Pięć rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, urządzając pokój dla dziecka
Pokój dziecięcy musi łączyć funkcjonalność, łatwość utrzymania porządku i przytulność, która sprawi, że mały mieszkaniec chętnie będzie spędzał w nim czas, bez przesadnej inwazji na nasze terytorium.
Po pierwsze - funkcjonalność
Kupując meble do dziecięcego pokoju pamiętajmy o tym, aby służyły przez dłuższy czas. Typowe mebelki dla małego dziecka, np. komoda z przewijakiem, nie będą się sprawdzały, kiedy tylko maluch podrośnie. Dobrym pomysłem jest zakup mebli dostosowanych do różnego wieku. Na rynku w ofercie wielu producentów znaleźć można serie mebli modułowych, które rosną wraz z maluchem i są tak skonstruowane, że w zależności od potrzeb i wieku dziecka będą nam służyły o wiele dłużej.
Po drugie - strefy
Urządzając pokój dziecięcy przemyślmy dobrze każdy fragment pomieszczenia i wyznaczmy strefy, np. wypoczynku, nauki i zabawy. W ten sposób zaspokoimy potrzeby dziecka, a pokój dobrze zaplanowany nie będzie wyglądał jak pole bitwy. Dzieci bardzo chętnie wchodzą w taki zorganizowany świat, korzystają z miejsca do zabawy, chętnie rysują przy swoich stoliczkach czy biurkach i chętniej zasypiają w swoich przytulnych łóżkach. No właśnie przytulność?
Po trzecie - dodatki
Zamiast zakupu mebli o ściśle określonej stylistyce dziecięcej (np. łóżko w kształcie samochodu czy łódki) zachęcam do zaczarowania pokoju i nadania mu charakteru dzięki dodatkom. Poduszki, dywaniki, zasłonki, abażury, kocyki, obrazki czy naklejki ścienne wspaniale dodadzą uroku i zaciekawią małego mieszkańca. Warto w tym celu przejrzeć otchłań internetu, która oferuje nieskończone ilości ręcznie wykonanych gadżetów w każdym stylu i na każdą kieszeń. W ten sposób łatwo możemy nadać lub odmienić styl pokoju bez obciążających kosztów wymiany mebli.
Po czwarte - oświetlenie
Podobnie jak w innych pomieszczeniach, tak i w pokoju dziecka pomyślmy o strefowym rozmieszczeniu światła. Do zabawy jasne oświetlenie sufitowe, do relaksu, zasypiania czy czytania książek przed snem boczne oświetlenie kinkietowe. Do nauki, prac plastycznych zawsze osobne oświetlenie na biurku czy przeznaczonym dla dziecka stoliku. Stosując jako mniejsze światło lampy ledowe, zaoszczędzimy również pieniądze, ponieważ żarówki te pobierają bardzo mało energii elektrycznej. Stosując subtelne światło ledowe w pokojach małych dzieci sprawimy też, że maluchowi przyjemniej i bezpieczniej będzie się zasypiało, co jak Państwo wiedzą ma związek również i z naszym relaksem...
Po piąte - jeden dla dwójki
Urządzając pokój dla dwójki dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę ich wiek. Jeśli dzieci są w podobnym wieku, możemy zorganizować wspólne strefy dla obojga, np. łóżko piętrowe, jeden dłuższy blat jako biurko itp. Jeśli różnice wieku są większe, zachęcam do stworzenia oddzielnych stref. Ciekawym pomysłem jest łóżko na antresoli z biurkiem do nauki pod nim dla starszego dziecka i ze względu na wiek łóżko zwykłe, niskie dla młodszego z osobnym stoliczkiem do prac plastycznych i wspólnym miejscem do zabawy, którym może być np. wolny środek pokoju i strefa dywanu.
Jednak we wszystkich tych poradach musimy brać pod uwagę metraż, którym dysponujemy, osobowość dzieci i oczywiście zasobność naszego portfela, ale myślę, że w pomieszczeniu, jakim jest pokój dziecięcy, powinniśmy wykorzystać własną kreatywność i wyobraźnię, której bezmiaru serdecznie Państwu życzę.
dekoratorka.pl
Skomentuj:
Pięć rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, urządzając pokój dla dziecka