Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

25 pomysłów na oświetlenie dekoracyjne

Katarzyna Kowalska
Taśma oświetleniowa Philips Hue Lightstrip - www.meethue.com

Oświetlenie dekoracyjne pomoże wyeksponować piękne przedmioty, meble i zbuduje odpowiednią atmosferę we wnętrzu. Jak zaprojektować oświetlenie dekoracyjne, by dobrze grało swoją rolę? Rzucamy trochę światła na ten problem.

Oswietlenie dekoracyjne - RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlany sufit

Popularnym sposobem na świetlną aranżację jest podświetlenie halogenami lub taśmami LED podwieszonego sufitu oraz ścianek zrobionych z płyty gipsowo-kartonowej. Oprawy pozostają wtedy niewidoczne, a samo światło - rozproszone, niezbyt intensywne - tworzy nastrojową poświatę. W tym wnętrzu konstrukcja powstała z szerokich pasów płyty gipsowo-kartonowej, wzdłuż których zrobiono wnęki na taśmy LED. Poszczególne segmenty można dowolnie włączać, wyłączać i przygaszać pilotem, czyli - zależnie od potrzeby - wykorzystać je zarówno jako oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Takie zestawy do oświetlenia sufitów podwieszanych (z uwzględnieniem barwy i jasności światła) zamawia się na wymiar, np. w firmach soled.pl, sufity-pl.com.

Oświetlenie - MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Cienkie świecące linie

Wąskie pasma światła na suficie wykończonym tynkiem strukturalnym to taśmy LED. Ich zaletą jest elastyczność (można je przymocować w każdym miejscu, również na zaokrąglonych powierzchniach, i układać w dowolny kształt) oraz trwałość. I zużywają bardzo mało energii.

Oświetlenie - MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Na góralską nutę

W wezgłowiu ze sklejki brzozowej wycięto rozety charakterystyczne dla sztuki podhalańskiej. Otwory przesłonięto folią metaliczną, która odbija i wzmacnia światło ledowych diod zainstalowanych za wezgłowiem. Dodatkowy efekt - rozety odbijają się w szklanej ścianie, która oddziela sypialnię od pokoju dziennego.

Oświetlenie. - MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Poświata nad głową

Taśmy ledowe emitują światło w różnych kolorach, nie tylko białe. Można je więc idealnie dopasować do wystroju wnętrza albo - jak w tej sypialni - wprowadzić do niego dodatkowy akcent kolorystyczny.

Oświetlenie - RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlana ściana

Łagodne światło sączące się zza wykończonej tapetą płyty gipsowo-kartonowej nie tylko zapewnia wieczorami miły klimat w salonie. Przydaje się również podczas oglądania telewizji - łagodzi niekorzystny dla wzroku kontrast między rozświetlonym ekranem a ciemnym wnętrzem.

Oświetlenie - SYLWESTER REJMER

Podświetlana podłoga

Źródła światła instalowane w posadzce, w ścianie tuż nad nią, przy schodach lub bezpośrednio w stopniach pełnią podwójną funkcję - nie tylko gwarantują ciekawe efekty wizualne, zapewniają również bezpieczeństwo, ułatwiając domownikom poruszanie się w ciemnościach. Tutaj w podłogę z drewna egzotycznego merbau wkomponowano wstawki z gresu i stalowej mozaiki oraz diody LED. Jeśli głównym zadaniem światła ma być wskazywanie drogi w ciemnościach, dobrym rozwiązaniem będą oprawy z wbudowanym czujnikiem ruchu - będą się włączały wtedy, gdy ktoś wejdzie w zasięg czujników.

Podświetlane łóżko

Taśmy LED zainstalowane pod łóżkiem i szafką nocną - pomysł w sam raz dla tych, którzy zasypiając, potrzebują choćby odrobiny światła. Umożliwią też wstawanie w nocy bez konieczności zapalania lampki.

Oświetlenie - MASTERFILE

Wyspa światła

Podświetlony z czterech stron cokół sprawia, że dość masywna kuchenna wyspa zdaje się unosić w powietrzu, dzięki czemu wygląda znacznie lżej.

Oświetlenie - RAFAL LIPSKI

Iluminowana podłoga

We wnęce w łazienkowej podłodze zainstalowano świetlówki i całość przykryto dwiema taflami hartowanego szkła z powłoką antypoślizgową. Pomiędzy tafle włożono kawałki luster i zdjęcia. Efekt piorunujący!

Oświetlenie - RAFAL LIPSKI

Światło z dołu do góry

Wystarczy pojedynczy punkt świetlny zainstalowany w podłodze, by dodatkowo wyeksponować ciekawą figurkę, rzeźbę, a nawet mebel.

Oświetlenie - . ALEX PAVLOVIC

Podświetlany prysznic

Kabinę prysznicową zamontowano na niewielkim podeście obłożonym piaskowcem. Światło halogenów podkreśla urodę kamienia, a osobom wchodzącym pod prysznic przypomina o podwyższeniu.

oświetlenie dekoracyjne - fot. Seasons

Lampa zamiast obrazu

Lampy o fantazyjnych formach, instalacje ścienne, neonowe napisy - wyobraźnia projektantów nie zna granic. Odkąd żarówki starego typu zostały zastąpione przez energooszczędne i trwałe źródła światła (LED-y, świetlówki), coraz częściej traktujemy lampy jako ozdobę, która może być włączona przez wiele godzin dziennie, nie rujnując naszego portfela.

Oświetlenie - Fot. Agata

Światło na meble

Szafka jako ozdoba? Jak najbardziej - i nie tylko dzięki pięknej formie, ale również oryginalnemu podświetleniu. Najczęściej źródła światła umieszcza się w przeszklonych częściach mebla, ale ciekawy efekt dają również np. LED-y zainstalowane przy pełnych półkach - wykonanych z drewna albo płyty meblowej.

Podświetlane półki - fot. Black Red White

Światło wśród bibelotów

Punkty świetlne zamontowane w półce nie tylko oświetlają ustawione na niej przedmioty - same w sobie stanowią dodatkową, przyciągającą wzrok ozdobę.

Wyspa kuchenna - fot. Rafał Lipski

Blask kamienia

Na ściance kuchennej wyspy od strony salonu zamontowano dużą płytę półprzezroczystego onyksu, a za nią świetlówki. Ich światło podkreśla piękny rysunek naturalnego kamienia.

Oświetlenie - RAFAL LIPSKI

Światło spod blatu

Dekoracyjne oświetlenie pomoże zmienić nawet małą łazienkę w efektowny salonik kąpielowy. Tutaj wewnątrz szafki podumywalkowej z blatem z zielonkawego szkła zainstalowano świetlówki, które zamieniają mebel w ogromną lampę emitującą delikatne światło.

podświetlana szafka - fot. designlight.pl

Kolorowe światło w szafce

Naturalne białe światło czy kolorowe? Jedna barwa czy kilka różnych? Możliwości jest wiele; klipsy LED RGB dodatkowo umożliwiają zmienienie koloru podświetlenia w tzw. trybie statycznym lub dynamicznym.

Oświetlenie - ŁUKASZ KOZYRA

Oświetlenie obrazów

Zarówno cenne obrazy czy grafiki, jak i ładnie oprawione reprodukcje, rodzinne zdjęcia zyskają na urodzie w blasku padającego z góry światła. Można je podświetlić zainstalowanymi w rzędzie reflektorkami albo specjalnymi kinkietami. Tutaj ścianę naprzeciw łóżka zdobią zdjęcia umieszczone w płytkich wnękach. Z góry pada na nie światło czterech lamp ukrytych za białym panelem. Taki sam panel posłużył do zamaskowania nieestetycznych szyn, na których zawieszono zasłony i firany.

Kinkiety nie tylko efektownie podświetlają galerię nad kanapą - ich światło tworzy również nastrojowy klimat potrzebny do wypoczynku. - Fot. Seasons

Podświetlone obrazy

Kinkiety nie tylko efektownie podświetlają galerię nad kanapą - ich światło tworzy również nastrojowy klimat potrzebny do wypoczynku.

Oświetlenie - RADOSŁAW WOJNAR

Domowe latarnie

W jadalni fototapetę z widokiem weneckiego kanału, ujętą w sztukateryjną ramę, oświetlają dwa reflektory. Dzięki ruchomym kloszom światło można kierować na wybrane fragmenty fotografii.

Oświetlenie - SYLWESTER REJMER

Kinkiety nad obrazami

Na ścianie, której fragment został wykończony stiukiem i obramowany listwami sztukateryjnymi, zawieszono dwie grafiki. Każdą z nich oświetla osobny kinkiet.

Oświetlenie - RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlane wnęki

Niewielkie wnęki, zrobione na przykład w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych, zwykle pełnią funkcję dekoracyjną. Na ogół eksponuje się w nich ładne drobiazgi, których urodę podkreśla zainstalowane we wnęce oświetlenie. Ale równie ciekawą ozdobą mogą być po prostu snopy światła padające na oryginalnie wykończoną ścianę. W tej sypialni punktowe źródła światła zainstalowane we wnęce oraz w dolnej krawędzi nadbudowanej ścianki rzucają świetlne smugi na ścianę wyłożoną łupkiem. Zastępują również lampki nocne.

Oświetlenie - RADOSŁAW WOJNAR

Świetlista wnęka

Przedpokojowa szafa z gładkimi frontami niczym nie zwracałaby uwagi, gdyby nie kwietnik z białymi storczykami. Podświetlana wnęka z kwiatami rozbija prostą bryłę zabudowy i jest oryginalną ozdobą wejściowej części mieszkania.

oświetlenie łazienki - fot. Seasons

Podświetlane wnęki w łazience

W łazience zwykle brakuje miejsca na ozdoby. Zamiast nich można ustawić we wnękach estetycznie opakowane kosmetyki, np. flakoniki z perfumami.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym - fot. Łukasz Kozyra

Do pokoju dziecięcego

W pokoju malucha, który boi się zasypiać w całkowitych ciemnościach, przyda się lampa dyskretnie rozświetlająca mrok. A zamiast jednej lampy można wprowadzić do wnętrza łańcuch świetlny z zamontowanymi n sznurze minilampkami o różnych kształtach: gwiazdek, kul, dzwonków, kwiatów itp. Można go zawiesić na ścianie lub na meblu, tworząc dekoracyjne girlandy albo dowolnie "drapując".

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?

Skomentuj:

25 pomysłów na oświetlenie dekoracyjne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej