Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Białe wnętrza: ściany, podłogi, wyposażenie

Małgorzata Krośnicka

Bieli we wnętrzach używa się najczęściej jako neutralnego tła lub obsadza w partiach drugoplanowych. A przecież barwa ta może z powodzeniem grać główną rolę.

Fot.: Radosław Wojnar

Zalety bieli

Biel ma wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest optyczne powiększenie przestrzeni. Pomieszczenia wydają nam się bardziej przestronne, gdy jest w nich więcej światła. Biel odbija największą ilość promieni słonecznych (jej przeciwieństwo - czerń - "pochłania" je). Jeśli więc pomalujemy ściany i sufit na biało, wnętrza będą wydawały się obszerniejsze, niż są w rzeczywistości.

Druga zaleta również wiąże się z naszym odbiorem kolorów. Biel ma działanie uspokajające - koi nerwy i relaksuje. Białe pomieszczenia sprawiają wrażenie czystych (czasem wręcz aż do sterylności) i chłodnych. Ta ostatnia właściwość jest nieoceniona podczas upałów (w krajach o cieplejszym od naszego klimacie białe wnętrza to często spotykane zjawisko), niestety gorzej działa zimą - białe wnętrza wydają się chłodniejsze (choć to tylko nasze wrażenie). Lekarstwem na to jest zastosowanie bieli w cieplejszym odcieniu. Biel nie jest tylko jedna - mamy w końcu i odcień mleka, i śniegu, i alabaster.

 

c - Fot. Monika Lewandowska

Kariera bieli

Bez tego koloru nie obędzie się w zasadzie żaden z trendów aranżacyjnych. Są jednak takie, w których stosuje się go jako barwę dominującą. Co ciekawe style te mogą być od siebie dość odległe. Znajdzie się wśród nich choćby chłodny nowoczesny, bazujący na śnieżnobiałych powierzchniach o różnym stopniu połysku i grze światła. Tu efekt uzyskuje się za pomocą subtelnych detali. Zupełnie inny jest tzw. shabby shic, czyli wnętrza stylizowane na stare, z wielokrotnie malowanymi przedmiotami, przezierającymi spod siebie warstwami farb i królującą złamaną bielą i rozbieloną szarością. Także rustykalne stylizacje garściami czerpią z białej palety. Ten lubiany trend daje pewien luz przy urządzaniu białych wnętrz, bo z zasady zakłada pewną dozę nonszalancji. Nie jest więc sztywny i monotonny.

Na bieli bazuje modny ostatnio styl skandynawski, w którym łączy się ten kolor z odcieniem drewna, często dodatkowo poddawanego wybielającemu ługowaniu. W tym stylu chętnie stosowane są malowane na biało drewniane okładziny ścienne.

Warto jednak pamiętać, że wnętrza całkowicie białe mogą być nieco monotonne. Dlatego warto operować w nich plamami mocniejszych kolorów. Pozwalają nie tylko urozmaicić aranżację, ale też wydzielać aneksy funkcjonalne, zaznaczać wybrane elementy architektoniczne. Na szczęście biel bardzo łatwo łączy się w pary - będzie do niej pasował każdy inny kolor.

c - FOT. RAFAŁ LIPSKI

Zdaniem eksperta - w białym domu

Oto kilka wskazówek dotyczących zakupu białych materiałów wykończeniowych dla początkujących.

Ściany i sufity. Białe farby i tynki dekoracyjne mogą występować w różnych stopniach połysku (niektórzy producenci oferują ich nawet siedem).

Ciekawym rozwiązaniem mogą być tapety z wzorem. Niby neutralnie białe, a jednak już niemonotonne, bo przyciągają wzrok np. motywem roślinnym lub geometrycznym. Właścicielom wnętrz do odświeżenia polecam malowanie tapet białą farbą. Dotyczy to również odkrytych z tynku cegieł lub glazury - kafle w dobrym stanie i ładnie ułożone można pomalować na biało. To pracochłonne i skomplikowane zajęcie, ale efekt jest ciekawy.

Podłogi. Białe płytki ceramiczne i kamienne są w sprzedaży od dawna, a od kilku już lat również producenci drewnianych i drewnopodobnych podłóg dostosowali ofertę do potrzeb miłośników bieli. Jeszcze do niedawna białą drewnianą podłogę można było wykonać tylko samemu. Obecnie w sklepach znajdziemy gotowe, białe panele drewniane lub laminowane z efektem widocznego usłojenia drewna. Są też producenci gotowych, litych parkietów z drewna termowanego, którzy białą farbę pod wpływem wysokiej temperatury i pary wodnej "wtłaczają" w ten szlachetny materiał. Taki parkiet, chociaż drogi, w zasadzie nie jest narażony na odpryski farby, a drewno ma przyjemny, naturalny, matowy wygląd.

Można też pokusić się o podłogę z wylewki poliuretanowej, czyli popularną w budynkach użyteczności publicznej posadzkę przemysłową z żywic. Problemem jest jednak znalezienie dobrych fachowców, zwłaszcza przy małych wnętrzach ekipy niezbyt chętnie podejmują się takich prac - zbyt wiele zachodu przy małym zarobku.

Zabudowa meblowa. W nowoczesnym białym wnętrzu szafy wnękowe i meble kuchenne warto zaplanować w tym kolorze, tworząc z nich nienarzucające się tło dla ciekawszych, może nawet kolorowych elementów (np. ekscentrycznego fotela, starej komody). W tego rodzaju zabudowie od lat króluje lakierowana płyta MDF, do wyboru matowa lub błyszcząca. Tańszym materiałem będzie laminowana płyta wiórowa lub paździerzowa, malowana farbą.

Białe, zmywalne farby o dobrych właściwościach można z powodzeniem stosować nie tylko w pokojach, ale też w pomieszczeniach, w których ściany narażone są na zabrudzenie - np. przedpokojach, kuchniach - Białe, zmywalne farby o dobrych właściwościach można z powodzeniem stosować nie tylko w pokojach, ale też w pomieszczeniach, w których ściany narażone są na zabrudzenie - np. przedpokojach, ku

Ściany

To najbardziej oczywisty wybór, jednak często odrzucany, gdyż białe ściany łatwo się brudzą, a plamy trudno usunąć (zwykle po myciu zostają wyraźne "wyświecone" miejsca). Jednak producenci wytwarzają coraz nowocześniejsze odmiany białych farb - od idealnie białych i szorowalnych, przez matowe, przeznaczone specjalnie na sufity (nie odbijają światła), aż po trwałe odcienie, które z czasem nie nabierają nieładnego, żółtego odcienia (pod warunkiem jednak, że w pomieszczeniu nikt nie pali - z dymem papierosowym nie wygra nawet najlepsza farba).

DasKubatzki - Modne płytki w kształcie cegiełek bardzo efektownie wyglądają w wersji czarno-białej/VILLEROY & BOCH

Płytki ceramiczne

Od lewej: BONDEX White Wall Satin| zmywalna, o satynowym połysku, Cena: 90 zł/10 litrów; DULUX Absolute White| akrylowa, matowa, o czystej bieli, Cena: 59,95 zł/9 litrów; TIKKURILA Pure White| lateksowa, matowa, o śnieżnej bieli, Cena: 51,62 zł/3 litrów; SCALA Ceiling Anti-Reflex| antyrefleksyjna farba do sufitów; Cena: 239,90 zł/10 litrów./Fot.: mat. pras.

Dawno, dawno temu nie było marketów budowlanych i grubaśnych katalogów z kafelkami do wyboru. Wówczas zdobycie białych kafelków było szczytem marzeń. Czasy to już dawno minione, z których pozostało pejoratywne określenie łazienki białej od podłogi po sufit - sklep mięsny. Epitet w dobie pięknych, precyzyjnie docinanych płytek jest wyjątkowo niesprawiedliwy. Tym bardziej, że biel świetnie się w łazienkach sprawdza - jak już wspominaliśmy, odbija światło, co jest szczególnie cenne w pomieszczeniach bez okien, wygląda czysto i elegancko. A płytki dodatkowo odporne są na działanie pary wodnej i używanych w łazienkach detergentów, bardzo łatwo się je czyści. Jedynym słabym punktem wykończenia płytkami są fugi - chłoną wodę, a z nią także zabrudzenia. Można je jednak zaimpregnować, co ograniczy to zjawisko.

Biel płytek ożywiają ścienne dekory. Współgra z nimi drewniana szafka i dekoracje/Fot.: Cersanit

 

Panele 3D mogą być wykorzystane we wnęce, jako swoisty obraz, ale sprawdzają się też na większych powierzchniach (jeśli mają ponad 10 m2, potrzebne są dylatacje) - Panele 3D mogą być wykorzystane we wnęce, jako swoisty obraz, ale sprawdzają się też na większych powierzchniach (jeśli mają ponad 10 m2, potrzebne są dylatacje)/Fot.: Loft System

Panele 3D

Trójwymiarowe panele to częsta ozdoba nowoczesnych wnętrz. Ze swoim geometrycznym wzorem i możliwością łączenia elementów w dowolne układy dają duże pole do popisu projektantom. Najczęściej wykonywane są z gipsu, wzmacnianego włóknem szklanym. Przykleja się je do ściany, a brzegi sąsiadujących ze sobą paneli szpachluje i szlifuje, aż miejsca łączeń nie będą widoczne. Elementy są najczęściej białe, ale można je przemalować na dowolny odcień. Ceny od 15 zł/szt.

Dostępne są też panele z pianki poliuretanowej i oklejone tkaniną przypominającą aksamit. Można je łatwo czyścić, wygłuszają pomieszczenia i są miękkie. Cena od 20 zł/szt.

Trójwymiarowe wzory paneli szczególnie imponująco prezentują się na tle innych gładkich i dużych powierzchni/Fot.: Dunin

 

Najpopularniejsze są bielone boazerie sosnowe, świerkowe i jesionowe (cena od 30 zł/m2) Są też dostępne ścienne panele z MDF - kosztują od 22 zł/m2 - Najpopularniejsze są bielone boazerie sosnowe, świerkowe i jesionowe (cena od 30 zł/m2) Są też dostępne ścienne panele z MDF - kosztują od 22 zł/m2/FOT. ŁUKASZ ZANDECKI

Panele boazeryjne

Drewniane okładziny, popularnie zwane boazerią, były zmorą blokowych mieszkań. Teraz w odświeżonej wersji wracają do łask. Wyglądają jednak nieco inaczej - układa się je w poziomie, listewki są szersze, często łączone na obce pióro i malowane na biało. Barwę można im nadać na dwa sposoby. Pierwszy to malowanie kryjącą emulsją, drugi - użycie lazury, farby nadającej kolor, ale niezakrywającej rysunku drewna.

Fototapety mogą mieć postać "naklejek" lub układa się je jak tradycyjne tapety - Fototapety mogą mieć postać "naklejek" lub układa się je jak tradycyjne tapety/Fot.: Redro

Tapety

Białe tapety kojarzyć się mogą z tzw. rafuazą, czyli tapetą wykonaną z trzech warstw papieru lub włókna szklanego, z wzorem w postaci wyraźnej struktury (np. splotu tkaniny). Są one fabrycznie sprzedawane w kolorze białym, można je jednak malować. Kosztują od 20 zł/rolka.

Innym pomysłem są fototapety, których wzór jest zdecydowanie wyrazistszy. Kosztują ok. 90 zł/m2.

Po ługowaniu drewno uzyskuje białawy "zmyty" wygląd z wyraźnym rysunkiem słojów - Po ługowaniu drewno uzyskuje białawy

PODŁOGI

Niegdyś deski malowano emulsjami, nadając im kolor i zabezpieczając drewno, ale jednocześnie zakrywając jego rysunek. Obecnie popularniejsze jest bielenie parkietu przy użyciu ługu. Sprawdza się ono na jasnych gatunkach drewna - podłoga zyskuje równomierny, szarobiały odcień, z widocznym usłojeniem. Jest też zabezpieczona przed żółknięciem (podatna jest np. brzoza). Są dwa rodzaje ługu: przeznaczony do drewna iglastego oraz do liściastego. Prostsza metoda na bieloną podłogę to zakup desek warstwowych z fabrycznie wykończoną powierzchnią. Ceny od ok. 140 zł/m2.

Przed ługowaniem podłogę trzeba dokładnie oczyścić z pyłu pozostałego po szlifowaniu - Przed ługowaniem podłogę trzeba dokładnie oczyścić z pyłu pozostałego po szlifowaniu/Fot.: Fluger

Bielenie podłogi

Biały odcień można osiągnąć, stosując ług lub bejcę do drewna (tę drugą nakłada się na mniej uczęszczanych posadzkach). Konieczne jest zabezpieczenie powierzchni bielonej podłogi. Można ją pokryć lakierem (bejcowana) lub zaolejować (oba typy).

Ług nakłada się nylonowym pędzlem (w rękawiczkach i okularach ochronnych) rozprowadzając wzdłuż włókien/Fot.: Fluger

Flügger Ług do drewna| wydajność 8-12 m2/litr, Cena: 19,77 zł/l; Flügger Natural Wood| wodna bejca, wydajność 15 m2/litr Cena: 16,64 zł/0,35 l/Fot.: Fluger

 

Panele najczęściej nie są jednolicie białe, imitują np. stare, malowane posadzki - Panele najczęściej nie są jednolicie białe, imitują np. stare, malowane posadzki/Fot.: Ruck-Zuck

Panele

Laminowanym panelom warstwowym bardzo łatwo nadać dowolny kolor - wzór jest po prostu drukowany, a w niektórych dodatkowo tłoczony, co nadaje im bardziej drewnopodobny wygląd. Nie brakuje więc modeli imitujących bielone drewno różnych gatunków, podłogi postarzane czy malowane emulsją.

Są też jednak panele o nieco innej stylistyce - całkowicie białe o bardzo błyszczącej lub matowej powierzchni, przypominające posadzki akrylowe. Ceny paneli od 30 zł/m2.

Koszt wykonania podłogi żywicznej ustala się indywidualnie z wykonawcą - Koszt wykonania podłogi żywicznej ustala się indywidualnie z wykonawcą/Fot.: Caparol

Żywica

Podłogi z żywicy mają głównie zastosowanie przemysłowe, ale są też wdzięcznym tworzywem dla architektów. Można za ich pomocą wykonać np. całkowicie białą, bezspoinową posadzkę w dowolnym stopniu połysku (od błyszczącej po pełny mat).

Posadzki takie są niechłonne i jednolite, więc nie plamią się, a ich codzienna pielęgnacja jest łatwa. Kłopotliwe jest tylko znalezienie firmy, która podejmie się wykonania takiej podłogi na stosunkowo niewielkim (w porównaniu z przemysłem) metrażu.

Biały MDF i lustro odbijają światło, optycznie powiększając malutki hol - Biały MDF i lustro odbijają światło, optycznie powiększając malutki hol/Fot.: Radosław Wojnar

Zabudowa - garderoba

Zamykane przesuwnymi drzwiami garderobiane szafy są ważnym elementem wnętrza. Duża płaszczyzna najczęściej przesuwnych skrzydeł w znacznym stopniu wpływa na postrzeganie jego metrażu i proporcji oraz wystrój. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami eksponowania szaf, biel znów przyjdzie nam w sukurs. Skrzydła szaf wnękowych można wykonać z różnych materiałów, dzięki czemu będą pełnić różne funkcje aranżacyjne.

Białe drzwi na tle białych ścian bardzo dobrze zamaskują wejście do garderoby/Fot.: Elfa

Gwiazdą ostatnich sezonów są błyszczące powierzchnie lakierowane. Ale także skromniejsza płyta meblowa o matowym wykończeniu pozwala niemal całkowicie wtopić drzwi w tło matowo pomalowanych ścian.Jeżeli zaś chcemy nadać wnętrzu bardziej rustykalny styl, szafę można zamknąć ażurowymi, lamelowymi drzwiami, które samodzielnie zabejcujemy lub pomalujemy na biało.

Biel pięknie podkreśla urodę drewnianych podłóg. Sposobem na nadanie rytmu białej aranżacji są poziome podziały, jakie tworzą drzwiczki szafek, fronty szuflad i czarne granitowe blaty - Biel pięknie podkreśla urodę drewnianych podłóg. Sposobem na nadanie rytmu białej aranżacji są poziome podziały, jakie tworzą drzwiczki szafek, fronty szuflad i czarne granitowe blaty /FOT. MO

Zabudowa - kuchnia

W tym pomieszczeniu biel jest mile widziana - to, co białe wydaje się czyste i nieskazitelne, a w kuchni czystość ma znaczenie. Współcześnie używane materiały są gładkie, a więc łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie domowych detergentów. Dodatkowo droższe laminaty bywają powlekane tworzywem, które chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i odbarwieniami.

Stąd pewnie wynika niesłabnąca popularność zabudowy utrzymanej w tym właśnie kolorze. We współczesnych kuchniach, w których często projektowane są duże szafy spiżarniane, biel frontów pozwala ukryć ich masywność.

Ujednolicenie barwy frontów i ścian pozwala również na pociągnięcie szafek wiszących pod sam sufit. Dzięki lekkości, jaką nadaje im biel, nie wyglądają przytłaczająco.

Białe mogą być także blaty i zlewozmywak - te wykonywane z nowoczesnych kompozytów są trwałe i wytrzymałe na działanie różnych substancji. Można je też odnawiać przez szlifowanie. Niestety są dość drogie, kosztują od 900 zł/m2.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli
Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych

Skomentuj:

Białe wnętrza: ściany, podłogi, wyposażenie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej