Trendy: kierunek Polska
Uznani zagraniczni projektanci tworzą dla polskich firm. Wnoszą do nich nowe projekty i wizje. Czy są konkurencją dla Polaków? Nie, tego nie musimy się obawiać. To po prostu transfer talentu w globalnej wiosce.
LEONARDO TALARICO
Współpraca Leonarda Talarico z polską firmą Noti to zbieg dobrych okoliczności. Noti od lat kooperuje ze światowej sławy producentem tkanin, Alcantarą. Dla niej także pracuje Talarico. Od słowa do słowa postanowiono zrealizować wspólnie projekt. - Za design miał odpowiadać Leonardo Talarico, za tkaniny - Alcantara, a Noti za koordynację projektu, produkcję i sprzedaż - mówi prezes Noti Ryszard Balcerkiewicz. Talarico uchodzi za jednego z najzdolniejszych włoskich projektantów młodego pokolenia. Ten dwudziestosześciolatek znany jest m.in. ze współpracy z gwiazdą designu Giulio Cappellinim. Jest miłośnikiem technologii. Dlatego tak ceni sobie możliwość pracy z Alcantarą, której inżynierowie są pionierami nowoczesnych rozwiązań w produkcji tkanin. Ryszard Balcerkiewicz podreśla, że choć efekt współpracy Talarico z firmą Noti, czyli sofa Le Monde, wzorniczo odbiega od innych projektów tej marki, to łączy je "gen dobrego designu". - Wierzymy, że mebel zyska sympatię odbiorców, bo dzięki bezkompromisowo potraktowanej obszernej formie i systemowi poduch tworzących oparcie daje duży komfort odpoczywania. Modułowość siedzisk pozwala na aranżowanie dowolnych zestawień i konstelacji. Dzięki temu wkomponowuje się i we wnętrza tradycyjne, i w ultranowoczesne - mówi Balcerkiewicz. I choć Noti na pierwszym miejscu stawia na współpracę z polskimi projektantami oraz wspieranie studentów i absolwentów polskich uczelni artystycznych, to eksperyment z Talarico uznaje za niezwykle udany.
Wierzy w myśl techniczną. Nigdy nie unika współpracy z inżynierami. Zawsze słucha ich opinii odnośnie do konstrukcji. Uważa, że sztuka i nauka mogą się łączyć.
imię: Leonardo
nazwisko: Talarico
zawód: projektant
ur.: 1988 r.
cechy stylu: Prosty, wyważony, oparty na geometrii.
LUCIDI PEVERE
Przyjaciele znają się ponad 20 lat, a od 2003 r. wspólnie prowadzą studio projektowe. Działają na uboczu, nieśpiesznie, za to z sukcesem.
imię: Paolo
nazwisko: Lucidi
ur.: 1974 r.
imię: Luca
nazwisko: Pevere
ur.: 1977 r.
zawód: projektanci
cenią: budowanie długotrwałych relacji z firmami
Obecność włoskiego duetu projektowego Lucidi Pevere na polskim rynku nie wzięła się z przypadku. W 2010 r. firma Comforty zorganizowała konkurs, do którego zaprosiła grono uznanych już designerów z Polski i Europy. Wśród nich było studio Lucidi Pevere, pracujące dla tak uznanych marek, jak: Casamania, Foscarini, Living Divani, Fiam, Kristalia. Projekt sofy Palafitte autorstwa Lucidi Pevere otrzymał wówczas wyróżnienie.
Wdrożono go do produkcji i stał się jednym z bestsellerów marki. Przez cztery lata doczekał się kilku modyfikacji oraz dopełnienia w formie stolika kawowego. Co zdecydowało o sukcesie Palafitte? - Projektanci chcieli stworzyć mebel, który będzie odpowiadał zróżnicowanym potrzebom i różnym stylom życia. Nie zapomnieli przy tym, że wciąż szukamy stałych wartości: wspólnoty i ciepła, mamy też silną potrzebę bezpieczeństwa - mówi Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna Comforty. Przez cztery lata sofa ewoluowała. Uzupełniono ją o nowe moduły, co daje kilkadziesiąt nowych kombinacji i możliwość zindywidualizowania naszego mebla. Długofalowa współpraca z firmami to jedna z cech duetu Lucidi Pevere. Siedziba ich studia mieści się w położonym na włoskiej prowincji renesansowym mieście Palmanova. Designerzy podkreślają, że świadomie chcą pozostać niewielką pracownią, która będzie sobie mogła pozwolić na dopieszczanie swoich realizacji. Są perfekcjonistami w nowym stylu, którzy cenią największy luksus, jakim obecnie jest czas.
Aplomb lampa wykonana z betonu, Foscarini
Chop nóż do siekania. Ergonomiczny i bezpieczny, Normann Copenhagen
Palafitte stolik, który stanowi uzupełnienie kanapy. Nowość zaprezentowana na tegorocznych targach w Mediolanie, Comforty
PHILIPPE NIGRO
Geometria wykreślna
Sofa Floating autorstwa Philippe'a Nigro to zwycięzca konkursu Comforty Future Classics. W tym roku sofa zyskała nową, żywą kolorystykę. - Myślę, że Floating wnosi do naszej kolekcji dużo świeżości. Są to meble oryginalne i bardzo dobrze przemyślane pod względem technologicznym i użytkowym. Adresujemy je do klientów, którzy poszukują we wzornictwie impulsu do zmiany utartych nawyków estetycznych - opowiada Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna marki. Podkreśla, że współcześnie rola projektanta jest bardzo ważna, gdyż oczekuje się, że wskaże on horyzonty estetyczne, a jednocześnie oswoi innowację i nowinki technologiczne z rynkiem, konsumpcją.
Confluences ta sofa dostępna jest w 27 kolorach i różnych wariantach kompozycyjnych, Ligne Roset
MEBLE RZĄDZĄ
Uwielbia projektować meble i uważa, że to robi najlepiej. Nie ulega pokusom, aby tworzyć buty, butelki perfum, samochody. Jest specjalistą od kanap i foteli, czyli od relaksu.
imię: Philippe
nazwisko: Nigro
ur: 1975 r.
zawód: projektant
cechy stylu: redukcja formy bez straty komfortu
Nuage - lampa inspirowana sztuką op-artu, Foscarini/Mood Design
Passio - fotel, którego stalowa konstrukcja spełnia jednocześnie funkcję dekoracyjną, Ligne Roset/Galeria Wnętrza
imię: Gernot
nazwisko: Oberfell
ur.: 1975 r.
imię: Jan
nazwisko: Wertel
ur.: 1976 r.
zawód: projektanci
cechy stylu: skłonność do ryzyka
Realizują konkretne zlecenia, ale nie boją się eksperymentować. Nowe technologie, materiały, konstrukcje stanowią dla nich wyzwanie.
Wertel i Oberfell po ukończeniu wzornictwa przemysłowego w Stuttgarcie pracowali dla Ross Lovegrove Studio w Londynie. To tutaj zachęcono ich do podejmowania ryzyka, eksperymentowania z nowymi materiałami i funkcjami (na przykład sterowaniem urządzeniami przez aplikacje). Jednocześnie projektanci inspirowali się naturą, która w ich wydaniu wydaje się obserwowana pod mikroskopem. W 2006 roku założyli własne studio projektowe. Tworzą meble, oświetlenie, produkty przemysłowe. Nie boją się wyzwań. Co ciekawe, ich projekty zaprowadziło to do... muzeum, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Victoria & Albert Museum w Londynie.
Manequin to jedno krzesło i kilka możliwości. Trzy rodzaje pikowanych siedzisk można łączyć z trzema typami stelaży, Iker
Entity nowoczesna lampa inspirowana formami natury oglądanymi pod mikroskopem. Może być sterowana aplikacją przez urządzenia mobilne, Philips
Fractal. MGX stół zrealizowany wspólnie z Matthiasem Bärem. Jego konstrukcja wzięła się z zachwytu projektantów fraktalami, MGX by Materialise
Skomentuj:
Trendy: kierunek Polska