Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Prysznic bez brodzika

Opracowanie: Beata Zielińska

Chociaż zazwyczaj montowane są kabiny z brodzikiem, coraz bardziej popularny staje się natrysk, w którym woda spływa wprost na podłogę wykończoną płytkami. Słowem - prysznic bez brodzika.

fot. Geberit

Prysznic bez brodzika: wygodnie i bezpiecznie

Do odprowadzenia wody z natrysku bez brodzika stosuje się odwodnienia liniowe, punktowe lub ścienne. Takie rozwiązania nie tylko nadają łazience nowoczesny charakter, ale są też bardzo praktyczne. Ze względu na brak progów szczególnie docenią je osoby starsze, niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi. Kolejną zaletą tego typu odpływów jest możliwość stosowania pod natryskiem tych samych płytek, co na reszcie posadzki. Dzięki temu powierzchnia łazienki optycznie się zwiększa, a wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Poza tym taki natrysk zmieści się nawet w pomieszczeniu dość małym.

Uwaga! Jeśli dno prysznica wyłożymy płytkami antypoślizgowymi, korzystanie z kąpieli będzie w pełni bezpieczne.

Kolor i materiał wypełnienia maskownicy można dobrać tak, aby odwodnienie liniowe tworzyło z płaszczyną podłogi jednolitą całość - Kolor i materiał wypełnienia maskownicy można dobrać tak, aby odwodnienie liniowe tworzyło z płaszczyzną podłogi jednolitą całość/fot. Castorama

Prysznic bez brodzika: rodzaje odpływów

Niezależnie od modelu odpływy muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję, ponieważ mają ciągły kontakt z wodą. Jeśli chodzi o ich rozmiary, to poza standardowymi dostępne są też docinane na wymiar, zgodnie z wymaganiami użytkownika. Można też wybrać indywidualny wzór rusztu (inne określenie to kratka, maskownica lub listwa), dopasowany do wnętrza.

Rura odpływowa będzie skutecznie odprowadzać wodę z natrysku do pionu kanalizacyjnego, jeśli zostanie ułożona ze spadkiem 1-2%/fot. Ravak

 

Odwodnienie liniowe

Składa się ono z podłużnego korytka z osadnikiem i syfonem, przykrytego rusztem. Korytko może mieć szerokość 4-8 cm. Natomiast listwę w niektórych firmach można docinać lub łączyć, dostosowując jej długość do wymiarów natrysku. Odwodnienie liniowe można zamontować w dowolnym miejscu prysznica, ale zwykle umieszcza się je przy ścianie lub na granicy strefy mokrej i suchej. Do wyboru mamy listwy proste, narożne i w kształcie łuku. Są one wykonane ze stali nierdzewnej lub szkła - wiele jest też przystosowanych do wklejenia w nie płytek podłogowych lub drewna egzotycznego.

Wpust podłogowy zamontowany centralnie w natrysku. Na zewnątrz widoczna jest jedynie ozdobna maskownica - na przykład w kształcie koła - Wpust podłogowy zamontowany centralnie w natrysku. Na zewnątrz widoczna jest jedynie ozdobna maskownica - na przykład w kształcie koła/fot. Viega

Prysznic bez brodzika: odwodnienie punktowe (wpust podłogowy)

Tego typu odwodnienie zbudowane jest z korpusu odpływu (pionowego lub poziomego) oraz nasadki z tworzywa sztucznego z ramą (również z tworzywa lub ze stali). Oprócz tego na całym obwodzie wpustu zamontowana jest fabrycznie mata uszczelniająca (podobnie jak w odpływach liniowych). Całość przykryta jest kratką ze stali nierdzewnej, szkła lub do wypełnienia płytką ceramiczną. Wpust może znajdować się w centralnej części prysznica lub w jego narożniku. W pierwszym przypadku, aby odpływ prawidłowo działał, należy pamiętać o uformowaniu spadku (co najmniej 2%) w jego kierunku z czterech stron.

Odwodnienie punktowe w wersji narożnej często jest wybierane w przypadku niedużych kabin prysznicowych/fot. Lorac

 

Wpusty umieszczone centralnie mają ozdobne kratki w kształcie kwadratu lub koła, a w wersji narożnej - trójkąta.

Odpływ ścienny z pokrywą ze stali nierdzewnej z podświetleniem LED, które można wybierać spośród czterech opcji kolorystycznych - Odpływ ścienny z pokrywą ze stali nierdzewnej z podświetleniem LED, które można wybierać spośród czterech opcji kolorystycznych/fot. Kessel

Prysznic bez brodzika: odwodnienie ścienne

W tym rozwiązaniu, w zależności od wybranej opcji, korpus wpustu wkuwamy w ścianę murowaną lub obudowujemy specjalny stelaż z odwodnieniem płytami gipsowo-kartonowymi. W tym drugim wariancie uzyskana przestrzeń umożliwia łatwy montaż rur z ciepłą i zimną wodą do baterii prysznicowej.

Po przykryciu korpusu maskownicą - na przykład ze stali błyszczącej, matowej lub szczotkowanej - widoczna jest szczelina odpływowa o niewielkiej wysokości/fot.Prima/Ced'or

 

Po zabudowaniu odwodnienia wlot do syfonu znajduje się na poziomie wykończonej podłogi, a rura odpływowa powinna się zmieścić w warstwach podłogi.

rys. Wawrzyniec Święcicki

Prysznic bez brodzika: podłączenie do kanalizacji

Na kabinę bez brodzika najlepiej zdecydować się na etapie projektowania domu, ale w już użytkowanym jest to również możliwe (wybór odpowiedniego rozwiązania trzeba skonsultować z instalatorem). Szczególną uwagę należy zwrócić na podłączenie odwodnienia do kanalizacji. W przypadku odpływu liniowego i punktowego powinno się ono wraz z syfonem zmieścić w grubości stropu i podkładu betonowego lub podłogi na gruncie. Grubość warstw podłogowych potrzebnych do zamontowania odpływu liniowego i punktowego wynosi zwykle około 8-10 cm.

Biorąc pod uwagę to kryterium oraz rodzaju stropu w łazience, podłączenie do kanalizacji można rozwiązać na kilka sposobów.

W stropie - jeśli będzie to najpopularniejszy rodzaj, czyli gęstożebrowy (najczęściej jego grubość wynosi 20-25 cm) zmieszczą się wszystkie elementy przyłączeniowe. Trzeba je jednak montować już na etapie wykonywania stropu lub przed jego zabetonowaniem ukształtować rynienkę, w której później będą one ułożone. W cieńszym stropie monolitycznym (6-16 cm) podłączenie może się nie zmieścić - wtedy trzeba je poprowadzić pod stropem i odpowiednio osłonić, na przykład sufitem podwieszanym, albo kupić odwodnienie z niższym syfonem, na przykład o wysokości zabudowy 6,5 cm.

W podłodze na gruncie. W domu niepodpiwniczonym wykonanie podłączenia kanalizacyjnego do prysznica  bez brodzika nie stanowi żadnego problemu. Wynika to bowiem ze znacznej grubości ocieplenia (20-25 cm). Ale trzeba je zrobić przed wykonaniem podłogi.

Taki minimalistyczny natrysk z ododwonieniem liniowym można wykonać, stawiając jedynie ścianę ze szkła - Taki minimalistyczny natrysk z ododwonieniem liniowym można wykonać, stawiając jedynie ścianę ze szkła/fot. Deante

Prysznic bez brodzika: ściany natrysku

To, jakie będą ściany kabiny, zależy od aranżacji pomieszczenia łazienki i miejsca, gdzie chcemy ją umieścić.

Ściany murowane. Do ich budowy można użyć cegieł lub bloczków grubości 6-8 cm - ceramicznych, silikatowych lub z betonu komórkowego. Ściany warto zazbroić prętami o średnicy 4,5-6 mm układanymi w co drugiej lub trzeciej spoinie poziomej. Zbrojenie musi być zakotwione w ścianie nośnej. Do murowania trzeba używać mocnych zapraw cementowo-wapiennych, a spoiny powinny mieć grubość około 15 mm.

Lekkie ścianki szkieletowe. Polecane są one zwłaszcza w łazience na piętrze (ścianki murowane mogłyby nadmiernie obciążyć konstrukcję stropu). Natrysk najlepiej osłonić ściankami szkieletowymi z profili metalowych, obłożonych wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi, a całość wykończyć płytkami ceramicznymi. Aby taka konstrukcja była stabilna, na krawędziach ścian, przy wejściu do natrysku, trzeba zastosować profile wzmocnione - z grubszej blachy niż pozostałe - zwłaszcza jeśli ścianka obudowy nie będzie sięgała do samego sufitu.

Ściany z pustaków szklanych. Pustaki układa się na zaprawie cementowej lub przy użyciu łączników systemowych, a styki wypełnia się zaprawą. Między pustakami trzeba ułożyć zbrojenie.
Ściany z tafli szkła bezpiecznego. Można je mocować w szynach lub przytwierdzić do podłogi i ścian specjalnymi uchytami.

Między kołnierzem rynny a jastrychem, a także w narożach prysznica układa się taśmy uszczelniające - Między kołnierzem rynny a jastrychem, a także w narożach prysznica układa się taśmy uszczelniające/fot. Atlas

Prysznic bez brodzika: izolacja ścian i podłogi

Montaż natrysku z odwodnieniem wymaga wykonania izolacji przeciwwilgociowej zarówno w obrębie samej kabiny, jak i na podłodze łazienki, a także na ścianach osłaniających prysznic. W tym celu stosuje się przede wszystkim gotowe masy uszczelniające z żywic syntetycznych, popularnie nazywane foliami w płynie. Zabezpieczamy nimi powierzchnie zagrożone zalaniem. Pierwszą warstwę masy wciera się dokładnie pędzlem w betonową podłogę i otynkowane ściany, aby wypełnić wszystkie pory. Kolejną warstwę można nałożyć już wałkiem. Dodatkowo w narożnikach układa się systemowe taśmy uszczelniające, które zapewnią ciągłość izolacji. Taka izolacja jest bardzo elastyczna, nie ma więc ryzyka przecieku, nawet jeśli dojdzie do zarysowania podłoża.

Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanosi się dwie warstwy folii w płynie/fot. Atlas

 

W prysznicach z dnem wykończonym płytkami ceramicznymi spoiny wypełnia się elastyczną fugą. Jest ona łatwa w aplikacji, nienasiąkliwa, trwała i odporna na środki czyszczące.

Specjalny haczyk ułatwia podnoszenie długiej maskownicy - Specjalny haczyk ułatwia podnoszenie długiej maskownicy/fot. Aco

Prysznic bez brodzika: jak dbać o czystość odpływu

Czyszczenie odpływów nie jest skomplikowane, gdyż mają one syfony wyjmowane od góry. Najpierw należy zdjąć ozdobną listwę, a jeśli jest dość długa, czynność tę ułatwi specjalny haczyk (niektóre firmy oferują go w zestawie z odwodnieniem). Potem wystarczy usunąć zanieczyszczenia znajdujące się w osadniku.

Dodatkowe sitka wyłapują włosy i inne zanieczyszczenia/fot. Geberit

 

Z deszczownicy płynie zazwyczaj strumień przypominający deszcz, delikatną mżawkę lub kaskadę/fot. Roca

Prysznic bez brodzika: bateria prysznicowa a wydajność odwodnienia

Jeśli planujemy zamontować w natrysku bez brodzika panel prysznicowy lub deszczownicę (sufitową bądź ścienną) o dużej średnicy, trzeba koniecznie sprawdzić u sprzedawcy lub na stronie internetowej producenta, jaki uzyskamy z nich maksymalny wypływ wody. Parametr ten trzeba następnie porównać z maksymalną przepustowością wybranego rodzaju odwodnienia
(a dokładniej zamontowanego w nim syfonu). W zależności od modelu może się ona wahać od 24 do nawet 60 l/min. Natomiast wydajność deszczownic dostępnych na naszym rynku wynosi najczęściej 20-25 l/min.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki

Skomentuj:

Prysznic bez brodzika

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej