Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Trendy: przedmioty znane z filmów

Anna Grużewska

Kto bywa w teatrze, wie że strzelba wisząca na ścianie musi wystrzelić w trzecim akcie. My pokusiliśmy się, by sprawdzić jak design łączy się z kinem. A przy okazji radzimy, uważajcie na pewien złoty pistolet!

"Maria Antonina" - fot. producent

mp

Przepych i pałace. Pałace i przepych. Kto lubi minimalizm, niech raczej nie ogląda filmu Sofii Coppoli. Nie wydaje nam się również, aby wśród naszych czytelników wielu było miłośnikami stylu rokoko, który w czasach Marii Antoniny królował w Wersalu. A jednak prezentujemy mebel inspirowany stylem XVIII-wiecznej Francji. Dlaczego? Bo we wnętrzu potrafi zdziałać cuda. Przełamuje monotonię współczesności i pełni rolę wyrafinowanego elementu wieńczącego kompozycję.

fot. producent

Back to back żartobliwy pastisz historii. Motywem dekoracyjnym są oparcia zapożyczone z różnych "Ludwików". Fratelli Boffi

"Goldfinger" - fot. producent

mp

Kiedy po raz pierwszy wprowadzano film na polskie ekrany nosił tytuł "Mężczyzna ze złotym pistoletem". Zabójcze właściwości złota zaprzątały uwagę kinomaniaków w takim stopniu, że jeden z nich postanowił dać artystyczną odpowiedź na ten obraz. Philippe Starck zaprojektował lampę w kształcie złotego pistoletu. Efektowny przedmiot zapisał się w historii wzornictwa, tak jak  "Goldfinger" w kinematografii.

fot. producent

Gun lampa stołowa autorstwa Philippe'a Starcka wykonana z pozłacanych stopów aluminium. Dostępne są wersje w kształcie kałasznikowa, karabinu M-16 i pistoletu Beretta, Flos/lampy.pl

"Mechaniczna pomarańcza" - fot. producent

mp

Film nakręcony został w roku 1971, jednak my pokazujemy fotel autorstwa Eero Aarnio z lat 60. Dlaczego? Bo jego twórca inspirował się kultową wówczas książką Anthony'ego Burgessa, na motywach której powstał później film. Poza tym "Mechaniczna pomarańcza" rozgrywa się w przyszłości, a meble Aarnio uchodziły za przykład designu odnoszącego się do science fiction. Inna sprawa, że wyglądając w nieodgadnioną przyszłość projektant stworzył meble, które są modne po dziś dzień, a Kubrick nakręcił film godnie walczący z upływem czasu. Triumwirat designu, filmu i literatury triumfuje!

fot. producent

Bubble Chair Futurystyczny wiszący fotel, od blisko 50 lat jeden z najchętniej kupowanych mebli świata. Projekt Eero Aarnio, producent Adelta

"Źródło" - fot. producent

mp

Gary Cooper w roli architekta. Choćby dla niego warto obejrzeć ten mało znany w Polsce film w reżyserii tytana amerykańskiej filmografii (kariera Vidora trwała aż 67 lat!). Niektórzy twierdzą, że postać głównego bohatera, Howarda Roarka, kreowana przez Coopera, wzorowana jest na losach samego Miesa van der Rohe. Słynny twórca Bauhausu II wojnę światową spędził w USA i tu mieszkał również po jej zakończeniu. Z pewnością wystrój amerykańskiego biura architektonicznego sprzed ponad 60 lat będzie gratką dla miłośników designu.

fot. producent

LC 2 to najbardziej znany fotel zaprojektowany przez Le Corbusiera. Prosta, kubiczna konstrukcja  jest ulubionym meblem architektów, Cassina

"Spragnieni miłości" - fot. producent

mp

Jest w tym filmie niepokój i smutek. I doskonała muzyka wydana później na płycie. Film przyniósł również modę na styl orientalny. Dziś ma on liczne grono zwolenników. Puryści doskonale radzą sobie w niuansach odróżniających styl chiński od japońskiego. My zamiłowanie do ogólnie pojętego Orientu sygnalizujemy za pomocą tapety w chiński wzór.

fot. producent

Pleats - Delikatna tapeta papierowa z wzorem przypominającym odbitkę chińskim tuszem, Elitis

"Mój wujaszek" - fot. producent

mp

Rozkoszna ramotka, która miała udowodnić, że technika może unieszczęśliwić i ubezwłasnowolnić człowieka. My, współcześni zwolennicy nowych technologii, raczej nie będziemy podzielać tej konkluzji. Natomiast z pewnością docenimy design z lat 50. XX wieku, który jest popularny na fali zainteresowania modą vintage. Na przykład meble zaprojektowane wówczas przez Charlotte Perriand, a wprowadzone po latach do produkcji przez włoską firmę Cassina.

fot. producent

Petalo Pięć stolików z blatami różnej wielkości. Każdemu kolorowi odpowiada inna wielkość blatu, Cassina

"Kobiety na skraju załamania nerwowego" - fot. producent

mp

Kanapa jako centrum domowego uniwersum? Owszem, bardzo często tak bywa. Jest tak również w filmie Pedro Almodovara. To na sofie zasiadają tytułowe kobiety na skraju załamania nerwowego. Poza tym, najmocniejszym akcentem jest pojawiająca się tu i ówdzie krwista czerwień.

fot. producent

Doris Lakierowany na czerwono podręczny stolik, Zanotta

"Kasyno" - fot. producent

mp

Gangsterskie porachunki rozgrywają się tutaj na tle zjawiskowych scenografii Dante Ferrettiego. Niech was jednak nie zwiedzie piękno przedmiotów. W tle buzują namiętności i duże pieniądze. A skoro pieniądze, to trzeba było zadbać o to, by były widoczne od pierwszego spojrzenia. Ten luksus w nieco tandetnym wydaniu mówi o bohaterach więcej niż tysiąc słów. Radzimy nie przesadzać z inspirowaniem się. Ani w urządzaniu, ani w życiowych wyborach.

fot. producent

Rockstar Bar Dekadencki przedmiot pożądania, w którego pikowanym wnętrzu ukryto półki na alkohol, Kare Design/9design.pl

"Wojna domowa" - fot. producent

mp

Nietypowe perypetie bohaterów serialu rozgrywają się w bardzo typowym warszawskim bloku. A że w latach 60. w Polsce, mieszkania urządzano żonglując kilkunastoma meblami dostępnymi w sklepach, wszystkie wyglądały podobnie. Centralnym punktem wnętrza była meblościanka. Wymyślona w USA przez Ray i Charlesa Eamsów, jako przykład nowoczesnego wzornictwa, spopularyzowana została w Polsce przez Bogusławę i Czesława Kowalskich. U nas była jednak odpowiedzią na niewielkie gabaryty mieszkań. Meblościankę pokazano w Polsce po raz pierwszy w 1959 r. na Osiedlu Młodych w Warszawie, gdzie zorganizowano wystawę designu Spółdzielni Artystów Ład.

fot. producent

Meblościanka Kowalskich na długie dziesięciolecia zdominowała polskie mieszkania. Do produkcji weszła w roku 1963.

"Pożegnanie z Afryką" - fot. producent

mp

Blisko natury, z dala od kultury i Europy. Takie życie wiodła duńska pisarka Karen Blixen (1885-1962). Nic dziwnego, że otaczające ją przedmioty inspirowane były przyrodą. Wyplatane z naturalnych materiałów, np. rattanu, ławki, krzesła, fotele stanowiły łącznik między pisarką a otaczającym ją środowiskiem. Te meble zamiast stanowić dominantę, stapiają się z krajobrazem.

fot. producent

Wyplatany fotel to klasyka mebli ogrodowych. Powinien zawsze być wykonany z naturalnych materiałów, np. rattanu lub wikliny, Hubsch/Square Space

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Trendy: Neobarock
Londyn: tych adresów nie znajdziesz w przewodnikach
Trendy: iluzjonistyczne tapety

Skomentuj:

Trendy: przedmioty znane z filmów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej