Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Trendy: kierunek Polska

Anna Grużewska

Uznani zagraniczni projektanci tworzą dla polskich firm. Wnoszą do nich nowe projekty i wizje. Czy są konkurencją dla Polaków? Nie, tego nie musimy się obawiać. To po prostu transfer talentu w globalnej wiosce.

Le Monde sofa zaprojektowana dla polskiej marki Noti. Uwagę zwraca oparcie w postaci stelażu ukrytego pod kilkoma rzędami poduszek (z lewej) Atiha szklana biblioteczka. Łączy w sobie elementy samonośne i podwieszane, L'ArcoBaleno - Fot. producent

LEONARDO TALARICO

Współpraca Leonarda Talarico z polską firmą Noti to zbieg dobrych okoliczności. Noti od lat kooperuje ze światowej sławy producentem tkanin, Alcantarą. Dla niej także pracuje Talarico. Od słowa do słowa postanowiono zrealizować wspólnie projekt. - Za design miał odpowiadać Leonardo Talarico, za tkaniny - Alcantara, a Noti za koordynację projektu, produkcję i sprzedaż - mówi prezes Noti Ryszard Balcerkiewicz. Talarico uchodzi za jednego z najzdolniejszych włoskich projektantów młodego pokolenia. Ten dwudziestosześciolatek znany jest m.in. ze współpracy z gwiazdą designu Giulio Cappellinim. Jest miłośnikiem technologii. Dlatego tak ceni sobie możliwość pracy z Alcantarą, której inżynierowie są pionierami nowoczesnych rozwiązań w produkcji tkanin. Ryszard Balcerkiewicz podreśla, że choć efekt współpracy Talarico z firmą Noti, czyli sofa Le Monde, wzorniczo odbiega od innych projektów tej marki, to łączy je "gen dobrego designu". - Wierzymy, że mebel zyska sympatię odbiorców, bo dzięki bezkompromisowo potraktowanej obszernej formie i systemowi poduch tworzących oparcie daje duży komfort odpoczywania. Modułowość siedzisk pozwala na aranżowanie dowolnych zestawień i konstelacji. Dzięki temu wkomponowuje się i we wnętrza tradycyjne, i w ultranowoczesne - mówi Balcerkiewicz. I choć Noti na pierwszym miejscu stawia na współpracę z polskimi projektantami oraz wspieranie studentów i absolwentów polskich uczelni artystycznych, to eksperyment z Talarico uznaje za niezwykle udany.

 

 

Wierzy w myśl techniczną. Nigdy nie unika współpracy z inżynierami. Zawsze słucha ich opinii odnośnie do konstrukcji. Uważa, że sztuka i nauka mogą się łączyć.

imię: Leonardo

nazwisko: Talarico

zawód: projektant

ur.: 1988 r.

cechy stylu: Prosty, wyważony, oparty na geometrii.

Lucidi Pevere

LUCIDI PEVERE

Przyjaciele znają się ponad 20 lat, a od 2003 r. wspólnie prowadzą studio projektowe. Działają na uboczu, nieśpiesznie, za to z sukcesem.

imię: Paolo

nazwisko: Lucidi

ur.: 1974 r.

imię: Luca

nazwisko: Pevere

ur.: 1977 r.

zawód: projektanci

cenią: budowanie długotrwałych relacji z firmami

Obecność włoskiego duetu projektowego Lucidi Pevere na polskim rynku nie wzięła się z przypadku. W 2010 r. firma Comforty zorganizowała konkurs, do którego zaprosiła grono uznanych już designerów z Polski i Europy. Wśród nich było studio Lucidi Pevere, pracujące dla tak uznanych marek, jak: Casamania, Foscarini, Living Divani, Fiam, Kristalia. Projekt sofy Palafitte autorstwa Lucidi Pevere otrzymał wówczas wyróżnienie.

 

Fot. mat. prasowe

 

Wdrożono go do produkcji i stał się jednym z bestsellerów marki. Przez cztery lata doczekał się kilku modyfikacji oraz dopełnienia w formie stolika kawowego. Co zdecydowało o sukcesie Palafitte? - Projektanci chcieli stworzyć mebel, który będzie odpowiadał zróżnicowanym potrzebom i różnym stylom życia. Nie zapomnieli przy tym, że wciąż szukamy stałych wartości: wspólnoty i ciepła, mamy też silną potrzebę bezpieczeństwa - mówi Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna Comforty. Przez cztery lata sofa ewoluowała. Uzupełniono ją o nowe moduły, co daje   kilkadziesiąt nowych kombinacji i możliwość zindywidualizowania naszego mebla. Długofalowa współpraca z firmami to jedna z cech duetu Lucidi Pevere. Siedziba ich studia mieści się w położonym na włoskiej prowincji renesansowym mieście Palmanova. Designerzy podkreślają, że świadomie chcą pozostać niewielką pracownią, która będzie sobie mogła pozwolić na dopieszczanie swoich realizacji. Są perfekcjonistami w nowym stylu, którzy cenią największy luksus, jakim obecnie jest czas.

 

Fot. mat. prasowe

 

Aplomb lampa wykonana z betonu, Foscarini

 

Fot. mat. prasowe

 

Chop nóż do siekania. Ergonomiczny i bezpieczny, Normann Copenhagen

 

Fot. mat. prasowe

 

Palafitte stolik, który stanowi uzupełnienie kanapy. Nowość zaprezentowana na tegorocznych targach w Mediolanie, Comforty

Floating - dzięki temu, że sofa unosi się na zewnętrznej konstrukcji, wydaje się lżejsza, niż wskazują na to jej gabaryty, Comforty - Fot. mat prasowe

PHILIPPE NIGRO

Geometria wykreślna

Sofa Floating autorstwa Philippe'a Nigro to zwycięzca konkursu Comforty Future Classics. W tym roku sofa zyskała nową, żywą kolorystykę. - Myślę, że Floating wnosi do naszej kolekcji dużo świeżości. Są to meble oryginalne i bardzo dobrze przemyślane pod względem technologicznym i użytkowym. Adresujemy je do klientów, którzy poszukują we wzornictwie impulsu do zmiany utartych nawyków estetycznych - opowiada Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna marki. Podkreśla, że współcześnie rola projektanta jest bardzo ważna, gdyż oczekuje się, że wskaże on horyzonty estetyczne, a jednocześnie oswoi innowację i nowinki technologiczne z rynkiem, konsumpcją.

Confluences ta sofa dostępna jest w 27 kolorach i różnych wariantach kompozycyjnych, Ligne Roset

MEBLE RZĄDZĄ

Uwielbia projektować meble i uważa, że to robi najlepiej. Nie ulega pokusom, aby tworzyć buty, butelki perfum, samochody. Jest specjalistą od kanap i foteli, czyli od relaksu.

Fot. mat. prasowe

imię: Philippe

nazwisko: Nigro

ur: 1975 r.

zawód: projektant

cechy stylu: redukcja formy bez straty komfortu

Fot. mat. prasowe

Nuage - lampa inspirowana sztuką op-artu, Foscarini/Mood Design

 

Fot. mat. prasowe

Passio - fotel, którego stalowa konstrukcja spełnia jednocześnie funkcję dekoracyjną, Ligne Roset/Galeria Wnętrza

WERTELLOBERFELL - Fot. mat prasowe

imię: Gernot

nazwisko: Oberfell

ur.: 1975 r.

imię:  Jan

nazwisko: Wertel

ur.: 1976 r.

zawód: projektanci

cechy stylu: skłonność do ryzyka

Realizują konkretne zlecenia, ale nie boją się eksperymentować. Nowe technologie, materiały, konstrukcje stanowią dla nich wyzwanie.

Wertel i Oberfell po ukończeniu wzornictwa przemysłowego w Stuttgarcie pracowali dla Ross Lovegrove Studio w Londynie. To tutaj zachęcono ich do podejmowania ryzyka, eksperymentowania z nowymi materiałami i funkcjami (na przykład sterowaniem urządzeniami przez aplikacje). Jednocześnie projektanci inspirowali się naturą, która w ich wydaniu wydaje się  obserwowana pod mikroskopem. W 2006 roku założyli własne studio projektowe. Tworzą meble, oświetlenie, produkty przemysłowe. Nie boją się wyzwań. Co ciekawe, ich projekty zaprowadziło to do... muzeum, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Victoria & Albert Museum w Londynie.

 

Fot. mat. prasowe

 

Manequin  to jedno krzesło i kilka możliwości. Trzy rodzaje pikowanych siedzisk można łączyć z trzema typami stelaży, Iker

 

Fot. mat. prasowe

 

Entity nowoczesna lampa inspirowana formami natury oglądanymi pod mikroskopem. Może być sterowana aplikacją przez urządzenia mobilne, Philips

 

Fot. mat. prasowe

 

Fractal. MGX stół zrealizowany wspólnie z Matthiasem Bärem. Jego konstrukcja wzięła się z zachwytu projektantów fraktalami, MGX by Materialise

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Minimalizm  - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz

Skomentuj:

Trendy: kierunek Polska

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej