Apartament w Katowicach - przestrzeń do życia i pracy
Historia tego mieszkania ma bardzo praktyczne podłoże: Iwona i Jan zmęczeni codziennymi dojazdami do pracy między Bielskiem a Śląskiem postanowili poszukać lokum, które w ciągu tygodnia służyłoby im za dom. Znaleźli piękne położone mieszkanie przy parku Kościuszki w Katowicach i tam postanowili urządzić swoje drugie "cztery kąty".
Funkcjonalny i wygodny apartament
Po wielu latach męczących podróży z domu do firmy i z powrotem, Iwona i Jan powiedzieli: dość! Nie chcieli rezygnować ze swojego dużego domu z ogrodem, dlatego zdecydowali się na zakup apartamentu w Katowicach, który byłby azylem niedaleko miejsca pracy. Cel był taki: w tygodniu mieszkają w mieście, w weekend wracają do rodzinnej miejscowości. Na "drugi dom" wybrali 89-metrowe mieszkanie na nowoczesnym osiedlu. Wraz z pracownią architektury PRZESTRZENIE zaadaptowali do swoich potrzeb.
- Apartament miał być w pełni funkcjonalny. Wiedzieliśmy, że będziemy tu spędzać większą część tygodnia, dlatego mieszkanie nie mogło być jedynie noclegownią. Nie chcieliśmy czuć się tu jak w hotelu, ale jak w domu. Pragnęliśmy mieć miejsca do przechowywania, w pełni funkcjonalną kuchnię i wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak pralka, suszarka. Jednocześnie wiedzieliśmy, że czas od poniedziałku do piątku poświęcamy głównie pracy. Chcieliśmy więc mieć możliwość wydzielenia miejsca na wygodne, ale udomowione biuro. Był jeszcze jeden warunek, mieszkanie miało nam ułatwiać utrzymywanie porządku -
- relacjonuje Iwona, właścicielka mieszkania.
Wnętrza po przebudowie
Pierwotnie mieszkanie nie miało strefy wejściowej - wchodziło się od razu do kuchni, ponadto miało klasyczny podział na strefę dzienną oraz nocną z trzema sypialniami. Ponad 1/3 powierzchni przeznaczona była na wąski korytarz.
- Niestety, tak podzielona przestrzeń tworzyła ciasne, nieustawne pomieszczenia. Układ nie sprzyjał swobodzie, dlatego w pierwszej kolejności otworzyliśmy i uporządkowaliśmy wnętrza. Nie obyło się więc bez dużych zmian konstrukcyjnych obejmujących przebudowę ścian i instalacji -
- komentuje Magdalena Daszkiewicz, założycielka i główny architekt PRZESTRZENI.
Wyspa dzieli przestrzeń
Kuchnia została zupełnie otwarta, a od części dziennej oddziela ją jedynie biała bryła nowoczesnej wyspy.
Minimalizm w kuchni
Tej strefie odebrano kuchenny charakter m.in. dzięki temu, że nie zastosowano szafek górnych. Minimalistyczny wystrój oraz klasyczny duet czerni i bieli wprowadzają rytm, harmonię, elegancję.
Część gospodarcza
Wszystko, co zagraca mieszkanie, zostało zamknięte w czarnych kostkach. W jednym mieści się garderoba, w drugim - część wyposażenia kuchni wraz z szafkami oraz pralnia ze spiżarnią.
Komforotwa przestrzeń
Mieszkanie tworzy jedną otwartą przestrzeń. Zrezygnowano w nim praktycznie całkowicie z drzwi (zamontowano je jedynie do łazienki i garderoby). Pomimo braku barier, dzięki funkcjonalnemu rozplanowaniu poszczególnych pomieszczeń, osoby przebywające w różnych częściach mieszkania mają zapewniony komfort.
Dyskretne przejście
W korytarzu czarno-białe boksy dzięki swojej geometrii i kolorowi tworzą intymne przejście łączące przestrzeń do życia prywatnego z otwartą przestrzenią do pracy. Z lewej strony ciągu komunikacyjnego znajduje się garderoba, z prawej - łazienka.
Miejsce do przechowywania
W domowym biurze właściciele mają dużo miejsca do przechowywania. Dzięki wysokiej, pojemnej zabudowie wszystko co w danej chwili zbędne, szybko znika z oczu.
Miejsce do pracy
Udomowione biuro jest wygodne i utrzymane w minimalistycznym stylu.
Rośliny ożywiają aranżację
Aby uniknąć nadmiernej ascezy, wprowadzono zielone rośliny, które stały się integralną częścią wystroju mieszkania.
Mobilna przegroda
Przejście między biurem a sypialnią można zupełnie oddzielić przesuwną, czarną ścianą.
Nowoczesna sypialnia
Dodatkowo wizualny porządek udało się uzyskać dzięki jednolitej, wykonanej z żywicy podłodze (pokrywa powierzchnię całego mieszkania, także w łazience), która jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Z widokiem na taras
Warto zwrócić uwagę na taras, który stanowi niewątpliwie atut mieszkania. Duże przeszklenia pozwalają w zimniejsze dni podziwiać widoki, a gdy jest ciepło - wystarczy je rozsunąć, by taras z salonem połączyły się w jedną strefę wypoczynkową.
Salon na świeżym powietrzu
Loggia wyłożona dwukolorowym drewnem tworzy przytulną oazę do odpoczynku.
Romantyczny klimat wieczorową porą
Wieczory w takiej scenerii pozwalają zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.
Skomentuj:
Apartament w Katowicach - przestrzeń do życia i pracy