Inspiracje: mała łazienka
Nieważny metraż, najważniejszy jest pomysł - powiedziała projektantka jednej z łazienek prezentowanych w tym przeglądzie. Całkowicie się z nią zgadzam. Wystarczy trochę wyobraźni, by nawet w niewielkim pomieszczeniu zmieściło się wszystko, czego potrzebujemy.
Mała łazienka: więcej światła
Łazienka w nowym mieszkaniu nie wymagała szczególnych poprawek. Gospodarze chcieli ją jedynie doświetlić. Projektantka zaproponowała rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne - szklaną ścianę, która wpuszcza światło i jednocześnie zdobi sąsiadujące ze sobą wnętrza.
Łazienka została zaprojektowana w formie kubika w środku mieszkania. Wnętrze jest bardzo ustawne i wygodne, jednak gospodarze chcieli, by było też oryginalne. Stąd pomysł na imitującą okno przeszkloną ścianę, która przy okazji doświetla łazienkę - wpuszcza do niej światło z widnego przedpokoju. W ścianie od strony korytarza wybito więc duży otwór. Wstawiono w niego taflę szkła piaskowanego o zielonkawym odcieniu i ujęto w ramę z drewna merbau. W ramie ukryto taśmy ledowe, których światło podkreśla barwę oraz wzór szkła. W samej łazience wystarczającym oświetleniem są halogeny zainstalowane w podwieszonym suficie.
Szkło ozdobne
* Piaskowane - poddane działaniu silnego strumienia piasku, który tworzy matową i szorstką powierzchnię. Stosując tę metodę, można uzyskać dowolny wzór.
* Lacobel - pokryte warstwą kolorowego lakieru. Folia na drugiej stronie tafli zapobiega rozpryskiwaniu się kawałków w razie stłuczenia.
* Lacomat - bezbarwne szkło pokryte z jednej strony matowym lakierem. W odróżnieniu od lacobelu delikatnie przepuszcza światło.
* Trawione (satynowe, mleczne) - poddane obróbce chemicznej powodującej zmatowienie jednej ze stron tafli (lub jej fragmentów tworzących wzór). Przepuszcza światło, ale ogranicza widoczność.
* Ornamentowe - półprzezroczyste szkło uzyskane przez walcowanie między dwoma cylindrami. Na jednym z nich znajduje się wzór, który jest wytłaczany na szkle. Więcej informacji: architekturaszkla.pl, dubielvitrum.pl, glaspro.pl, lacobel.eu, pressglass.eu, saint-gobain.pl, szkloplast.pl
Mała łazienka: za ścianą
Natrysk w wannie? Dlaczego nie. Tym razem nie chodzi jednak o wannę z parawanem. W łazience Edyty i Łukasza relaksującego prysznicu zażywa się za ścianką, którą postawiono przy wannie. Wykorzystano ją również od drugiej strony.
Łazienka miała być wykończona ekonomicznie. Stąd wszechobecne płytki beżowego gresu (w miarę tanie) oraz wodoodporna farba na dużym fragmencie ściany. Jedyną ekstrawagancją stała się zielono-niebieska szklana mozaika przecinająca obudowę wanny i jedną ze ścian oraz wypełniająca podświetlane halogenami dekoracyjne wnęki nad podwieszonym sedesem.
Gospodarze, Edyta i Łukasz, nie boją się kolorów, z ochotą przystali więc na propozycję projektantki - ożywienie dominującego tu beżu mocnym odcieniem turkusowej farby i błękitem szklanej umywalki.
Mała łazienka: na wymiar
Niewielka łazienka w małym mieszkaniu, a wymagania gospodyni - spore. Od czego jednak pomysłowość i dobry projekt? Dzięki nim w pomieszczeniu zmieściła się nie tylko duża kabina, pojemne szafki i pralka, ale jest też wystarczająco dużo przestrzeni, by swobodnie z nich korzystać.
Gospodyni, pani Marii, zależało na dwóch rzeczach: przestronnej, wygodnej kabinie prysznicowej oraz jak największej liczbie schowków. Uzyskanie miejsca do przechowywania było dla niej szczególnie istotne, ponieważ całe mieszkanie jest niewielkie, tak więc szafki czy otwarte półki są na wagę złota w każdym pomieszczeniu.
Wziąwszy pod uwagę metraż tej łazienki (około 4 m kw.), projektanci musieli się zmierzyć z trudnym zadaniem. Rozwiązaniem okazało się zabudowanie ściany nad sedesem schowkami na wymiar oraz montaż kabiny bez brodzika, co pozwoliło maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
Do wnęki pod szafkami, przy ściance instalacyjnej podwieszonego sedesu, wstawiono pralkę. Wybrano płytki model (40 cm), by urządzenie jak najmniej wystawało z zabudowy.
Skomentuj:
Inspiracje: mała łazienka