Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dwupokojowe mieszkanie z widokiem

TEKST I STYLIZACJA: Agnieszka Osak-Rejmer ZDJĘCIA: Sylwester Rejmer

Dzieci dorosły i pani Katarzyna uznała, że nadszedł moment na spełnianie własnych marzeń. Znów więc zawodowo zajęła się sztuką, ale przede wszystkim - zmieniła mieszkanie.

WIELKA RADOŚĆ I SATYSFAKCJA - udało się ocalić przedwojenny dębowy parkiet. Gospodyni położyła na nim piękny orientalny dywan. Atutem mieszkania są bez wątpienia duże okna. Zasłaniają je i dekorują rolety rzymskie zrobione na zamówienie. Imponujący wilczomlecz stojący w rogu przy oknie ma 20 lat, hodować go zaczęła jeszcze mama pani Katarzyny. Transport tej rośliny do nowego mieszkania wymagał niemal akrobatycznych zabiegów. Meble na cienkich nóżkach optycznie 'zabierają' mniej przestrzeni. To dobry wybór nie tylko do małych wnętrz. - Fot. Sylwester Rejmer

Duże okna w salonie

Zanim na poważnie wzięłam się za poszukiwania swoich wymarzonych czterech kątów, już je właściwie znalazłam - śmieje się gospodyni. - Przypadkowo trafiłam na ciekawą ofertę w internecie. Dołączone do niej zdjęcia spowodowały najpierw przyśpieszone bicie serca, a potem natychmiastową decyzję o kupnie.

STOLIKI KAWOWE to projekt Marcela Breuera, architekta i projektanta form przemysłowych związanego z Bauhausem. Pasuje do nich kanapa z IKEA, również na metalowych nóżkach. Czarna chińska patera na stoliku jest zrobiona z laki. Uwagę przykuwa wisząca na ścianie lwia głowa z tworzywa sztucznego. Wykonano ją w firmie van den Blocke (nazwanej tak na cześć XVII-wiecznego gdańskiego rzeźbiarza), prowadzonej przez syna pani Katarzyny. Umowną granicę między aneksem kuchennym a strefą wypoczynkową podkreślają zwieszające się nisko długie lampy (Azzaro). - Fot. Sylwester Rejmer

Marzenia o starej kamienicy

Pani Katarzyna zawsze marzyła o mieszkaniu w starej kamienicy. Miało być jasne i koniecznie z jakimś oryginalnym widokiem. Okazało się, że wcale nie były to warunki niemożliwe do spełnienia. Znalezione w sieci dwupokojowe mieszkanie mieściło się w budynku z lat trzydziestych XX wieku, a okna wychodziły na sąsiedztwo placu Zbawiciela i na charakterystyczne wieże stojącego tam kościoła. I ten właśnie widok wynagrodził nowej właścicielce wszystkie nadchodzące trudy. A tych czekało ją niemało, bo wnętrze wymagało generalnego remontu. Ściany pokryte wzorzystymi tapetami straszyły nadmiarem kolorów, a oprócz przedwojennej podłogi praktycznie wszystko było do wymiany - od drzwi i okien do instalacji sanitarnej i przewodów elektrycznych.

MEBLE KUCHENNE w odcieniu kawy z mlekiem zrobiono na zamówienie z lakierowanej płyty MDF. Blat jest z tworzywa sztucznego imitującego kamień. Zabudowa kuchenna miała mieć oszczędną formę, dlatego niektóre sprzęty AGD (zmywarka, lodówka) zostały zabudowane. - Fot. Sylwester Rejmer

Aneks kuchenny

Dla właścicielki, która od lat z sukcesami zajmuje się m.in. grafiką użytkową, estetyka to sprawa najważniejsza. Nic dziwnego, że remontem i urządzeniem wnętrz zajęła się sama. Przede wszystkim jednak postanowiła zyskać więcej przestrzeni. Wyburzyła więc kilka ścian; w ten sposób połączyła kuchnię z pokojem dziennym i poszerzyła wejście z przedpokoju.

STÓŁ, zaprojektowany w 1955 roku przez Isamu Noguchiego i nazwany po prostu Dining Table, był jedynym kaprysem przekraczającym budżet. Ale na kaprysy nie ma rady... Mebel otaczają białe krzesła (IKEA) nawiązujące formą do modelu Ant (Mrówka) Arne Jacobsena. - Fot. Sylwester Rejmer

Perełka designu

Aranżacja wnętrz miała być dla pani domu naprawdę nowym początkiem. - Stare mieszkanie sprzedałam z całym wyposażeniem, do nowego wprowadziłam się tylko z kilkoma walizkami; część z nich była wypełniona książkami - wspomina. Uznała, że urządzi je naprawdę dla siebie. Jak żartuje, tym razem myślała tylko o własnych potrzebach i upodobaniach, dlatego na przykład strefę kuchenną ograniczyła do minimum.

Ciekawe rozwiązanie - Fot. Sylwester Rejmer

Jak doświetlić przedpokój?

Przeszklenie nad drzwiami do sypialni to pozostałość po przedwojennych rozwiązaniach architektonicznych.

Przechowywanie butów - Fot. Sylwester Rejmer

Oryginalna i pojemna

Zamiast szafki na buty i parasolki - konstrukcja z tektury falistej, wykorzystywana uprzednio jako element wyposażenia sklepu.    

Miejsce na drobiazgi w łazience - Fot. Sylwester Rejmer

Półki w łazience

W trakcie remontu odkryto wnękę, którą pani domu przeznaczyła na półki. Płytki (terakotowa mozaika) są z Opoczna.

W sypialni - Fot. Sylwester Rejmer

Sypialnia pełna światła

Szafa z lustrem, przypominająca solidne mieszczańskie meble, pochodzi z IKEA. "Tłoczoną" kapę kupiono w niemieckim salonie Ullmann, specjalizującym się w sprzedaży wysokogatunkowych tekstyliów.        

Pani domu i jej pies - Fot. Sylwester Rejmer

Domownicy

Właścicielka z psem Tobim.

Plan mieszkania - Rys. Delfina Grzelak

Rzut oka na plan

Mieszkanie w Warszawie, 2 pokoje, domownicy: Katarzyna z psem Tobim

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych

Skomentuj:

Dwupokojowe mieszkanie z widokiem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej