Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak podawać kawę i herbatę?

Jacek Kaduczak
Herbata - Fot.archiwum

Kawa czy herbata? Są kraje, w których odpowiedź jest oczywista. Trudno sobie wyobrazić Włochy bez kawy, a Wielką Brytanię bez herbaty. Polacy lubią oba napoje. Jak je elegancko podawać?

Rosenthal, kolekcja Gwiazda - Fot. Rosenthal

Jak podawać herbatę?

Herbata trafiła do Europy w XVI wieku i dość szybko stała się bardzo popularna. Tradycyjny angielski sposób jej podawania polega na przygotowaniu dzbanka aromatycznego naparu i nalewaniu go gościom do filiżanek. Typowe dodatki to cukier, mleko i cytryna (zwolennicy mleka i zwolennicy cytryny stanowią dwie prawie równe i niezbyt lubiące się grupy).
Zasadniczo nie należy podawać herbaty w torebkach, jeśli jednak goście dostaną filiżanki lub kubki z torebkami herbaty, koniecznie musimy zadbać o talerzyki, na które będą je mogli odłożyć. Używanie do tego celu spodka jest bardzo niewygodne, bo filiżanka staje się mokra i resztki herbaty kapią z niej za każdym razem, kiedy usiłujemy się napić.

W Rosji podaje się herbatę z samowara, a typowe dodatki to cukier i konfitury, czasem także rum. Cukier powinien być w kostkach. Konfitury do herbaty podajemy na małych talerzykach z łyżeczką i jemy je popijając herbatą. Wrzucanie konfitur do herbaty wprawdzie ją słodzi, ale nie pozwala delektować się ich smakiem. Za to jeżeli zdecydujemy się na podanie do herbaty rumu, goście wlewają go z kieliszków do herbaty natychmiast po podaniu.

Ceramika Yule marki Duka - Fot. Duka

Z czego składa się serwis do herbaty?

Anglia jednoznacznie kojarzy się nam z herbatą. Wszyscy znamy z filmów i literatury tradycyjne angielskie podwieczorki, na których podawano herbatę, słodkie wypieki i kanapki z ogórkiem. Jeśli lubimy podejmować gości w takim stylu, warto zaopatrzyć się w serwis do herbaty. Składa się on zwykle ze sporego dzbanka ? te do herbaty są pękate, cukiernicy, dzbanuszków na mleko i 6 lub 12 filiżanek. Warto pamiętać, że te przeznaczone do picia herbaty są dużo szersze w górnej części niż u podstawy. Każdej filiżance musi towarzyszyć spodek. Jeśli przygotowujemy także przekąski, warto zaopatrzyć się w identyczne lub utrzymane w podobnym stylu talerzyki deserowe (w skład niektórych serwisów wchodzą także talerzyki). Wygodnym wyjściem jest zakupienie całego kompletu, składającego się z serwisu obiadowego, talerzyków deserowych i serwisu do herbaty, ale oferta w naszych sklepach jest tak bogata, że możliwe jest też dobranie poszczególnych elementów różniących się tylko drobnymi szczegółami.

Serwis do herbaty White - Fot. producenta

Garnitur w klasycznym stylu

Większość oferowanych przez polskich producentów serwisów (niektórzy używają zamiennie określenia "garnitur do herbaty") jest utrzymana w klasycznym stylu. Biała porcelana zdobiona jest złoceniami lub klasycznymi motywami kwiatowymi. Ciekawą nowość wprowadziła fabryka w Ćmielowie, która, oprócz tradycyjnych dzbanków do herbaty, proponuje także nowoczesne formy, stosunkowo niskie, pękate i sprzedawane w komplecie z podgrzewaczem na tealighty. Rozwiązanie idealne, jeśli mamy ochotę napić się kilka filiżanek - wiemy wtedy, że nasza herbata będzie cały czas ciepła (choć pewnie osoby bardziej ortodoksyjne domagałyby się przygotowania za każdym razem świeżego naparu).

Herbata - Fot.archiwum

Do herbaty zielonej

W ostatnich latach zaczęliśmy pić herbatę nie tylko na modłę europejską. Coraz więcej wielbicieli ma też herbata zielona i różnego rodzaju susze owocowe. Duże dzbanki nie sprawdzą się przy podawaniu tego rodzaju naparów. Dlatego jeśli często pijemy zieloną herbatę, warto zaopatrzyć się w dzbanek w stylu chińskim, niski, pękaty, ze specjalnym sitkiem, do którego wsypujemy liście herbaty (na wszelki wypadek przypominamy, że zieloną herbatę zalewamy wodą o temperaturze ok 70 stopni). Dzięki temu będziemy mogli herbatę przygotowywać kilkakrotnie, a liście nie dostaną się do napoju. Podobną zasadę możemy zastosować w przypadku tak zwanych herbat owocowych.

Rosenthal, kolekcja Andy Warhola - Fot. Rosenthal

Jak przygotować kawę?

Na eleganckie okazje podajemy napój przygotowany z kawy ziarnistej, w idealnej sytuacji mielonej bezpośrednio przed przygotowaniem. Zwykle wyżej ceniona jest arabika, uchodząca za delikatniejszą, pozbawioną goryczki. Dlatego na wielu opakowaniach podana jest zawartość procentowa arabiki w kupowanej kawie. Drugi gatunek - robusta ceniony jest niżej, warto zatem zwrócić uwagę, jaką kawę kupujemy.

Niezwykle popularna jest także kawa rozpuszczalna - głównie z uwagi na łatwość przygotowania. Walory smakowe są bowiem dyskusyjne i wielu znawców kawy nie pija jej w takiej postaci. Dlatego nie powinno się jej podawać przy uroczystych okazjach.

Serwis kawowy AMBITION KUBIKO - Fot. producenta

Po turecku

Jeśli nie mamy ekspresu do kawy, a nie chcemy podać kawy rozpuszczalnej, możemy przygotować kawę po turecku. Wystarczy nam do tego zwykły garnek. Na osobę liczymy łyżkę w miarę drobno zmielonej kawy i niepełną szklankę wody. Możemy też dodać cukier (jak w klasycznym tureckim przepisie) i rozdrobniony kardamon, nadający napojowi charakterystyczny orientalny aromat. Wszystkie składniki wsypujemy do garnka, zalewamy zimną wodą i mieszamy. Gotujemy, aż pojawi się piana. Wtedy na chwilę zestawiamy garnek z gazu. Czynność tę powtarzamy trzy razy. Po ostatnim zdjęciu z gazu możemy dodać odrobinę zimnej wody, wtedy fusy szybciej opadną. Tak przygotowaną kawę ostrożnie przelewamy do dzbanka lub filiżanek i natychmiast podajemy.

Rosenthal, kolekcja Andyego Warhola - Fot.Rosenthal

Filiżanki jak walec

Klasyczne filiżanki do kawy przypominają walec, to znaczy obwody podstawy i górnej części są równe lub prawie równe. Tradycyjny dzbanek do kawy jest wysmukły i wysoki. Podajemy w nim kawę niezbyt mocną, ale aromatyczną. Dodatkami do niej są zazwyczaj cukier i mleko lub śmietanka. Podobnie jak herbatę, kawę parzymy wcześniej i przynosimy w dzbanku, nalewając następnie gościom do filiżanek. Alternatywą dla klasycznego dzbanka mogą być termosy, kupowane samodzielnie lub stanowiące część ekspresu przelewowego. Jeśli są one atrakcyjne wizualnie, można je podać na stół, mają bowiem wielką zaletę ? pomagają utrzymać temperaturę napoju. Warto jednak pamiętać o tym, żeby termosy kupowane oddzielnie przeznaczyć tylko do kawy ? jest ona tak aromatyczna, że jeśli postanowimy podać w niej wrzątek, czy herbatę, wszystkie napoje będą miały delikatny aromat kawy.

Serwis kawowy Emily Gold - Fot. producenta

Oryginalnie lub klasycznie

Serwisy (garnitury) do kawy, podobnie jak te do herbaty, robione są zazwyczaj z białej porcelany, a klasyczne zdobienia to złocenia i elementy kwiatowe (występujące rzadziej niż w przypadku serwisów do herbaty). Osoby poszukujące oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na francuską miseczkę (un bol), z której Francuzi piją poranną kawę, często maczając w niej bagietkę z dżemem, czy też różnej wielkości filiżanki przeznaczone na różnego rodzaju kawy z mlekiem. Coraz więcej firm przygotowuje swoje zestawy do kawy z filiżankami w różnych rozmiarach, możemy więc zakupić rozmiar idealny do kawy, którą zazwyczaj pijemy. Podobnie jak w przypadku filiżanek do herbaty, niezbędnym do niej dodatkiem jest spodeczek.

Filiżanki do kawy - Fot. producenta

Jak podawać espresso?

Rozpowszechnienie się ekspresów ciśnieniowych sprawiło, że zaczęliśmy pić nie tylko tradycyjną czarną czy białą kawę. Sporym wyzwaniem dla naszych przyzwyczajeń jest espresso ? kawa bardzo silna i aromatyczna, ale serwowana w mikroskopijnych ilościach. Jeśli jesteśmy wielbicielami tego właśnie rodzaju kawy, warto przy zakupie filiżanek zwrócić szczególną uwagę na grubość porcelany, z jakiej zostały zrobione. W tym wypadku bowiem jej delikatność jest wadą, nie zaletą ? espresso podane w kruchej filiżance z cienkiej porcelany bardzo szybko ostygnie i nie będzie się nadawało do picia. Dlatego lepiej kupić filiżanki grube i masywne, pozwalające utrzymać dłużej właściwą temperaturę tego boskiego napoju.

Kolekcja Taika - Fot. Producenta

Fińske wzornictwo

Jeśli mamy ochotę na coś niezwykłego, przyjrzyjmy się kolekcji Taika fińskiej firmy Iittala, również dostępnej w sklepach Almi Decor. Jej projektant, sięgając do skandynawskich korzeni, zabiera nas do świata magii, szalonych wzorów i ciekawych zestawień kolorystycznych. Kawa pita w takich filiżankach może okazać się idealnym napojem na długie zimowe wieczory.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zastawa stołowa: stół nakryty nie tylko od święta
Jak prawidłowo ułożyć na stole talerze i sztućce?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać

Skomentuj:

Jak podawać kawę i herbatę?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej