Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Sprawdzone sposoby

Anna Zaborska

Możesz zrobić wiele, by twoje mieszkanie wydawało się większe. Skorzystaj z naszych rad, a okaże się, że ściany mogą być "z gumy".

Kuchnia otwarta - Fot. Rafał Lipski

Burzymy ściany

Zastanów się, co wolisz - czy stracić ściankę przy której co prawda można ustawić jakiś mebel, ale która dzieli powierzchnię na małe klitki czy zyskać wrażenie przestronności? Najlepszym rozwiązaniem w małych mieszkaniach jest otwarcie pokoju dziennego na kuchnię lub jednocześnie - na kuchnię i przedpokój.
Gdy w połączonych pomieszczeniach będzie taka sama w kolorze i fakturze podłoga - bez jakichkolwiek podziałów, ten sam kolor ścian i sufitów - wnętrze wyda ci się zdecydowanie większe.
Nie dasz rady ujednolicić podłóg? I na to jest sposób. Na styku różnych rodzajów podłogi zainstaluj np. próg. Ten zabieg sprawi, że zróżnicujesz płaszczyzny podłogi i poprawisz proporcje wnętrza.

TANGYAN

Kolor

Czy wiesz, że białe, gładkie ściany najlepiej odbijają światło, nawet do 80 procent? Pamiętaj o tym dobierając farbę przed malowaniem ścian - im będą jaśniejsze, bardziej pastelowe - tym lepiej. Jeżeli do jasnych ścian dodasz równie jasną podłogę - np. w kolorze zbliżonym do ścian - zwiększysz efekt powiększenia pomieszczenia. 

ADPEPHOTO

Meble - najlepiej białe

Jakie wybrać meble do niewielkich mieszkań? Koniecznie jasne, a najlepiej białe - wtedy prawie ich nie widać. Idealnie, gdy mają błyszczącą powierzchnię, która odbija światło. Wtedy nawet przepastna szafa sprawi wrażenie małej i zgrabnej.

Jeżeli dopiero zaczynasz meblowanie pamiętaj, że gdy wszelkie zabudowy np. w kuchni lub przedpokoju mają jednolity kolor, harmonii ich gładkiej powierzchni nie zakłócają żadne uchwyty i widoczne zawiasy wtapiają się mieszkanie i prawie ich nie widać.
W niewielkiej kuchni zarówno na ścianach nad szafkami, jak i na podłodze dobrze jest położyć jasne, duże kafle, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie znacznie większego.

Fioletowa tapeta - Fot: Łukasz Kozyra

Wzory - tylko drobne

Myślisz o położeniu na ścianie tapety? Nawet jeśli bardzo podobają ci się modne ostatnio duże, geometryczne lepiej z nich zrezygnuj. Do niewielkich wnętrz bardziej pasują tapety o drobnych, nie rzucających się w oczy wzorach.

Tej samej zasady warto się trzymać wybierając materiał na zasłony i firany. W małym oknie małego pokoju lepiej nie wieszać zasłon i firan w duże wzory. Lepsze będą firany delikatne, przezroczyste - z muśliny, woalu, koronki.źródło:

Tapeta w paski - Fot. Sylwester Rejmer

Korygowanie proporcji

Gdy twoje mieszkanie jest zbyt niskie możesz go optycznie podwyższyć na dwa sposoby. Po pierwsze - pomalować ścianę lub ściany w pasy - tym razem pionowe. Drugi sposób to zagranie kolorem ścian i sufitu. Ciemniejsze ściany zakończ ok. 10 cm przed stykiem z sufitem i pas ten, jak również sam sufit pomaluj jasną farbą. Gdy do tego podłoga będzie jasna - efekt murowany.

Oświetlenie

Nie zagracaj

Wiadomo, że im w pokoju jest mniej mebli, kolorów, drobiazgów tym sprawia wrażenie większego. Masz tak mało miejsca, że nie możesz sobie pozwolić na pozostawienie jednej ściany, szczególnie tej na wprost wejścia, całkowicie pustej? Postaraj się chociaż nie zastawiać przejścia do okien.

Sypialnia - Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Trzymaj linię

Uporządkowana przestrzeń zawsze sprawia wrażenie większej. Dlatego ważne jest unikanie zbędnej asymetrii. Najlepiej, gdy w mieszkaniu linia wszystkich drzwi, parapetów, okien jest na tym samym poziomie.
Ta sama zasada obowiązuje przy planowaniu miejsca dla dekoracji ściennych. Wieszaj je na jednej linii - np. zgranej w framugami drzwi lub okien. To uporządkuje przestrzeń.

Meble na nóżkach - Fot. Rafał Lipski

Uwolnij podłogę

Im mniej na niej stoi rzeczy tym lepiej. To co możesz - postaw na nóżkach. To co się da - powieś na ścianie. Szafki powieś wysoko - im wyżej - tym lepiej.
Może zrezygnujesz z dywanu w pokoju dziennym? Warto się nad tym zastanowić, bowiem pokoje wyściełane dywanami od razy wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości.

BIKERIDERLONDON

Wykorzystaj moc luster

Odpowiednio umieszczone potrafią wręcz podwoić powierzchnię mieszkania. Powieszone poziomo - poszerzą pomieszczenie, wiszące pionowo - podwyższą je. Lustra są wręcz niezbędne w przedpokoju, najlepiej na dużych powierzchniach szaf.
W prostokątnych pokojach idealne miejsce na duże lustro znajdziesz na jego krótszej ścianie.

Szklane drzwi - Fot. Radosław Wojnar

Przepierzenia

Jeżeli koniecznie musisz wydzielić jakiś kąt - pomyśl o cienkich ściankach - ze szkła, tkaniny (łatwo je zsunąć i znowu otworzyć przestrzeń).
Zamiast pełnych, zabudowanych drzwi wstaw przeszklone. Lub w ogóle je usuń.

Przedpokój - Fot. Dariusz Radej

Ratunek dla przedpokoju

Twój pokój lub przedpokój jest długi i wąski? Poprawisz jego proporcje i sprawisz, że optycznie wyda się bardziej kwadratowy jeżeli krótszą ze ścian pomalujesz ciemniejszą farbą. Do optycznego poszerzenia możesz użyć także pasków - na podłodze (chodnik, dywanik) lub na krótszej ze ścian. Najlepiej paski na podłodze połączyć z nieco ciemniejszym sufitem.

Lampy - Fot. Rafał Lipski

Oświetlenie

To niezły sposób na kształtowanie przestrzeni. Do małych mieszkań wybieraj smukłe lampy z jasnymi abażurami.

Fototapeta - Fot. producenta

Fototapety dodają głębi

Kiedyś uważane były na niezbyt stylowe - dziś triumfalnie wracają do łask. Do małych mieszkań warto wybrać te, w których udało się zachować perspektywę, wywołującą efekt głębi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu

Skomentuj:

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Sprawdzone sposoby

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej