Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czego nie lubi AGD?

red.
Pralka - Fot. Csaba Vanyi/Shutterstock.com

Przedstawiamy listę grzeszków i przewinień wobec domowych sprzętów, które mogą zagrozić ich właściwemu funkcjonowaniu, a nawet doprowadzić do awarii.

Jak prawidłowo przechowywać produkty w lodówce? - Fot. Africa Studio/Shutterstock.com

Lodówka

Wybierając dla lodówki miejsce w kuchni, weźmy pod uwagę nie tylko nasze preferencje estetyczne ale także zadbajmy o odpowiednie warunki do pracy urządzenia. Na pozór wygodnie by było postawić lodówkę obok kuchenki i piekarnika. Wtedy można podgrzewać schłodzone potrawy lub dodawać składniki podczas gotowania obiadu, właściwie nie ruszając się z miejsca. Ale dla lodówki to bardzo niekorzystna lokalizacja. Urządzenie będzie musiało pracować na większych obrotach, by utrzymać niską temperaturę, a dodatkowo zużyje więcej prądu. Dlatego nie należy umieszczać lodówki w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła czy w miejscu nasłonecznionym.
Nie wolno także wstawiać do niej gorących potraw, gdyż powoduje to nie tylko podniesienie temperatury we wnętrzu i osadzanie się szronu, ale także może prowadzić do uszkodzenia agregatu. Z tego samego powodu warto także ograniczyć do niezbędnego minimum zaglądanie do wnętrza lodówki i nie pozostawiać otwartych drzwi. - Zwracajmy uwagę, by nie przeładowywać lodówki zbyt dużą ilością pożywienia. Może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji powietrza, a tym samym niewłaściwego chłodzenia - radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD

Wybierając dla lodówki miejsce w kuchni, weźmy pod uwagę nie tylko nasze preferencje estetyczne, ale także zadbajmy o odpowiednie warunki do pracy urządzenia. Na pozór wygodnie by było postawić lodówkę obok kuchenki i piekarnika. Wtedy można podgrzewać schłodzone potrawy lub dodawać składniki podczas gotowania obiadu, właściwie nie ruszając się z miejsca. Ale dla lodówki to bardzo niekorzystna lokalizacja. Urządzenie będzie musiało pracować na większych obrotach, by utrzymać niską temperaturę, a dodatkowo zużyje więcej prądu. Dlatego nie należy umieszczać lodówki w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła czy w miejscu nasłonecznionym. 
Nie wolno także wstawiać do niej gorących potraw, gdyż powoduje to nie tylko podniesienie temperatury we wnętrzu i osadzanie się szronu, ale także może prowadzić do uszkodzenia agregatu. Z tego samego powodu warto także ograniczyć do niezbędnego minimum zaglądanie do wnętrza lodówki i nie pozostawiać otwartych drzwi. Zwracajmy uwagę, by nie przeładowywać lodówki zbyt dużą ilością pożywienia. Może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji powietrza, a tym samym niewłaściwego chłodzenia.

Pralka - Fot. Csaba Vanyi/Shutterstock.com
Jeśli pralka podczas wirowania podskakuje, przesuwa się po podłodze i hałasuje - to może oznaczać, że urządzenie nie zostało prawidłowo wypoziomowane. Trzeba wyregulować nóżki, a następnie sprawdzić czy pralka stoi stabilnie. Kolejną ważną sprawą, na którą nie zawsze zwracamy uwagę jest dopuszczalna waga wsadu. - Błędem jest wkładanie do bębna pralki tylu ubrań, ile tylko się zmieści lub upychanie ich na siłę. Ubrania powinny być ułożone luźno, a od góry bębna pozostawmy choć niewielką przestrzeń. Powinniśmy unikać także prania składającego się wyłącznie z materiałów które wchłaniają dużo wody i stają się przez to zbyt ciężkie, np. ręczników. Przeładowywanie pralki wpływa nie tylko na gorsze efekty prania ale także może być przyczyną awarii urządzenia- dodaje Paweł Pierściński.
W trosce o długą żywotność i bezawaryjność pralki zadbajmy o to, by małe, niepożądane przedmioty nie dostały się do jej wnętrza. Przygotowując pranie należy pamiętać o sprawdzeniu i opróżnieniu kieszeni ubrań, odpięciu brożek, agrafek, czy pozapinaniu guzików. Warto także przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić filtr odpływowy, który wyłapuje drobne zanieczyszczenia.

Jeśli pralka podczas wirowania podskakuje, przesuwa się po podłodze i hałasuje - to może oznaczać, że urządzenie nie zostało prawidłowo wypoziomowane. Trzeba wyregulować nóżki, a następnie sprawdzić czy pralka stoi stabilnie.

Kolejną ważną sprawą, na którą nie zawsze zwracamy uwagę jest dopuszczalna waga wsadu. - Błędem jest wkładanie do bębna pralki tylu ubrań, ile tylko się zmieści lub upychanie ich na siłę. Ubrania powinny być ułożone luźno, a od góry bębna pozostawmy choć niewielką przestrzeń. Powinniśmy unikać także prania składającego się wyłącznie z materiałów które wchłaniają dużo wody i stają się przez to zbyt ciężkie, np. ręczników. Przeładowywanie pralki wpływa nie tylko na gorsze efekty prania ale także może być przyczyną awarii urządzenia.

W trosce o długą żywotność i bezawaryjność pralki zadbajmy o to, by małe, niepożądane przedmioty nie dostały się do jej wnętrza. Przygotowując pranie należy pamiętać o sprawdzeniu i opróżnieniu kieszeni ubrań, odpięciu broszek, agrafek, czy pozapinaniu guzików. Warto także przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić filtr odpływowy, który wyłapuje drobne zanieczyszczenia.

Zmywarka - Fot. Kamira/Shutterstock.com

Zawsze należy pamiętać o soli do zmywarek i to niezależnie, czy korzystamy ze zwykłego detergentu czy środka 3 w 1 lub 4 w 1. Większość z nas ma w domu twardą lub średnio twardą wodę, a odkładający się kamień może zmniejszyć skuteczność zmywania i uszkodzić zmywarkę.

Oprócz stosowania standardowych środków do czyszczenia warto, raz na jakiś czas do pustej zmywarki wstawić miseczkę z octem i włączyć zmywanie w najwyższej temperaturze.

W zmywarce nie myjemy porcelany, szkła ręcznie malowanego i dekorowanego, kryształów, przedmiotów srebrnych, żeliwnych, cynowych, drewnianych i emaliowanych.

Należy również pamiętać o spłukiwaniu resztek z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Dotyczy to przede wszystkim naczyń po produktach kwaśnych, których kwas może doprowadzić do powstawania ognisk korozji.

Kuchenka mikrofalowa - Fot. Africa Studio/Shutterstock.com
Jak dbać o kuchenkę?
Kuchenka mikrofalowa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach jej użytkowania:
wnętrze i obudowę najlepiej jest myć miękka szmatką z dodatkiem płynu do naczyń;
nie wolno uruchamiać pustej kuchenki;
otwór wentylacyjny nie może być zasłonięty;
potrawy należy przyrządzać wyłącznie w naczyniach, na których zaznaczono, że mogą być używane do tego celu;
nie powinno się wstawiać do kuchenki potraw w:
- naczyniach metalowych i w foliach (kuchenka może zostać uszkodzona);
- naczyniach ozdobionych złotymi lub srebrnymi motywami (dekoracje mogą się zniszczyć);
- pojemnikach z melaminy (tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są np. tace), ponieważ mogą popękać.

Absolutnie nie wolno uruchamiać pustej kuchenki, a otwór wentylacyjny nie może być zasłonięty.

Wnętrze i obudowę kuchenki mikrofalowej najlepiej myć miękka szmatką z dodatkiem płynu do naczyń. Sprawdzoną metoda na szybkie i skuteczne umycie kuchenki i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest wstawienie do niej miseczki z wodą i octem (proporcja 1:1) lub z dodatkiem soku z cytryny (3 - 4 łyżki). Następnie kuchenkę włączamy na 4-5 minut na najwyżej mocy. Kiedy woda wystygnie myjemy nią wnętrze mirkofalówki miękką szmatką.

Potrawy należy przyrządzać wyłącznie w naczyniach, na których zaznaczono, że mogą być używane do tego celu. Nie wolno wstawiać do kuchenki potraw w:- naczyniach metalowych i w foliach (kuchenka może zostać uszkodzona);- naczyniach ozdobionych złotymi lub srebrnymi motywami (dekoracje mogą się zniszczyć);- pojemnikach z melaminy (tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są np. tace), ponieważ mogą popękać.

Odkurzacz - Fot. Kzenon/Shutterstock.com
konieczności wymiany worka na kurz w odkurzaczu czasem przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy drastycznie spada siła ssania. Tymczasem praca urządzenia z przepełnionym workiem może mieć poważne konsekwencje. Powoduje nie tylko spadek efektywności odkurzania, ale także nadmierne obciążenie i przegrzanie silnika. Niektóre odkurzacze posiadają sygnalizację stopnia zapełnienia worka - warto zwracać na to uwagę. Nie zapominajmy także o sprawdzaniu stanu filtrów i ich regularnej wymianie. Jeśli w odkurzaczu znajduje się zmywalny filtr HEPA można go umyć pod bieżącą wodą. Ważne jednak, by założyć go dopiero po całkowitym wyschnięciu, gdyż wilgoć może uszkodzić silnik. Osoby remontujące mieszkanie powinny wiedzieć, że nie wolno za pomocą zwykłego odkurzacza zbierać pyłów budowlanych - do tego bowiem przystosowane są jedynie specjalistyczne, dedykowane urządzenia.

O konieczności wymiany worka na kurz w odkurzaczu czasem przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy drastycznie spada siła ssania. Tymczasem praca urządzenia z przepełnionym workiem może mieć poważne konsekwencje. Powoduje nie tylko spadek efektywności odkurzania, ale także nadmierne obciążenie i przegrzanie silnika. Niektóre odkurzacze posiadają sygnalizację stopnia zapełnienia worka - warto zwracać na to uwagę.

Nie zapominajmy także o sprawdzaniu stanu filtrów i ich regularnej wymianie. Jeśli w odkurzaczu znajduje się zmywalny filtr HEPA można go umyć pod bieżącą wodą. Ważne jednak, by założyć go dopiero po całkowitym wyschnięciu, gdyż wilgoć może uszkodzić silnik.

Osoby remontujące mieszkanie powinny wiedzieć, że nie wolno za pomocą zwykłego odkurzacza zbierać pyłów budowlanych - do tego bowiem przystosowane są jedynie specjalistyczne, dedykowane urządzenia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kolory ścian do białych mebli kuchennych
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Domowa apteczka: co musisz w niej mieć

Skomentuj:

Czego nie lubi AGD?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej