Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rolety: zabezpieczenie przed słońcem i upałem

Edyta Jabłońska
Fot. producent

Przypiekające słońce potrafi dać się we znaki. W nagrzanych wnętrzach trudno wytrzymać. Najprostszym sposobem na ochronę przed upałem jest montaż rolet chroniących przed nagrzewaniem.

Fot. producent

Rolety wewnętrzne

Wybór rolet jest bogaty - od delikatnie chroniących przed słońcem po zaciemniające. Wszystkie wytwarza się z włókien naturalnych (na ogół bawełny), syntetycznych lub ich mieszanek, a rolety całkowicie zaciemniające są dodatkowo pokrywane z jednej strony nieprzepuszczającą światła warstwą gumy lub aluminium. Do wnętrz najbardziej narażonych na nagrzewanie (np. na poddaszu) albo wymagających zaciemnienia (np. sypialni) najlepsze będą te z warstwą aluminium, które odbija promienie słoneczne.

Fot. producent

NA ZDJĘCIU: Roleta rzymska, 130 x 150 cm, dekoria.pl, 197 zł

ROLETY. Piano, noc i dzień, od 38 x 150 cm, Lotari, od 63 zł - Fot. Materialy promocyjne

Rolety do kuchni i salonu

Rolety zaciemniające nie sprawdzą się w kuchni lub salonie, gdzie w ciągu dnia spędzamy dużo czasu, bo po ich opuszczeniu powstaje półmrok i trzeba korzystać ze sztucznego światła. Do tych pomieszczeń lepiej wybrać rolety podwójne (półprzezroczystą i zaciemniająca) lub typu noc i dzień z tkaniny w przezroczyste i nieprzezroczyste pasy, przesuwającej się po dwóch rolkach umieszczonych na górze i dole rolety. Zależnie od ułożenia pasów wpuścimy z zewnątrz więcej albo mniej światła.

fot. producent

ROLETY. DKL, zaciemniająca, 78 x 118 cm, Velux, 347 zł - Fot. Materialy promocyjne

Rolety zaciemniające

Tkaniny w ciemnych kolorach przepuszczają mniej światła, ale szybciej się nagrzewają i oddają ciepło do mieszkania. Dlatego w słonecznych pokojach lepiej sprawdzą się jasne rolety, ale z materiału o grubszej strukturze.

Dodatkową ochroną przed słońcem są zamontowane po bokach okna listwy z PCW lub aluminium, w których przesuwa się roleta. Dzięki temu światło nie przedostaje się z boku.

Fot. Materiały promocyjne

Fot. producent

Rolety zewnętrzne

Przegrzaniu wnętrza najlepiej zapobiegają rolety zewnętrzne i markizy, które nie dopuszczają do nagrzewania się szyb, a tym samym zmniejszają ilość ciepła przedostającego się do mieszkania. Kiedy roleta jest opuszczona, pomiędzy nią a szybą tworzy się rodzaj poduszki powietrznej, dzięki czemu ciepło nie przenika do wnętrza (a zimą z niego nie ucieka). Rolety pozwalają całkowicie zaciemnić wnętrze lub regulować dopływ światła zależnie od potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są markizy do okien dachowych (montowane także na oknach pionowych) wykonane z materiału, który wpuszcza światło do wnętrza i funkcjonuje na zasadzie lustra weneckiego: z zewnątrz nie widać, co się dzieje w środku, domownicy mogą natomiast obserwować otoczenie. Producenci oferują też tzw. markizolety, z odchylaną dolną częścią - po jej podniesieniu mamy swobodny dostęp do zewnętrznego parapetu.

Fot. Fakro

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Okna: chroń wnętrza przed słońcem
Jak czyścić rolety i żaluzje?
Aranżacje okien: zasłona z odzysku

Skomentuj:

Rolety: zabezpieczenie przed słońcem i upałem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej