Schody spiralne
Najszybszy i najprostszy sposób, by dostać się na antresolę lub poddasze? Schody spiralne! Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie jest ciasno.
Schody spiralne jak z fabryki
Kojarzą się z postindustrialnymi wnętrzami. Ale zrobione z drewna sprawdzą się nawet w klasycznie urządzonym mieszkaniu. I mają wiele plusów: zajmują mało miejsca, optycznie wydają się lekkie (nawet te odlewane z żeliwa), a przy tym są niezwykle efektowne. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, wybierając schody spiralne, nazywane również kręconymi.
Konstrukcja schodów spiralnych
Mogą być lewo- lub prawoskrętne. Zwykle są budowane na planie koła albo kwadratu. Do ich wykonania najczęściej używa się drewna, metalu bądź łączy te dwa materiały. Stopnie w kształcie trapezu, trójkąta lub wycinka koła montuje się do słupa nośnego o średnicy 20-25 cm, przykręconego do podłogi i do stropu. Schody zwykle mają balustradę, która dodatkowo usztywnia konstrukcję.
Wymiary schodów spiralnych
Średnica schodów wynosi przeważnie od 110 do 210 cm. Stopnie powinny mieć około 80 cm szerokości i 30-32 cm głębokości. Optymalna odległość między stopniami to co najmniej 15-16 cm. Na wysokość jednej typowej kondygnacji potrzeba nie więcej niż 24 stopnie.
Montaż schodów spiralnych
Schody spiralne można zrobić na zamówienie lub wybrać modele gotowe (dostępne m.in. w supermarketach budowlanych). Te drugie zwykle zamontujemy samodzielnie. Każdy element jest dokładnie opisany w instrukcji, dzięki czemu ich złożenie przebiega dość sprawnie - wystarczą do tego dwie osoby. Trzeba jednak postępować dokładnie według zaleceń producenta, bo inaczej przestanie obowiązywać gwarancja. W większości schodów gotowych za pomocą specjalnych pierścieni bez problemu wyregulujemy odległość między stopniami - w zakresie 2-2,4 cm.
Kto powinien ich unikać?
Schody spiralne nie nadają się dla osób starszych. Jeśli mamy dzieci, zamontujmy balustradę na wysokości 70 cm (standardowo mocuje się ją na wysokości 90 cm). Po schodach kręconych nie wniesiemy dużych, ciężkich paczek, nie mówiąc o większych meblach - te ostatnie trzeba będzie wstawić na poddasze przez okno, prawdopodobnie za pomocą dźwigu.
Do jakiego wnętrza pasują?
Schody spiralne nie zajmują dużo miejsca, idealnie nadają się więc do małych mieszkań - zmieszczą się nawet w wąskim korytarzu. Drewniane (pamiętajmy, że na stopnie zaleca się gatunki drewna twarde, jak orzech, jesion czy buk) pasują wszędzie. Metalowe lepiej sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, w stylu loftowym. Hitem są schody żeliwne, o surowej formie, inspirowane wnętrzami postindustrialnymi.
Na pierwszym planie
Tak szlachetne wykończenie powinno zdobić schody, które są na widoku - i możemy je podziwiać z salonu lub od razu po wejściu do domu.
Schody prowadzące na antresolę
Jeśli potrzebujemy wygospodarować dodatkową przestrzeń w postaci antresoli, tym bardziej powinniśmy zastosować schody spiralne - nie zajmą dużo miejsca.
Dekoracyjny ażur
Schody ażurowe wydają się delikatniejsze, dzięki czemu nie przytłoczą wnętrza. Prześwity w stopniach zapewnią z kolei doświetlenie przestrzeni pod schodami.
Schody kręcone są nie tylko praktyczne, ale też bardzo efektowne. Ich spiralna forma, przypominająca muszlę, przywodzi na myśl nowoczesne rzeźby. Efekt zależy też od wykończenia.
Skomentuj:
Schody spiralne