lekka, solidna, aluminiowa konstrukcja, specjalne prowadnice oraz osłony pakietu produkowane w kilku wariantach, a także możliwość wyposażenia żaluzji w automatykę pogodową umożliwiają montaż w dowolnych miejscach elewacji, na przykład we wnękach okiennych czy na dużych przeszklonych powierzchniach.
Żaluzje fasadowe narażone są na zabrudzenia gromadzącym się na lamelach kurzem, drobinkami piasku czy zalegającymi liśćmi. Do czyszczenia lameli wykorzystuje się miękką szmatkę czy szczotkę. Nie należy ich czyścić na mokro, ponieważ wówczas mogłyby powstać nieefektowne smugi. W żadnym wypadku nie powinno się stosować agresywnych środków czyszczących.
O ile żaluzje fasadowe można wyczyścić samodzielnie, o tyle przeglądu mechanizmów, w jakie zostały wyposażone osłony, powinien co najmniej raz w roku dokonać specjalizujący się w tego rodzaju usługach fachowiec. Dotyczy to zwłaszcza żaluzji obsługiwanych elektronicznie.
Fot. ROTO
Fot. powyżej: Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) to nowoczesny element, który dodaje lekkości bryle budynku
Zapisz
Rolety zewnętrzne
Fot. powyżej: Rolety zewnętrzne chronią dom przed ludzką ciekawością, hałasem ulicznym i nieproszonymi gośćmi
To najbardziej typowe zewnętrzne osłony okienne. Rolety skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, a zimą przed stratami ciepła. Na podwyższoną izolacyjność cieplną rolet wpływa nie tylko materiał, z którego są wyprodukowane (np. pancerz rolety wypełniony warstwą pianki poliuretanowej), ale też i to, że między płaszczem rolety a szybą powstaje "poduszka powietrzna", która dodatkowo izoluje okno pod względem termicznym. Umożliwiają dowolną regulację napływu światła - od całkowitego zaciemnienia, przez lekki półmrok, aż do pełnego dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu w słoneczne, upalne dni skutecznie chronią wnętrza przed przegrzaniem. Rolety opuszcza się na dzień i podnosi nocą, otwierając również okna, aby naturalnie schłodzić pomieszczenia.
Oferta producentów jest bogata - do wyboru mamy wiele profili roletowych o różnych grubościach, wielkości i kolorze. Dostępne są też rolety z listwami, w których są perforacje, umożliwiające przewietrzanie pomieszczeń nawet przy opuszczonym płaszczu rolety oraz chroniąc przed gwałtownymi ruchami powietrza i podmuchami wiatru oraz przeciągami. Można też kupić rolety zintegrowane z moskitierą, gwarantujące skuteczną ochronę przed dokuczliwymi owadami.
Fot. ANWIS
Fot. powyżej: Różne rodzaje i typy kaset roletowych sprawiają, że możemy je zamontować zarówno w budynkach nowo powstających, jak i już istniejących
Teoretycznie rolety zewnętrzne mogą być obsługiwane ręcznie. Jednak nie warto rezygnować ze sterowania elektrycznego lub nawet takiego zasilanego energią słoneczną. Do zasłonięcia przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są bowiem równie duże rolety. Ich unoszenie oraz opuszczanie może okazać się trudne do wykonania. Również zasłonięcie wszystkich okien staje się uciążliwe i czasochłonne. Można pokusić się o stwierdzenie, że elektryczne napędy są niezbędne. Przed ich zainstalowaniem warto się zastanowić, jaki jest najlepszy sposób sterowania. Osobne przyciski dla każdego okna jest najtańsze, ale najwygodniejsze jest zdalne sterowanie za pomocą pilota, którym z dowolnego miejsca w domu można obsługiwać wszystkie przesłony okienne, również wewnętrzne.
Siłowniki do napędu rolet mogą być wyposażone w zintegrowane sterowanie radiowe, co ułatwia ich instalację. Oczywiście można wybrać system, który będzie zasłaniał i odsłaniał okna według wybranego scenariusza. Potencjalnych włamywaczy pomoże zmylić program symulujący obecność domowników podczas ich dłuższej nieobecności, który unosi i opuszcza zasłony o różnych porach dnia.
Sterowanie roletami można zintegrować z systemem alarmowym, by opuszczały się w chwili uzbrojenia alarmu i podnosiły w momencie jego wyłączenia. Można pójść o krok dalej, włączając je do sterowania tak zwanymi scenami świetlnymi - w salonie mogą się opuszczać po wciśnięciu przycisku uruchamiającego projekcję filmu, a w sypialni - wraz z włączeniem oświetlenia.
Fot. ALUPROF
Fot. powyżej: Rolety eliminują szkodliwe działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które powoduje płowienie wykończenia i wyposażenia wnętrz
Można też tak zaprogramować sterowanie roletami, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach po wschodzie i zachodzie słońca, inaczej dla każdej pory roku, bo inne zadanie mają latem, a inne zimą.
Systemy sterowania roletami, jak również żaluzjami czy markizami mają czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu oraz opadów atmosferycznych. Dzięki temu można uzależnić od ich natężenia sposób ustawienia zasłon, zapewniając nie tylko odpowiedni klimat w pomieszczeniu, ale także bezpieczeństwo urządzeniom, które mogłyby ulec zniszczeniu.
Zapisz
Markizy
Fot. powyżej: Choć markizy kojarzą się głównie z takimi rozciąganymi nad tarasem, to można też kupić takie, które są przeznaczone do okien pionowych
Standardowe służą najczęściej do zacieniania balkonów i tarasów. Na stalowej lub aluminiowej konstrukcji rozpięty jest zaimpregnowany materiał (zwykle zakończony falbanką), który zatrzymuje promieniowanie słoneczne. W nowoczesnych markizach umieszcza się czujniki pogodowe. Gdy zaświeci słońce, rozwijają się samoczynnie, a kiedy pojawia się silny wiatr - zwijają. Materiał chowa się w kasety o niewielkiej wysokości, dzięki czemu po złożeniu markiza jest niemal niewidoczna.
Fot. VELUX
Fot. powyżej: Markizy montowane na oknach połaciowych zapewniają komfort mieszkania na poddaszu w upalne dni
Wielkość standardowej markizy określa się za pomocą szerokości (odległości mierzonej po ścianie budynku) oraz wysięgu (odległości końca markizy od ściany budynku, przy kącie nachylenia 40?). Wysięg standardowej markizy nigdy nie jest większy niż jej szerokość. Ze względów konstrukcyjnych szerokość ta musi być o 0,5 m większa od wysięgu. Uzyskanie wysięgu większego niż szerokość wymaga zastosowania specjalnego i znacznie droższego rozwiązania, polegającego na obniżeniu jednego ramienia względem drugiego.
Markizy standardowe osiągają szerokość do 7 metrów i wysięg do 4 m. Wykonanie większej markizy jest możliwe, ale wymaga to użycia mocniejszych materiałów oraz zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Poszycie markizy, które jest jej najbardziej widoczną częścią, nie tylko chroni przed słońcem, ale pełni też funkcję elementu dekoracyjnego, nie powinno więc szybko się zniszczyć. Dlatego wybierając markizy, należy zwrócić uwagę na to, z czego są zrobione. Najlepiej, jeśli z wysokiej jakości tkanin akrylowych, impregnowanych specjalnymi środkami, zwiększającymi odporność materiału na zabrudzenie, blaknięcie oraz zniszczenie przez wodę, co nie oznacza, że markizę można traktować jak zadaszenie, które chroni przed deszczem. Tkaniny markizowe są odporne na krótkotrwałe opady, pod warunkiem że kąt nachylenia markizy nie będzie mniejszy niż 30?. Standardowej markizy nie należy rozwijać podczas intensywnych opadów, gdyż zaleganie wody na jej powierzchni może doprowadzić do deformacji tkaniny.
Markizy mogą być sterowane ręcznie za pomocą korby lub elektrycznie - silnikiem włączanym przyciskiem lub radiowym, obsługiwanym pilotem. Sterowanie elektryczne znacznie podnosi też komfort obsługi. Niezależnie jednak od tego, czy będzie to tańszy silnik na wyłącznik, czy droższy, obsługiwany pilotem, warto wybrać taki, który można też awaryjnie zwijać za pomocą korby.
Fot. VELUX
Fot. powyżej: Markizy dachowe szczególnie poleca się do okien zamontowanych w połaciach południowych lub południowo-zachodnich
W markizy można również wyposażyć okna elewacyjne czy dachowe. Zapewniają cień, gdy okno jest uchylone i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz. Zaciągnięte na oknach dachowych w czasie deszczu dobrze wyciszają odgłos spadających kropel .Redukują ilość wpadającego ciepła nawet o ponad 70%.
Markizy dachowe wykonane są z odpornego na warunki atmosferyczne poliestru o strukturze siatki. Oferowane są w kilku kolorach - najczęściej od bieli po ciemny popiel. Elektrycznie i solarnie zasilane markizy są wyposażone w górną pokrywę z lakierowanego aluminium. Przesuwają się w bocznych prowadnicach, również wykonanych z lakierowanego aluminium.
Aby wybrać właściwy sposób obsługi dachowych, należy uwzględnić miejsce montażu wyposażanych w nie okien połaciowych oraz przewidywaną częstotliwość regulowania pozycji rolet. Markizy takie można zaciągać z wewnątrz ręcznie lub za pomoc drążka. Wygodniejsze jest jednak sterowanie zdalne za pomocą pilota i zasilanie elektryczne lub energią słoneczną.
Materiału markizy nie należy wystawiać na działanie śniegu. Stosowanie markiz podczas opadów deszczu może być przyczyną szybszego brudzenia się materiału. Zwijając markizę, należy pamiętać, aby materiał był suchy. Jeśli zwinięto markizę z mokrym materiałem, to po ustaniu opadów deszczu należy ją rozwinąć i wysuszyć materiał.
Zapisz
Rolety screenowe, czyli markizy do okien pionowych
Nowoczesną propozycją producentów przesłon okiennych są rolety screenowe. To odpowiednie rozwiązanie w domach z wielkogabarytowymi przeszkleniami. Screeny tworzą barierę, która pozwala utrzymać we wnętrzach komfortową temperaturę. Tym samym stają się wsparciem dla klimatyzatorów, ograniczając koszty eksploatacyjne.
Skład tkanin screenowych zawierających włókna szklane i PVC wpływa na ich żywotność, odporność na warunki atmosferyczne oraz pozwala na ich łatwe czyszczenie i zwijanie na mokro.
Po rozwinięciu rolety screenowe ograniczają przenikanie do pomieszczeń intensywnego światła słonecznego, ale też pozwalają na obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Wysokiej jakości tkaniny zatrzymują do 80% energii słonecznej przed oknem. Dostępne są w kilkudziesięciu kolorach. Rolety sreenowe oferowane są w kasetach aluminiowych natynkowych, podtynkowych, rzadziej jako wolno
wiszące.
Fot. FAKRO
Charakterystyczną cechą systemu zewnętrznych rolet screenowych firmy są zintegrowane z tkaniną prowadnice boczne. Rura, na którą nawija się materiał, zazwyczaj jest osłonięta skrzynką górną - owalną, kwadratową lub ściętą. Zarówno skrzynka, jak i prowadnice są dostępne w kilku standardowych kolorach. Łatwo je więc dopasować do detali i profili okiennych. Duża różnorodność odcieni i wzorów tkanin pozwala idealnie dobrać screeny pod względem funkcji i wyglądu.
System montażu rolet screenowych napina tkaninę i stabilnie ją utrzymuje, dzięki czemu rolety po rozwinięciu są zabezpieczone przed silnymi podmuchami wiatru. Ma to także tę zaletę, że "ekrany" stają się skuteczną barierą dla insektów i zanieczyszczeń. Mogą zatem z powodzeniem być montowane jako osłony altan, werand oraz balkonów.
Rolety screenowe można montować do ramy okna lub bezpośrednio do ściany. Rolety mogą pracować w pozycji pionowej, poziomej i pod dowolnym kątem pochylenia.
Sterowanie za pomocą pilota lub przełącznika pozwala komfortowo operować roletami, nawet tymi o dużych gabarytach. Przesłony te są tak zaprojektowane, aby można je było łączyć w zespoły lub podłączyć do systemu inteligentnego zarządzania budynku.
Zapisz
Ochrona przed przegrzewaniem wnętrz - zdaniem eksperta:
Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu FAKRO:
Duże przeszklenia sprawiają, że wnętrze przenika się z otoczeniem zewnętrznym, wnosząc do domu lekkość oraz świeżość. Niestety w okresie letnim pomieszczenia te, zwłaszcza zlokalizowane z południowej strony budynku, narażone są na nadmierne nagrzanie. Odpowiednia kontrola ciepła i światła napływającego do wnętrza niewątpliwie wpływa na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dlatego ważne jest, aby stosując odpowiedni dodatek do okna, uzyskać optymalną temperaturę i dopływ naturalnego światła. Dodatki wewnętrzne w ograniczonym stopniu chronią pomieszczenia przed ciepłem, a ich głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza i regulacja dopływu światła. Podczas uciążliwych upałów promieniowanie przechodzące przez szybę pochłaniane jest przez zasłonę, która w późniejszym etapie emituje je do wnętrza, działając jak grzejnik. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się akcesoria zewnętrzne, które zatrzymają promieniowanie cieplne przed szybą. Biorąc pod uwagę efekt ochrony cieplnej, cenę oraz łatwość montażu, optymalną osłoną przeciwsłoneczną jest markiza zewnętrzna. Firma FAKRO, globalny wicelider na rynku okien dachowych, w swojej ofercie ma markizy zarówno do okien połaciowych, jak i pionowych. Chronią one wnętrze przed nagrzewaniem 8 razy skuteczniej niż osłony wewnętrzne, dzięki czemu możemy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z klimatyzacji w budynku, która generuje dodatkowe koszty użytkowania. Zasłonięta markiza zapewnia dopływ wystarczającej ilości naturalnego światła, skutecznie zacieniając wnętrze. Co ciekawe, po rozwinięciu nie ogranicza ona widoku na zewnątrz, zapewniając równocześnie poczucie prywatności w budynku. Markiza FAKRO do okien pionowych w wersji elektrycznej może również pełnić funkcję moskitiery, co świetnie sprawdza się podczas letnich wieczorów.
Skomentuj:
Przesłony okienne: osłony zewnętrzne