Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Bruksela - klasyczna piękność

tekst i zdjęcia Paulina Grabara
Bruksela, design - Fot. Paulina Grabara

Nowoczesny design nie epatuje tu ekstrawagancją, raczej harmonijnie wchodzi w dialog z architektonicznymi skarbami z przeszłości. Subtelnie i taktownie. Dobrym designem w Brukseli po prostu przesiąknięte jest wszystko: sklepy, hotele, restauracje, a nawet słynne belgijskie czekoladki.

Mont des arts - Fot. Paulina Grabara

Park, taras widokowy i serce historycznej Brukseli. Wokół Góry Sztuki skupione są najważniejsze muzea (naszym faworytem jest muzeum surrealisty Magritte'a), a w pogodny dzień doskonale widać stamtąd iglicę ratusza i rzędy kamienic przy ulicach prowadzących do Grand Place. To idealne miejsce do tego, żeby zacząć zwiedzanie tej piękniejszej części miasta.
Mont des Arts

Muzeum komiksu - Fot. Paulina Grabara

Warto odwiedzić dla samego budynku! Nieco zaskakuje fakt, że ta secesyjna perełka z misternymi zdobieniami została zaprojektowana przez słynnego belgijskiego architekta Victora Hortę jako magazyn dla tekstylnego potentata Charles'a Waucqueza. Interesujący kontrast tworzą szlachetne mury i zabawne elementy rodem z kreskówek. Polskim akcentem jest wystawa Grzegorza Rosińskiego, twórcy kultowego "Thorgala".
20 Rue des Sables

PASSAGE 125 BLAES - Fot. Paulina Grabara

Passage 125 Blaes

Niepozorna z zewnątrz kamienica okazuje się w środku wielkim czteropiętrowym sklepem z antykami i wszelkimi odmianami vintage. Miłośnicy staroci będą zachwyceni liczbą i różnorodnością zgromadzonych tu skarbów, od biżuterii, starych okiennic po żyrandole i ceramikę. Nawet jeśli tutaj nic nie znajdziecie, warto się przejść wzdłuż całej ulicy Blaes, która słynie z doskonałych sklepów dla szperaczy i miłośników designu vintage.
125 Rue Blaes

Hotel Dominican - Fot. Paulina Grabara

Położony w samym centrum Brukseli, na terenie, na którym w XV wieku znajdował się klasztor dominikański. Znana amsterdamska pracownia FGStijl stworzyła tu bardzo luksusowy hotel butikowy. Nas zachwyciły zwłaszcza ogromne przeszklone ściany i kameralne patio.
9 Rue Léopold

Restauracja MIM - Fot. Paulina Grabara

MIM to Muzeum Instrumentów Muzycznych w efektownym secesyjnym budynku z początku XX wieku, w którym mieścił się niegdyś dom towarowy Old England. Malutka, bogato zdobiona winda z przeszkleniami zawiezie nas na ostatnie, 6. piętro, gdzie mieści się restauracja z wielkimi oknami i przestronnymi tarasami. Widoki bezcenne, warto wpaść chociażby na kawę.
2 Rue Montagne de la Cour

La Fabrika - Fot. Paulina Grabara

Dwupiętrowy sklep wnętrzarski na modnej Rue Dansaert. Dominuje tu design skandynawski, ale warto się przyjrzeć produktom belgijskim: notesom i kartkom okolicznościowym La Typographie, albumom wnętrzarskim wydawnictwa Luster z Antwerpii i pięknym, minimalistycznym krzesłom ze słynnej manufaktury De Zetel, działającej od 1924 roku.
182 Rue Antoine Dansaert

Grand Sablon - Fot. Paulina Grabara

Urokliwy plac w centrum Brukseli. Pełen pięknych butików i kawiarni. Każdy szanujący się chocolatier ma tam swój sklep. My polecamy restaurację Au Vieux Saint Martin, a w szczególności gofry z bitą śmietaną i powidłami. Dzięki umieszczonym pod markizami dmuchawom z ciepłym powietrzem można przesiadywać na zewnątrz nawet, kiedy jest zimno.
Grand Sablon

Wiels - Fot. Paulina Grabara

Zaprojektowany w 1931 roku przez Belga Adriena Blomme'a browar jest dzisiaj siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej. Ogromne miedziane kadzie na parterze ozdabiają teraz kafeterię, w której ustawiono minimalistyczne drewniane stoły i krzesła zaprojektowane przez De Zetel (można je kupić w butiku La Fabrika). W Wiels nie tylko organizuje się wystawy, jest to też centrum edukacyjne zaangażowane w wiele interesujących inicjatyw społecznych.
Av. Van Volxemlaan 354

Pierre Marcolini - Fot. Paulina Grabara

Liczba marek produkujących belgijskie czekoladki może przyprawić w Brukseli o zawrót głowy. Nas zachwycił Marcolini, bo angażuje się we współpracę z ciekawymi projektantami i artystami. Np. o zaprojektowanie opakowań do limitowanej serii została poproszona słynna francuska projektantka torebek Olympia Le Tan, a linię czekoladek świątecznych powierzono kochającemu geometryczny minimalizm Charles'owi Kaisinowi.
Galerie de la Reine 21

Cook & Book Księgarnia-restauracja - Fot. Paulina Grabara

Cook & Book

Księgarnia-restauracja, miejsce instytucja, które często pojawia się w światowych rankingach najpiękniejszych księgarni na świecie. Pomimo że z dala od wszelkich atrakcji turystycznych, warte jest odwiedzenia, tym bardziej że znajduje się obok stacji metra Roodebeek. Ogromną przestrzeń podzielono na kilkanaście pokoi, z których każdy zaaranżowany jest w zupełnie innym stylu. Można zjeść m.in. w angielskim saloniku, ekscentrycznej barokowej restauracji z podwieszonymi pod sufitem książkami czy swojskiej jadłodajni w stylu vintage. Tutaj czytać przy jedzeniu wypada.
1 Place du Temps Libre

PATRICK ROGER - Fot. Paulina Grabara

Patrick Roger

Chocolatier słynny nie tylko z powodu czekoladek, ale także za sprawą czekoladowych rzeźb. Wizyta w butiku to doznanie multisensoryczne. W witrynie sklepu wzrok przyciąga naturalnych rozmiarów czekoladowa lwica, w powietrzu unosi się subtelny zapach szlachetnej czekolady, na miejscu posmakować można egzotycznych połączeń czekolady z tymiankiem i cytryną lub kwiatem jaśminu, a wszystko w otoczeniu 200-letnich murów.
43 Place du Grand Sablon

Dominique rigo - Fot. Paulina Grabara

Znany belgijski architekt i miłośnik ponadczasowego designu jest właścicielem kilku sklepów - showroomów, w których dobór przedmiotów dokonywany jest według zasady: funkcja, forma, komfort, jakość i trwałość. Mnie najbardziej urzekł czasowy pop-up store w centrum Brukseli, gdzie oprócz klasyków designu można znaleźć ogromną kolekcję miniwersji krzeseł Vitry. Co ciekawe, produkowane są w Polsce.
35 Place du Grand Sablon

Hotel Bloom - Fot. Paulina Grabara

Usytuowany jest przy ogrodzie botanicznym, stąd nazwa ("bloom" to po angielsku kwiat, rozkwit). Hotel chętnie angażuje się we wspieranie i promocję młodych artystów. Każdy pokój jest ozdobiony freskiem innego europejskiego twórcy, a co pewien czas niektóre pokoje stają się galeriami sztuki. Zatrzymując się w Bloomie, nie wolno zrezygnować ze śniadania! Belgijskie gofry serwowane z minicampera zaparkowanego w środku jadalni są przepyszne!
250 Rue Royale

Maison Martin Margiela - Fot. Paulina Grabara

Pierwszy europejski concept store słynącego z oryginalnych rozwiązań i otoczonego kultem belgijskiego domu mody. Multiplikowane ścianki z imitującymi pałacowe fasady tapetami (można je kupić) i lustrami tworzą magiczną i nieoczywistą przestrzeń. Takich efektów można się było spodziewać po projektancie, który w swej kolekcji pokazał miedzianą biżuterię wyglądającą jak folia bąbelkowa.
114 Rue de Flandre

Restauracja Kwint - Fot. Paulina Grabara

To restauracja z jednym z najlepszych widoków w mieście - na park Mont des Arts. Eleganckie wnętrze zaprojektowane przez futurystycznego flamandzkiego artystę Arne Quinze zaskakuje wielką instalacją przypominającą zgnieciony papier wijący się nad głowami gości. W menu znajdziemy m.in. francuskie trufle i kawior. Tym, którzy nie chcą wydać fortuny, polecamy opcję lunchową. Rezerwacja wskazana.
1 Mont des Arts

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Do zobaczenia w Amsterdamie
Wiedeń: nowoczesny i dynamiczny
Strefa miejska: szwajcarskie specjały

Skomentuj:

Bruksela - klasyczna piękność

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej