Jak urządzić przedpokój?
Aranżacja przedpokoju bywa kłopotliwa. W końcu nie tylko przechodzimy stąd do innych pokoi, ale także zostawimy okrycia i buty oraz często przechowujemy rozmaite rzeczy. Jak go zaaranżować, żeby był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny? Radzimy.
Szafy i schowki w przedpokoju
PRZEDPOKÓJ jest miejscem, gdzie zazwyczaj przechowujemy wierzchnie nakrycia, ale też rzeczy sezonowe. Bywa, że tam umieszczamy sprzęt sportowy, bądź domowe urządzenia, jak odkurzacz. Szczególnie w małych i wąskich przedpokojach warto wybrać SZAFY z drzwiami przesuwnymi. Gdy dodatkowo na drzwiach umieścimy lustro optycznie powiększymy wnętrze. Szafy na całą wysokość ściany zapewnią nam wystarczająco dużo miejsca na PRZECHOWYWANIE. Wartym rozważenia pomysłem są też pawlacze, które pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Choć na rynku jest wiele mebli przeznaczonych do przedpokoi, to ze względu na z reguły nietypowe wymiary tych pomieszczeń, należy rozważyć wykonanie mebli na wymiar.
Dobrze oświetl przedpokój
Przedpokoje zazwyczaj pozbawione są dopływu świtała naturalnego, dlatego tak ważne jest ich należyte OŚWIETLENIE. Jedna sufitowa lampa może się okazać niewystarczająca. Najefektywniejsze będzie oświetlenie sufitowe umieszczone w kilku punktach np. na relingu. Instalując kilka reflektorów o ruchomych głowicach, będzie można łatwo dostosowywać oświetlenie do aktualnych potrzeb. Warto także rozważyć oświetlenie meblowe (LED, halogenowe). Wprowadzi ono nastrojowy klimat do przedpokoju i dodatkowo doświetli pomieszczenie.
Wyznacz miejsce na buty
W przedpokoju zostawiamy buty zarówno te, których używamy na co dzień, jak i przechowujemy obuwie sezonowe oraz wyjściowe. Dla tego drugiego typu warto kupić specjalną szafkę. Obuwie pozostanie poza zasięgiem wzorku i się nie niszczy. Z kolei na buty używane na co dzień dobrze jest wyznaczyć jedno miejsce, np. pod półką na klucze, za kotarą, na specjalnie położonym chodniku. Chowanie codziennych butów każdorazowo do szafki bywa niepraktyczne i kłopotliwe.
Zabezpiecz ściany
ŚCIANY w przedpokoju są szczególnie narażone na zabrudzenie - opieramy się o nie, wkładając buty, możemy je zachlapać błotem przyniesionym z zewnątrz etc. Dlatego warto je pokryć okładzinami, które są łatwe do utrzymania w czystości i, na których ewentualne zabrudzenia są mniej widoczne niż na gładkich, pokrytych farbą ścianach. Jeżeli zastosujemy kamienna okładzinę dodatkowo stworzymy naturalne przejście z zewnątrz do wewnątrz.
Podłogi odporne i łatwe w czyszczeniu
Podobnie jak ściany w przedpokoju, tak i podłogi są szczególnie narażone na zniszczenie i zabrudzenie. Często poruszamy się tam w brudnych butach, a często i zabłoconych. Dlatego warto zainwestować w płytki, które są odporne na ścieranie. Z kolei podłogi drewniane dodatkowo zaimpregnuj. Nie należy też zapominać o prozaicznej wycieraczce, która może nam oszczędzić wielu kłopotów.
Optyczne triki
Mały i ciemny przedpokój można optycznie powiększyć. Przede wszystkim zastosuj jasną paletę barwną. Ogranicz się przy tym do 2-3 odcieni. Prostym trikiem dodającym przestrzeni jest wprowadzenie luster na całą wysokość ściany, lub szklanych frontów szaf. Ponadto wybierz meble o jednolitej zabudowie i gładkich frontach. Unikaj drobnych elementów i zrezygnuj z wieszaka wolno stojącego. Im mniej rzeczy w małym przedpokoju tym będzie się wydawał większy.
Miejsce na klucze i drobiazgi
Najczęściej tuż przy drzwiach trzymamy klucze, niektórzy także telefon komórkowy czy dokumenty osobiste, a nawet portfel. Na klucze najlepszy będzie wieszak ścienny. Na pozostałe rzeczy przyda się półka lub niewielka komoda czy też konsola. Cenniejsze przedmioty, jak dokumenty czy pieniądze można wówczas trzymać bezpiecznie w szufladzie, ale wciąż blisko drzwi. Zamykana szafka pozwoli ukryć przed wzrokiem gości rozgardiasz powstający z drobiazgów.
Skomentuj:
Jak urządzić przedpokój?