Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Lampy: więcej światła!

Joanna Kornecka
fot. serwis prasowy

Współczesne lampy nie tylko zapewniają właściwe oświetlenie, są też piękną dekoracją wnętrza. Wieczorem budują klimat, a za dnia ?grają? formą.

fot. serwis prasowy

Teatr światła i cieni

RADA EKSPERTKI

Anna Koszela, architekt wnętrz:

Dobrze zaplanowane oświetlenie może być kluczowe dla wyglądu wnętrza i jego atmosfery. Znacząco wpływa nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale także na naszą psychikę i samopoczucie. Przy planowaniu rozkładu oświetlenia w salonie należy pamiętać, że w ciągu dnia pokój jest naturalnie oświetlony promieniami słonecznymi, a wieczorami zależy nam na zbudowaniu stonowanej, dyskretnej atmosfery sprzyjającej relaksowi. Dlatego, podczas projektowania staram się unikać stosowania wielu źródeł mocnego światła. Preferuję duże lampy stojące, stanowiące dekorację salonu, oraz kinkiety, dające punktowe, bardziej kameralne światło, które doskonale buduje klimat. Jeżeli zależy nam na mocnym oświetleniu salonu, proponuję zdecydować się na jedno źródło światła rozproszonego ? np. dekoracyjną lampę górną, ale wyposażoną w ściemniacz. Pozwoli to na regulację natężenia światła w zależności od potrzeb. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj oświetlenia, jestem tradycjonalistką ? wolę żarówki żarnikowe, które w porównaniu do pasków LED-owych dają cieplejsze, bardziej przytulne światło. LED-y lepiej sprawdzają się w nowoczesnych, modernistycznych aranżacjach, ale proponuję ukryć źródło światła u zbiegu ścian i sufitu.

Na zdjęciu:

W tym pomieszczeniu stare miesza się z nowym. W nowocześnie urządzonym salonie czuć ducha minionych czasów. Proste, współczesne abażury, wykonane z gniecionej tkaniny, powieszono na różnych wysokościach i zestawiono ze stylizowanym żyrandolem. Efekt? Bardzo widowiskowy.

Lampy Wudů, Arketipo

fot. serwis prasowy

Oświecenie z góry

Dwie tradycyjne lampy wystarczą, żeby oświetlić nie tylko stół, ale całą jadalnię. Duże abażury wykonane ze srebrzystoszarej tkaniny i wykończone stylowymi frędzlami dają ciepłe światło.

Lampy Fly, Giusti Portos

fot. serwis prasowy

Pełen relaks

Ten miły wszystkim stan zapewni duża, wygodna sofa, dobra książka oraz punktowe, kameralne światło. Takie jak na przykład daje ta oryginalna niewielka lampa z finezyjnie zawiniętym niczym liść abażurem.

Aranżacja Vibieffe

fot. serwis prasowy

Modna historia

Do stylowych, staroświeckich wnętrz czasem dobrze jest wprowadzić proste formy. Stojąca przy kanapie skromna lampa to jeden z najsłynniejszych projektów w dziejach wzornictwa. Aż trudno uwierzyć, że ma ponad 80 lat! Jej autorem był brytyjski inżynier Robert Dudley Best (1892-1984). Lampa daje jasne, punktowe światło, którego kąt padania można regulować za pomocą ruchomego ramienia. Klosz i podstawa wykonane są z metalu lakierowanego proszkowo w kolorze czarnym, białym albo beżowym.

Lampa Bestlite BL4, Gubi

fot. serwis prasowy

Przytulny kąt

Jak go stworzyć w dużym salonie? Wystarczy ustawić wygodny fotel, niewielki stolik i oryginalną lampę, która pochyli się nad nami. Ta na zdjęciu - neutralna i nienarzucająca się - doskonale wygląda na tle misternie zdobionych stylowych drzwi.

Aranżacja Vibieffe

fot. serwis prasowy

Lustrzane kule

Efektowna lampa nad stołem może nam "zrobić" całe wnętrze. Czasem warto odejść od standardowych rozwiązań i dać się ponieść wyobraźni. Kilka wiszących kul zebranych razem tworzy efektowny współczesny żyrandol. Zobacz, jak pięknie prezentują się nad nowoczesnymi meblami z kolekcji Ottawa

Lampy Ball, BoConcept

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kuchnia: niewysoka zabudowa
Wnętrza: magiczny fiolet
Sypialnie: w objęciach Morfeusza

Skomentuj:

Lampy: więcej światła!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej