Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

Małgorzata Krośnicka
Drzwi wewnętrzne - Fot.: PORTA

Wybór i zakup drzwi do domu to spore przedsięwzięcie. Drzwi w domu czy mieszkaniu zwykle jest sporo, więc ich cena ma znaczenie. Na dodatek z czasem dostawy i montażu trzeba trafić w odpowiedni moment na budowie lub podczas remontu. Gdzie zatem kupować drzwi, żeby było w miarę tanio i na czas?

Drzwi wewnętrzne - Fot.: PORTA

Wybieramy drzwi z projektem i metrówką w ręce

Wybór drzwi i dostarczającej je firmy zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy - na estetyce, jakości, materiale czy może tylko cenie. Trudno kupić "coś pięknego i niedrogo", kompromisy będą więc konieczne. Wiele też zależy od tego, czy nabywamy kilka czy kilkanaście par drzwi do nowego domu czy dwa lub trzy do remontowanego mieszkania.

W nowych domach liczba, wymiary i sposób otwierania są podane w projekcie budowlanym. Z tego samego źródła dowiemy się, ile wynosi grubość ścian działowych, co pozwoli dopasować ościeżnice o odpowiedniej szerokości (opaski i skrzydła drzwi kupuje się w komplecie).

Standardowe opaski mają rozstaw 9,5 cm, który pasuje do typowych ścian działowych. Jeśli przegrody są grubsze, albo są wykończone zwiększającymi ich grubość okładzinami (np. płytkami ceramicznymi), lepiej sprawdzi się ościeżnica tzw. regulowana. Tego typu opaski w kilkunastu wymiarach, odpowiednich do murów o grubości od 7,5 do 28 cm. Trzeba jednak zapłacić za nie więcej niż za typową. I - w przeciwieństwie do typowych - mogą nie być dostępne od ręki.

Zanim zamówimy drzwi, warto przejść się po domu z planem oraz metrówką i sprawdzić, czy po zamocowaniu skrzydła nie będą ze sobą kolidowały lub przeszkadzały w komunikacji.

Drzwi najlepiej montować po wykończeniu ścian i podłóg, gdy jest już ustalona wysokość ościeży (otworu w murze) oraz grubość ścian.

Fot.: PORTA

Drzwi przesuwne - Fot.: INVADO

Gdzie kupić drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne sprzedawane są w marketach budowlanych, składach, hurtowniach, firmach specjalizujących się w sprzedaży skrzydeł. Można je też zamawiać u rzemieślników.

Drzwi wewnętrzne z marketu budowlanego

W zasadzie tylko z marketu czy hurtowni da się wyjść z drzwiami w "koszyku". W takich miejscach zwykle dostępne są od ręki różne modele drzwi wewnętrznych, ale trzeba pamiętać, że wybór jest dość ograniczony. Taką opcję warto rozważyć, gdy mamy do zamontowania niewielką liczbę drzwi o standardowych wymiarach. Mamy przy tym możliwość przetransportowania ich (lub zamówimy oferowany przez sklep transport), a montażem zajmie się pracująca dla nas ekipa.

Drzwi ze specjalistycznego salonu lub od rzemieślnika

W specjalistycznych salonach drzwiowych składamy zamówienie na drzwi o konkretnych wymiarach i parametrach, które będą wyprodukowane specjalnie dla nas. I czekamy - nawet do 6-8 tygodni. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania skrzydeł do naszych wymagań, zarówno pod względem ich wymiarów, wykończenia, kolorystyki, jak i wyposażenia (przeszklenia, klamki, zamki, szczeliny wentylacyjne itp.). Pamiętajmy jednak, że sprzedawca oferuje tylko to, co znajduje się w katalogu producenta.

Jeszcze inna możliwość to zamówienie drzwi u rzemieślnika. Taki fachowiec zajmie się zarówno wykonaniem skrzydeł na miarę naszych marzeń, jak też wymierzy ościeża, przygotuje je do montażu i zamocuje drzwi. Dodatkowo może się zająć ich serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Drzwi razem z montażem - zapłacisz niższy VAT

Uwaga! Jeśli zamawiamy drzwi w składach budowlanych lub specjalistycznych sklepach, opłaca się ich kupno wraz z montażem - naliczany jest wówczas niższy, 8 proc. VAT. W cenie montażu autoryzowane firmy oferują również transport - i co ważne - ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia podczas przewozu. Gdy zamówimy drzwi z montażem, możemy też dostać na nie dłuższą gwarancję.

Wymiary - Fot.: POL-SKONE

Jakie są wymiary drzwi wewnętrznych?

Zanim kupimy drzwi wewnętrzne, konieczne jest wymierzenie ościeża. Jeżeli zamawiamy drzwi u stolarza, zdejmowaniem miary zajmuje się firma, której zlecamy ich wykonanie. Jeśli kupujemy w salonie drzwiowym, pomiarów może (i powinien) dokonać jego pracownik. Jeśli decydujemy się na ich zakup w markecie czy hurtowni, będzie to należało do nas.

Jak ustalić wymiary drzwi wewnętrznych?

Żeby ustalić, jakie wymiary powinny mieć drzwi, które kupujemy, musimy zmierzyć szerokość otworu na drzwi. Powinno się go mierzyć w kilku miejscach, a jeżeli są różnice, należy wziąć pod uwagę najwęższą. Akceptowalne różnice w szerokości otworu mogą sięgać 20 mm, takie nierówności jest w stanie przykryć opaska.

Ważna jest też wysokość ościeża. Standardowo drzwi mają ok. 205 cm, o czym warto pamiętać, bo nie wszyscy producenci zgadzają się na samodzielne skracanie (tracimy wtedy gwarancję) lub żądają dopłat za przygotowanie ich do skrócenia

Otwór drzwiowy powinien być 4-6 cm szerszy i 7-9 cm wyższy niż wymiary ościeżnicy.

Choć w sklepach bywają skrzydła o szerokości 60 i 70 cm, w nowych domach nie montuje się węższych niż 80 cm (chyba, że w zestawach np. 60+60, 70+70 itp.)

Drzwi przesuwne - Fot.: INVADO

Drzwi wewnętrzne rozwieralne czy przesuwne?

Najczęściej pomieszczenia w domu zamykamy tradycyjnymi drzwiami rozwieralnymi. Ich zaletą jest jest łatwy montaż - po osadzeniu ościeżnicy, skrzydło montuje się na zawiasach. Minusem jest natomiast konieczność zapewnienia wolnej przestrzeni, by można było otwierać drzwi. To, jak dużo miejsca wymagają drzwi, zależy od ich szerokości. Skrzydła rozwieralne można montować pojedynczo lub jako dwuskrzydłowe.

Drzwi rozwieralne: prawe czy lewe?

Przy zamawianiu drzwi rozwieralnych, musimy sprawdzić, czy mają być lewe, czy prawe. Zasada sprawdzenia strony otwierania drzwi jest prosta. Drzwi są lewe, gdy skrzydło otwiera się w naszą stronę, a zawiasy znajdują się po jego lewej stronie. Prawe zaś, gdy skrzydło otwiera się w naszą stronę a zawiasy znajdują się po jego prawej stronie. Kierunek otwierania drzwi - do pomieszczenia lub na zewnątrz - decyduje o wyznaczeniu linii styku podłóg z dwóch różnych materiałów.

Drzwi przesuwne: dwa typy montażu

Coraz popularniejsze są drzwi przesuwne, które nie potrzebują do otwarcia tyle wolnego miejsca. Z tego względu są chętnie stosowane tam, gdzie co prawda zmieściłyby się drzwi tradycyjne, ale po otwarciu kolidowałyby ze sobą lub zbytnio ograniczałyby przestrzeni.

To, ile miejsca trzeba dla nich zaplanować, zależy od typu drzwi przesuwnych. Montowane w systemie naściennym są tańsze, lecz mniej wygodne, bo drzwi przesuwają się w bok, wzdłuż ściany i w tym miejscu nie można nic postawić. Na dodatek prowadnice, choć zwykle obudowane ozdobnymi listwami, są widoczne.

Bardziej estetyczne, ale niestety sporo droższe i bardziej kłopotliwe w montażu są drzwi chowane w kasecie. To specjalna aluminiowa konstrukcja, którą montuje się przy ścianie i zabudowuje płytami gipsowo-kartonowymi, tak że jest praktycznie niewidoczna.

Czytaj też: Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Drzwi wewnętrzne - Fot.: CENTURION

Z czego są zrobione drzwi wewnętrzne?

Do produkcji drzwi wewnętrznych stosuje się najczęściej dwa najpopularniejsze materiały - drewno i płyty drewnopochodne. Wytwórcy często zresztą łączą je w konstrukcji skrzydeł, np. tworząc drewnianą ramę i drewnopochodną okładzinę.

Drzwi z płyt drewnopochodnych. W produkcji stosuje się głównie płyty twarde płyty HDF (o gęstości powyżej 800 kg/m3) oraz półtwarde płyty MDF (zwykle około 700 kg/m3).

Drzwi z płyt HDF mają większą gęstość niż surowe drewno, są więc od niego odporniejsze na zadrapania, łuszczenie i pęknięcia. Natomiast MDF łatwiej poddaje się obróbce.

Oba rodzaje płyt mogą mieć powierzchnię gładką albo z fakturą imitującą naturalne drewno. Wykańcza się je farbą kryjącą, lakierem, okleiną naturalną bądź sztuczną.

Drzwi takie wymagają wzmocnienia i wyciszenia konstrukcji. Montuje się więc w nich wypełnienie - z grubego kartonu, który z boku wygląda jak plaster miodu lub miękkiej płyty wiórowej.

Drzwi drewniane. Wykonywane najczęściej z klejonego warstwowo drewna sosnowego, rzadziej dębowego. Drewno może być fabrycznie bejcowane albo pomalowane lakierami przezroczystymi, transparentnymi (zmieniającymi kolor, ale zachowującymi rysunek drewna) albo farbami kryjącymi. Drzwi z drewna można kupić albo w markecie - tanie, niewykończone, zwykle sosnowe, albo zamówić u rzemieślnika - takie modele będą jednak dość drogie.

Drzwi wewnętrzne - Fot.: STOLBUD WŁOSZCZOWA

Wykończenie drzwi wewnętrznych

Od rodzaju wykończenia w dużej mierze zależy koszt drzwi, choć nie jest to reguła bez wyjątków - są skrzydła, w których cena zależy bardziej od wzornictwa albo marki.

Drzwi wewnętrzne wykończone okleiną sztuczną. Najtańsza i najmniej trwała jest folia, odporniejszy na uszkodzenia jest laminat. Powstaje z kilku warstw papieru lub z gotowej okleiny z tworzywa sztucznego, dlatego wykończone nim drzwi są polecane do miejsc intensywnie eksploatowanych. Im jest grubszy, tym lepiej zabezpiecza drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Drzwi wewnętrzne wykończone okleiną naturalną. To kilkumilimetrowe płaty drewna (fornir ma grubość 0,3-1 mm, grubszy od niego jest obłóg - ma 1-3 mm). Mogą być pomalowane lakierem zwykłym lub utwardzanym UV.

Wyposażenie - Fot.: POL-SKONE

Co jest w wyposażeniu drzwi?

Podczas zakupów zwracajmy uwagę na to, co jest wliczone w cenę drzwi. Zazwyczaj płacimy za same skrzydła (z zawiasami, czasem też z wbudowanym zamkiem). Ościeżnicę zwykle trzeba dokupić osobno, co pozwala do tych samych skrzydeł dobierać różne opaski, dostosowane do grubości ścian. W marketach budowlanych często oferowane są pary - drzwi z ościeżnicą (zwykle w atrakcyjnych cenach), ale niestety tylko standardową. Osobno dobieramy też klamki.

Pamiętajmy, że drzwi do łazienek i toalet muszą mieć otwory wentylacyjne (o łącznej powierzchni 220 cm2). Może to być jeden duży (osłania się go dekoracyjną kratką) lub kilka mniejszych, w których montuje się ozdobne tuleje. Za wykonanie otworów w gotowych drzwiach trzeba dopłacić.

Klamki i szyldy dokupuje się zazwyczaj osobno. Składając zamówienie w salonie można jednak od razu wybrać pasujące nam modele z katalogu producenta.

Montaż drzwi

Montaż drzwi, szczególnie robionych na zamówienie, powinno się powierzyć producentowi, który zna najlepiej swój wyrób i wie, na co zwrócić uwagę. Kupując drzwi w salonie, możemy od razu zamówić też montaż (co pozwoli na obniżenie stawki VAT na ich zakup i osadzenie z 23 do 8 proc.). W obu sytuacjach taki wybór ułatwi ewentualne reklamacje.

Gdy kupiliśmy drzwi w markecie, o ich montaż musimy zatroszczyć się sami. Nie warto tu oszczędzać, szukając najtańszych fachowców.

Cena zamontowania drzwi rozwieralnych wraz z ościeżnicą zaczyna się od 100 zł/szt. Za montaż drzwi przesuwnych trzeba zapłacić od 200 zł (naścienne) lub od 450 zł (w kasecie).

Jakie drzwi - Fot.: SHUTTERSTOCK.COM/ARTUR_EM

Jakie drzwi wewnętrzne wybierają Polacy?

Maksymilian Miros, Centrum Analiz Branżowych: W 2014 roku Polacy kupili łącznie ok. 6 mln sztuk drzwi, (to o ponad 300 tys. sztuk więcej niż rok wcześniej), z czego ponad 70 proc. stanowią drzwi wewnątrzlokalowe. Sprzedaż wzrosła zatem o ponad 5 proc., a dane za pierwsze półrocze tego roku pozwalają przypuszczać, że zwiększy się ona także w tym sezonie.

Większość drzwi wewnętrznych w Polsce sprzedawanych jest przez dwa kanały dystrybucji: sieci tradycyjną, czyli w salonach drzwiowych, oraz w hurtowniach i marketach budowlanych (gdzie w ostatnich latach sprzedaż mocno się rozwija).

Jak przyznają sami producenci, preferencje inwestorów w obu segmentach są zróżnicowane. W sieciach typu DIY (Do it yourself, czyli zrób to sam) głównym kryterium wyboru drzwi jest cena, a w następnej kolejności względy estetyczne. Cena jest ważnym kryterium wyboru także w tradycyjnej sieci sprzedaży (uważa tak 70 proc. sprzedawców drzwi), ale stosunkowo duża grupa sprzedawców podkreśla, że klienci zwracają baczną uwagę na wygląd drzwi (40 proc.) i ich jakość (25 proc.).

Kupujący w większości wybierają skrzydła z materiałów drewnopochodnych, dużo mniej popularne są szklane.

Wprawdzie Polacy świadomie niewielką uwagę przywiązują do konstrukcji drzwi, ale w ostatnich latach - głównie ze względów estetycznych - nastąpiły wyraźne zmiany ich preferencji także w tym zakresie. Od sześciu lat, kiedy do oferty wprowadzono pierwsze stosunkowo tanie wersje drzwi ramowych, ich popularność gwałtownie wzrosła - z szacunków CAB wynika, że w 2009 r. stanowiły one zaledwie ok. 5 proc. sprzedanych skrzydeł, pięć lat później udział ten wzrósł do ponad 50 proc. Aktualnie wszyscy wiodący producenci oferują drzwi ramowe z MDF, a wielu także z drewna klejonego.

Producenci nie rezygnują jednak ze sprzedaży modeli o konstrukcji płytowych i płycinowych, które - ze względu na niższą cenę - nadal są chętnie wybierane. Co więcej, coraz częściej w ofertach pojawiają się skrzydła droższe, ale designem nie ustępujące ramowym.

Większość polskich inwestorów wybiera drzwi pokryte laminatem lub folią, coraz częściej jednak są to folie wyższej jakości. Mniej popularne są drzwi malowane i lakierowane, a rzadkością są drzwi fornirowane.

Ceny drzwi są bardzo zróżnicowane. Skrzydło najpopularniejszych modeli kosztuje 280-560 zł, ale w salonach można spotkać drzwi za 800 zł i więcej. Z kolei w marketach zdarzają się promocje, kiedy pełne skrzydło płytowe można kupić za mniej niż 100 zł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?
Drzwi zewnętrzne do domu – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Drzwi przesuwne z zintegrowaną roletą tekstylną

Skomentuj:

Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej