Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Idą burze: zabezpiecz swój dom przed awarią!

red.
Fot. Dmitrijs /Shutterstock.com

Przełom maja i czerwca to czas anomalii pogodowych, które nie tylko zrywającą linie energetyczne, ale powodują inne, znaczne straty w przestarzałej infrastrukturze polskich sieci elektrycznych. Jest jednak kilka sposobów, aby tego uniknąć. Co zabezpieczyć?

Fot. ShortPhotos/Shutterstock.com

Urządzenia elektryczne

na czas burzy odepnij z gniazdek wszelkie urządzenia elektryczne.
Jest to bardzo popularne i skutecznie rozwiązanie. W przeciętnym domu sprzęt RTV i AGD kosztuje dziesiątki tysięcy złotych, a uderzenie pioruna i przepięcie w instalacji elektrycznej może w ułamku sekundy je zniszczyć. Oddanie takiego "spalonego" sprzętu na gwarancję nie pomoże - serwisy dobrze wiedzą, kiedy sprzęt został spalony z powodu pioruna lub przepięcia nim spowodowanego.  Ale odłączenie urządzeń z gniazdka to nie jedyne, o czym musimy pamiętać?

Wyłącz wszystkie sprzęty elektryczne na czas burzy. Sprzęt AGD i RTV w przeciętnym polskim domu ma wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc tym bardziej należy go chronić. Niestety gwarancje nie obejmują zniszczeń sprzętu na skutek zniszczenia przez uderzenie pioruna. Ale odłączenie urządzeń z gniazdka to nie jedyne rozwiązanie. O czym jeszcze należy musimy pamiętać?

Fot. Denis Rozhnovsky/Shutterstock.com

Komputer i router

Jeżeli nie odłączymy kabla internetowego od komputera czy routera, narażamy się na przykre konsekwencje. Zniszczona karta sieciowa, router a nawet komputer - to realne zagrożenie. Zewnętrzne anteny (np. do internetu LTE) również należy wyłączyć i na czas burzy przechować w domu.

Fot. Iaroslav Neliubov/Shutterstock.com

Telewizor i kabel antenowy

Bardzo często z gniazdka wyjmujemy tylko wtyczkę telewizyjnego kabla. Błąd! Pamiętajmy także o odłączeniu kabla antenowego.


Fot. BONNINSTUDIO/Shutterstock.com

Kopia zapasowa

Jeśli piorun uderzy w sieć elektryczną, a komputer pozostaje włączony, niemal pewna będzie całkowita utrata danych. Jedynym ratunkiem jest wtedy przywrócenie kopii zapasowej. Dlatego zabezpiecz swoje dane zawczasu.

Fot. Champiofot/Shutterstock.com

Jeden odbiornik w sieci

Często odłączamy wszystko, co tylko możliwe. Zapominamy jednak, że jeśli piorun uderzy, to przepięcie będzie krążyć w sieci. W takim wypadku najlepiej zostawić wkręconą i zapaloną przynajmniej jedną żarówkę. Dzięki temu przepięcie ustanie i uszkodzeniu ulegnie, co najwyżej, ta jedna żarówka.

Fot. Gajus/Shutterstock.com

Ubezpieczenie przed skutkami uderzeń pioruna

Jest to dodatkowy składnik ubezpieczenia majątkowego (np. domu), który gwarantuje w razie powstania przepięcia w sieci wypłatę odszkodowania za zniszczoną elektronikę. Uważajmy jednak, co podpisujemy! Wiele towarzystw ubezpieczeniowych rozdziela skutki przepięcia na tzw. uderzenie pioruna bezpośrednie i pośrednie.
Bezpośrednie uderzenie pioruna to uderzenie, które pozostawia po sobie ślad - np. wgniecenie w dachu, zagięta lub podtopiona antena. Takie uderzenia należą do rzadkości i znacznie częstsze są tzw. uderzenia pośrednie, czyli takie, w których piorun uderza w pewnej odległości a na skutek fali elektromagnetycznej dochodzi do uszkodzenia elektroniki. Dokładnie czytajmy, więc treść ubezpieczenia!

Jest to dodatkowy składnik ubezpieczenia majątkowego (np. domu), który gwarantuje w razie powstania przepięcia w sieci wypłatę odszkodowania za zniszczoną elektronikę. Należy jednak zwrócić uwagę na treść umowy, gdyż wiele towarzystw ubezpieczeniowych rozdziela skutki przepięcia na tzw. uderzenie pioruna bezpośrednie i pośrednie.
Bezpośrednie uderzenie pioruna pozostawia po sobie ślad - np. wgniecenie w dachu. Należą one do rzadkości i znacznie częstsze są tzw. uderzenia pośrednie, gdzie na skutek fali elektromagnetycznej dochodzi do zniszczenia lub uszkodzenia sprzętów RTV I AGD.

Fot. viviamo/Shutterstock.com

Listwa antyprzepięciowa

Nawet drogie listwy antyprzepięciowe są bezsilne w walce z ogromną energią pioruna. Jednak jeśli przepięcie będzie mniejsze, to taka listwa jest w stanie uratować drogocenny sprzęt.

Fot. Artur Synenko/Shutterstock.com

Latarka

Całe osiedle bez światła na skutek awarii po burzy? To się zdarza. Dlatego warto mieć w szufladzie działającą latarkę z kompletem mocnych baterii.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czego nie lubi AGD?
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Skomentuj:

Idą burze: zabezpiecz swój dom przed awarią!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej