Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Boże Narodzenie: pomysły na aranżacje w różnych stylach

Dekoracje świąteczne - Fot. Eurofirany

O świętach Bożego Narodzenia myślimy na długo przed ich nadejściem. Przeglądamy ozdoby, kupujemy nowe, a czasem sami je robimy. Podpowiadamy, jak zaaranżować dom na święta w kilku najpopularniejszych stylach.

Aranżacja świąteczna - fot. producent

Dekoracje na Boże Narodzenie w stylu skandynawskim

Boże Narodzenie zwykle kojarzy się nam z kolorami zielonym i czerwonym, z blaskiem złota i srebra. A może w tym roku spojrzeć na święta z innej, skandynawskiej perspektywy? Spróbujmy wprowadzić do mieszkań więcej materiałów i kolorów zaczerpniętych z natury - poszukajmy dekoracji z drewna, rattanowych plecionek, drobiazgów w odcieniach bieli i w neutralnych beżach. Dom ozdobiony w ten sposób, choć będzie inny niż zazwyczaj, nie straci gwiazdkowej magii.

Jesteśmy, co prawda, przyzwyczajeni do obrusu na świątecznym stole, ale w aranżacji w stylu skandynawskim możemy z niego zrezygnować - pod warunkiem, że nasz stół został wykonany z drewna. Jeśli jest to drewno w naturalnym kolorze, zastawa stołowa może być biała, a jeśli stół jest bielony, talerze i półmiski mogą mieć kolor szary, brązowy, a nawet czarny. W związku z niewielką ilością dekoracji, tak charakterystyczną dla tego stylu, pójdźmy o krok dalej - niech każde nakrycie składa się z trzech talerzy, z czego jeden będzie biały, drugi szary, a trzeci czarny. Całość stawiamy na podkładce wyciętej z pnia drzewa.


Fot. Fyrklovern

Na krzesłach umieszczamy płaskie, futrzane poduszki - a jeśli mamy zamiar posadzić gości na ławach - połóżmy na nich futrzane pledy lub ekologiczne skóry. Skandynawski charakter aranżacji świetnie podkreślą papierowe gwiazdy (w formie dekoracji lub lampy) zawieszone w oknach lub nad świątecznym stołem. Pamiętajmy też o właściwym oświetleniu na święta - styl skandynawski to jasne wnętrza, w których po zmroku pali się wiele lamp. Na tych parę dni zapewnimy dodatkowe oświetlenie za pomocą lampek LED, łańcuchów świetlnych nie tylko na choince (gdzie zastosowanie znajdą również łańcuchy cotton balls) oraz lampionów. A jeśli aranżacja z przewagą bieli i szarości okaże się zbyt ponura, dodajmy jeden mocny kolor - np. czerwień - pod postacią serwetek na stole, koców i bombek na choince.

Eleganckie dekoracje świąteczne - Fot. Eurofirany

Boże Narodzenie w eleganckim wydaniu

Eleganckie wnętrze charakteryzuje się ograniczoną paletą barw, materiałami dobrej jakości i wyrafinowanymi dekoracjami. Często kojarzymy ten styl również z połyskiem - błyszczą chromowane podstawy lamp, gałki meblowe, metalowa patera na stole. A jak urządzić nowoczesne, eleganckie wnętrze z okazji świąt Bożego Narodzenia? Aranżację, która na co dzień mogłaby się wydawać nieco surowa i chłodna, warto ocieplić futrzanymi poduszkami i pledami (na sofie i fotelach). Ozdoby świąteczne powinny być wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego - ale wtedy koniecznie z mieniącą się powierzchnią - najlepiej w kolorze srebra. Świetnie sprawdzą się też koraliki przypominające perły - w formie łańcuchów choinkowych, wplecione w wieniec na oknie lub drzwiach albo umieszczone na stożkowej konstrukcji przypominającej choinkę.

Na świątecznym stole przydadzą się atłasowe serwetki w obrączkach przypominających prawdziwą biżuterię, minimalistyczne metalowe świeczniki oraz przezroczyste puste bombki ze szkła, które umieścimy w różnych punkach stołu (możemy wsypać do nich koraliki). Niezwykle elegancko będą też wyglądały duże lampiony w chromowanych ramach, do których wstawimy świece lub łańcuchy lampek LED na baterie. W takiej aranżacji będą się też ciekawie prezentowały niewielkie choinki w srebrnym kolorze i białe anioły - dekorację złożoną z tych elementów umieszczamy na odsłoniętym parapecie, komodzie i obudowie kominka.


Fot. Home&You

Folkowe motywy dobrze się komponują z drewnianymi meblami i białymi ścianami. - fot. Folkstar

Święta w stylu folk: Boże Narodzenie na ludową nutę

Przywiązanie do tradycji w okresie świąt Bożego Narodzenia to dla jednych seans "Kevina samego w domu", dla innych z kolei czerpanie inspiracji ze zwyczajów naszych dziadków. Z pewnością wielu z nas sięgnie po sprawdzone przepisy kulinarne, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i wyciąganie z szuflady tylko raz do roku. Ale święta w stylu folk rozumiemy przede wszystkim jako stylizowaną aranżację domu, która przywoła ducha ubiegłych stuleci. Czym są zatem "święta na ludowo"?

Przede wszystkim to żywe drzewko, dużo drewna (meble i dodatki) i kolorów. Folkowe wzory powinny pojawić się w wielu miejscach i pod wieloma postaciami - na obrusie, poduszkach, pledach, pojedynczych naczyniach oraz opakowaniach prezentów. Talerze na świątecznym stole możemy udekorować sianem (rozkładając je wokół nakrycia), a lniane serwetki dla lepszego efektu obszyć koronkową wstążką. Centralną ozdobą stołu niech będzie drewniana szopka (zamiast na stole można ja postawić na komodzie). Na choince powinny się znaleźć ozdoby zrobione ze słomy oraz szydełkowe gwiazdki i anioły.

Dekoracje na święta - Fot. Jysk

Święta w stylu eko

Dekoracje na święta w stylu eko dają nam szerokie pole do popisu w dziedzinie kreatywności. Możemy śmiało wykorzystać niemal wszystko, co przyniesiemy z lasu czy ogrodu, a więc: szyszki, gałęzie, orzechy i kasztany (zebrane nieco wcześniej), zasuszone liście, korę drzew, mech, siano. Warto także pomyszkować w spiżarni - świetnie sprawdzą się owoce (zarówno świeże, jak i suszone), kora cynamonu, pierniczki (jako ozdoby choinkowe), makaron.

Niektóre z propozycji mogą się wydać zaskakujące, podpowiadamy więc, w jaki sposób można je wykorzystać do przygotowania dekoracji świątecznych:

  • ozdoby choinkowe - szyszki, pierniczki i kompozycje z makaronu na sznurkach lub wstążkach
  • dekoracja w wazonie - gałęzie + ozdoby choinkowe
  • wieniec (gwiazda) na drzwi lub ścianę - orzechy, szyszki, liście, gałązki; jako połączenie tych materiałów lub tylko z jednego z nich
  • dekoracja stołu - kawałki mchu porozkładane między nakryciami; zielone gałązki ułożone wzdłuż stołu (na środku) udekorowane szyszkami; pomarańcze w różnych miejscach z ponacinaną skórą i wetkniętymi goździkami (dla ładnego zapachu)
  • dekoracja lampionów - kora z drzewa i laski cynamonu (mocujemy je dookoła lampionu przy pomocy kleju lub sznurka)
  • dekoracyjny łańcuch na choinkę - suszone plastry pomarańczy połączone grubą nitką (krawędziami).


Fot. Fyrklovern/House Doctor

Dekoracje świąteczne w stylu boho - fot. Zara Home

Boże Narodzenie: dekoracje w stylu boho

Styl boho charakteryzuje się bogactwem wzorów i kolorów, często o pochodzeniu orientalnym. Taka pełna fantazji patchworkowa aranżacja będzie idealnie pasowała do świąt Bożego Narodzenia, które same w sobie mają odrobinę magii. Styl boho to mieszanka elementów, których zestawienie na pierwszy rzut oka wydaje się przypadkowe - po chwili jednak staje się jasne, że zostały dobrane według ściśle określonego klucza: intensywne kolory, bogate zdobienia, nierzadko własnoręczne wykonanie. Jest tu miejsce dla pozłacanych świeczników, zamszowego pufa w bordowym kolorze ozdobionym frędzelkami oraz makatki po babci - i wszystkie te elementy będą współgrały. Bo taki jest ten styl - niczym stworzony ręką Cyganki z artystycznym zacięciem.

A jak zaaranżować święta w stylu boho? Zacznijmy od ciemnych kolorów, za pomocą których stworzymy bazę wyjściową. Butelkowa zieleń, burgund, granat oraz indygo i purpura wprowadzą do wnętrza nieco tajemniczą atmosferę. Niech pojawią się na tekstyliach, które można wymienić, jak kolory się znudzą - poszewki, nakrycia czy zasłony łatwiej zastąpić nowymi niż np. sofę. Na choince możemy umieścić (poza wielobarwnymi bombkami) kokardy, pompony, frędzle, ozdoby z piór oraz sztuczne kwiaty. Wszędzie, gdzie się da - na komodach, stole, parapetach, a nawet w paru miejscach na podłodze (jeśli nie mamy małych dzieci) , ustawiamy lampiony i świeczniki (w złotym lub srebrnym kolorze) - nie musimy zapalać wszystkich, wystarczy co drugi, aby stworzyć wieczorem niepowtarzalny klimat. Zastawa stołowa na Wigilię też powinna być dekoracyjna - a jeśli mamy białą, zadbajmy o wielobarwny obrus, pozłacane sztućce i kieliszki do wody w bordowym kolorze. Między nakryciami można rozrzucić sztuczne kamienie szlachetne, a na oparciach krzeseł przewiązać kokardy z fioletowej organzy (której kawałki można wykorzystać również do pakowania prezentów).

Dekoracje świąteczne - Fot. Manufaktura w Bolesławcu

Dekoracje świąteczne: pochwała tradycji

O wyjątkowości i walorach artystycznych bolesławieckiej porcelany można byłoby mówić długo. Ręcznie zdobione naczynia od wielu lat cieszą nasze oczy i dekorują stoły - teraz przyszedł czas na ceramiczne ozdoby bożonarodzeniowe. Wzory, które do tej pory kojarzyły nam się z talerzami czy dzbankami teraz możemy wykorzystać do ozdobienia świątecznego drzewka - przy pomocy bombek i dzwonków, które również zostały pomalowane ręcznie.


Fot. Manufaktura w Bolesławcu

Pakowanie prezentów - Fot. Westwing

Boże Narodzenie to nie tylko dekoracje - nie zapomnij prezentach!

Święta nie byłyby tym, czym są, gdyby nie prezenty. Dla wielu osób (nawet tych dorosłych) rozpakowywanie podarunków od najbliższych (oraz obdarowywanie ich) to kulminacyjna chwila, na którą czekają bardziej niż na uroczystą kolację. Co roku stajemy jednak przed problemem, który dotyczy nie tylko wyboru odpowiedniego upominku, ale również jego zapakowania. Zawsze możemy, oczywiście, skorzystać z gotowych torebek dostępnych w niemal wszystkich sklepach przed świętami. Skoro już jednak decydujemy się na przygotowanie świątecznej aranżacji w określonym stylu, dlaczego nie podejść w podobny sposób do kwestii pakowania prezentów?

Oto nasze pomysły na opakowanie prezentu pasujące do poszczególnych stylów:

  • styl skandynawski - brązowy papier + sznurek + zielona gałązka + stempel z życzeniami lub imieniem
  • elegancja i nowoczesność - torebka w kolorze srebrnym, do której wkładamy prezent owinięty pogniecionym papierem w kolorze czarnym + pierwsza litera imienia wyklejona z samoprzylepnych sztucznych kamieni (dżetów)
  • styl eko - lniana ściereczka z ciekawym wzorem dekoracyjnym + sznurek (ściereczkę obdarowany może potem wykorzystać w kuchni)
  • na ludową nutę - papier pakowny z folkowym wzorem + koronkowa tasiemka
  • w stylu boho - fioletowy papier + czarna organza + złota wstążka + czarne i złote bombki (bardzo małe, mogą być z tworzywa sztucznego) do przyklejenia na wierzchu.


Fot. Westwing

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Prezent na święta dla chłopaka, dziewczyny, rodziców, żony i męża
Dekoracje świąteczne z oferty polskich sklepów
Ozdoby świąteczne DIY. Szybko i tanio - 10 pomysłów ZRÓB TO SAM

Skomentuj:

Boże Narodzenie: pomysły na aranżacje w różnych stylach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej