Design i architektura - książki, które warto przeczytać
Pytanie ?dlaczego? stawiają na ogół dzieci. A szkoda. Przyjrzyjmy się otaczającym nas przedmiotom i budynkom i też zastanówmy się, dlaczego tak właśnie wyglądają, jaka jest ich historia. Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w prezentowanych poniżej książkach.
Jak to było
Państwo Charlotte i Peter Fiell z pisania o projektowaniu uczynili zawód oraz sposób na życie. Są autorami 27 książek o szeroko pojętych dziejach wzornictwa. Właśnie po polsku ukazało się ich ostatnie dzieło "Design. Historia projektowania". Fiellowie zaczynają od prehistorycznego pięściaka, by skończyć na druku 3 D, biomimikrze i upcyklingu. Widać zatem, że prowadzą nas pewną ręką przez tysiąclecia, w czasie których ewoluowało podejście do projektowania.
Design. Historia projektowania, Charlotte i Peter Fiell, Arkady, www.arkady.com.pl
Poznań nowoczesny
Historia polskiego modernizmu ma swoje wzloty i upadki, blaski i cienie, jednak najgorsze, co ten kierunek spotkało, to trwająca wiele lat obojętność. Wznoszone z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegół budynki uważane były za tak proste, że aż niezasługujące na szacunek. W ostatnich latach wreszcie doczekały się uwagi. Często zajmują się nimi lokalni historycy sztuki. Tak dzieje się właśnie w przypadku Poznania. Tutejszy modernizm jest pasją młodego badacza Szymona Piotra Kubiaka. Temu zjawisku poświęcił on swoją pracę doktorską, a teraz książkę "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939". Kubiak ze znawstwem opisuje specyfikę lokalnej architektury, w której odrzucono rozwiązania niemieckie, a obawiano się awangardowej architektury radzieckiej. Pejzaż budownictwa międzywojennego Poznania ukazany został na ponad 300 ilustracjach z przedwojennych czasopism, archiwów publicznych i domowych szuflad.
Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939, Szymon Piotr Kubiak, Centrum Architektury, www.centrumarchitektury.org
Steen Eiler Rasmussen (1898 - 1990) był duńskim architektem, urbanistą, profesorem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, a także poetą. Napisał kilka książek poświęconych budynkom. Jedną z nich jest "Odczuwanie architektury" z roku 1957. To pozycja szczególna, opowiada bowiem o tym, jakie architektura wzbudza uczucia. Autor nie pisze z pozycji autorytetu (choć był nim przecież bez wątpienia), ale stara się być przewodnikiem po tak dobrze znanym mu świecie. Dodatkowym atutem książki są wykonane przez Rasmussena zdjęcia. Ponad 150 czarno-białych fotografii ma walor historyczny i jest ważnym uzupełnieniem tekstu.
Odczuwanie architektury, Steen Eiler Rasmussen, Karakter, www.karakter.pl
Skomentuj:
Design i architektura - książki, które warto przeczytać