Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domowe biblioteki

Zdjęcia: Rafał Lipski, Adam Kozak, Sylwester Rejmer, Arkadiusz Ścichocki, Monika Lewandowska, Sławomir Frąckowiak, Hanna Długosz, Robby Cyron, Radosław Wojnar
<B>Wszyscy znamy ten problem - domowa biblioteczka się powiększa, a miejsca na zbiory brakuje. Co zatem zrobić, gdy nie chcemy zastawiać ścian ciężkimi regałami? Warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz albo wykorzystać jeden z naszych pomysłów!</B> <BR />BIBLIOTEKA 1: Zabudowa nawiązuje do obrazów holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Tak jak w jego dziełach są tu poziome i pionowe linie - "ramy" wydzielające prostokątne płaszczyzny pomalowane na wyraziste kolory.

Wszyscy znamy ten problem - domowa biblioteczka się powiększa, a miejsca na zbiory brakuje. Co zatem zrobić, gdy nie chcemy zastawiać ścian ciężkimi regałami? Warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz albo wykorzystać jeden z naszych pomysłów!

<B>Wszyscy znamy ten problem - domowa biblioteczka się powiększa, a miejsca na zbiory brakuje. Co zatem zrobić, gdy nie chcemy zastawiać ścian ciężkimi regałami? Warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz albo wykorzystać jeden z naszych pomysłów!</B> <BR />BIBLIOTEKA 1: Zabudowa nawiązuje do obrazów holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Tak jak w jego dziełach są tu poziome i pionowe linie - "ramy" wydzielające prostokątne płaszczyzny pomalowane na wyraziste kolory.

BIBLIOTEKA 1: Wielobarwna ściana tak przyciąga uwagę, że pozostałe elementy wyposażenia stają się niemal niezauważalne.

BIBLIOTEKA 1: Zabudowa z wnękami i półkami na książki i na sprzęt nie była zbyt kosztowna. To przede wszystkim zasługa użytych tu materiałów.

BIBLIOTEKA 2: W zabytkowej szafie bibliotecznej znalazły się najcenniejsze egzemplarze. Przeszklone drzwi to doskonała ochrona przed kurzem.

BIBLIOTEKA 2: Lustro w starej drewnianej ramie pogłębia perspektywę oraz rozjaśnia to nieco mroczne wnętrze.

BIBLIOTEKA 2: Współcześnie zaprojektowany pojemny drewniany regał nawiązuje do mebli bibliotecznych z okresu neoklasycyzmu. Zdobią go charakterystyczne dla tego stylu kolumienki i dekoracje snycerskie.

BIBLIOTEKA 3: Jasne, naturalne kolory, dużo żywych kwiatów i trochę motywów roślinnych. To głównie one tworzą bardzo kobiecy klimat, przywodzący na myśl dawne bawialnie.

BIBLIOTEKA 3: Barokowe ozdoby obok hi-techu i stylu ekologicznego - symbioza przedmiotów o różnych rodowodach.

BIBLIOTEKA 3: Choć wstawiono tu sporo mebli, nie zagracają one pomieszczenia. To przede wszystkim dlatego, że nie są masywne, a za sprawą ażurowej konstrukcji i cienkich nóżek wydają się jeszcze lżejsze.

BIBLIOTEKA 4: Już w przedpokoju widać pasję właścicieli mieszkania. Wypełniony książkami wbudowany regał to zaledwie przedsmak tego, co znajdziemy w dalszej części mieszkania.

BIBLIOTEKA 4: W bibliotece dominują jasne barwy. Wraz z meblami o klasycznej formie tworzą spokojny, sprzyjający lekturze nastrój.

BIBLIOTEKA 4: W przestronnym salonie nawet wąskie pasy ścian między sięgającymi podłogi oknami zostały zabudowane pojemnymi regałami.

BIBLIOTEKA 5: Sięganie po tomy umieszczone na najwyższych półkach nie stanowi dla gospodarza problemu. Wystarczy stanąć na stabilnych schodkach.

BIBLIOTEKA 5: Projektując wnętrze, zadbano również o właściwe oświetlenie bibliotecznych zbiorów.

BIBLIOTEKA 6: Półki mają jednakową wysokość. Książki można więc ustawiać według tematów, a nie formatu.

BIBLIOTEKA 6: Rytm regularnie się powtarzających kubicznych podziałów półek podkreślają zamontowane gdzieniegdzie drzwiczki. Za nimi można schować mniej dekoracyjne przedmioty, by nie zaburzały wyglądu całości.

BIBLIOTEKA 6: Przy stoliku postawiono wyplatane krzesło. Wraz z lampą o orientalnym rodowodzie wprowadzają do tego na wskroś nowoczesnego wnętrza pełen ciepła kolonialny akcent.

BIBLIOTEKA 7: W tym mieszkaniu na książki przeznaczono najbardziej reprezentacyjne miejsce - w salonie. Ustawione w równych rzędach na efektownych regałach stały się oryginalną ozdobą wnętrza.

BIBLIOTEKA 7: Regały w tylnym rzędzie, przy ścianie, są nieruchome. Przednie mają kółka, które toczą się lekko po specjalnej szynie. Wystarczy więc przesunąć wybrany moduł w jedną lub drugą stronę, by sięgnąć po znajdujące się za nim książki.

BIBLIOTEKA 7: Gospodarze przewidują, że księgozbiór będzie się rozrastał. Wtedy książki będą ustawiane na dekoracyjnie podświetlonych półkach na ścianie sąsiadującej z biblioteką.

BIBLIOTEKA 8: Antresolę, na którą wiodą schody z salonu, zbudowano w wyższej części pomieszczenia z lekko skośnym dachem. Na niej właśnie powstała domowa biblioteka. Książki umieszczono na dwóch drewnianych regałach zrobionych na wymiar.

BIBLIOTEKA 8: Przez wysokie ono na antresolę wpada dużo naturalnego światła. Natomiast po zmroku księgozbiór oświetlają halogeny zainstalowane w suficie. W dolnej części regałów znajdują się zamykane drzwiczkami schowki (między innymi na dokumenty).

BIBLIOTEKA 9: W tym pokoju część książek wyeksponowano na głównej ścianie, a część ukryto we wnęce. Solidny rozkładany stół znacznie częściej niż do posiłków służy właścicielce do pracy. Sensowne więc było ustawienie go w pobliżu wnęki - potrzebne książki są w zasięgu ręki.

BIBLIOTEKA 9: Półki zrobiono z dość jasnego drewna z wyraźnym rysunkiem słojów. Na tle tapety w ciemnym miedzianym kolorze wyraźnie widać ich oryginalny kształt.

BIBLIOTEKA 9: Książki wypełniają jedynie część półek. Sporo miejsca zajmują też dekoracyjne drobiazgi.

BIBLIOTEKA 10: Jeśli zależy nam na większej liczbie półek, przedni, ruchomy regał może sięgać aż do sufitu. Wtedy warto go zainstalować na specjalnych szynach-prowadnicach (dolnej i górnej), po których będą się toczyć kółka.

BIBLIOTEKA 10: Po przesunięciu mobilnego regału mamy swobodny dostęp do ukrytych za nim półek.

BIBLIOTEKA 11: Jadalnia, która dodatkowo pełni funkcję domowej biblioteki, nie straciła swego reprezentacyjnego charakteru. Równo poukładane na półkach książki nie zdominowały wnętrza.

BIBLIOTEKA 11: Kącik do czytania z fotelem i lampą znajduje się po przeciwnej stronie pokoju niż stół. Gdy osoba siedząca w fotelu potrzebuje stolika (np. na szklankę z napojem czy na książkę), może przysunąć stojący obok pianina kubik z lekkiego przezroczystego tworzywa sztucznego.

BIBLIOTEKA 11: Półkę pod sufitem wykończono ozdobną listwą sztukateryjną, która zmieniła styl tej prostej konstrukcji. Z zewnątrz pomalowano ją taką samą farbą jak ściany, natomiast w środku - farbą do drewna, dzięki czemu można ścierać na mokro gromadzący się tam kurz.

BIBLIOTEKA 11: Regał składa się z dwóch części. Jedna (węższa) jest na stałe zamocowana do ściany, druga przesuwa się po prowadnicach, pełniąc także funkcję drzwi zamykających wnękową szafę.

BIBLIOTEKA 11: Po obu bokach regału przyklejono pasy fototapety przedstawiającej stosy książek. Są nie tylko ozdobą - optycznie poszerzają również wąski regał.

BIBLIOTEKA 12: Gospodarze szukali odpowiedniego miejsca na książki - nie chcieli eksponować ich w pokoju dziennym ani upychać w sypialni. Zależało im również na odizolowanym od reszty mieszkania kącie, gdzie mogliby spokojnie pracować. Urządzili więc zaciszny gabinet, w którym zgromadzili domowy księgozbiór. - fot. archiwum

BIBLIOTEKA 12: Regał wraz z biurkiem zrobiono na zamówienie z płyty MDF fornirowanej drewnem orzechowym, pięknie komponującym się z czarnym dębem na podłodze. Zmieściła się tu także kanapa (niewidoczna na zdjęciu) - ponieważ w mieszkaniu nie ma pokoju gościnnego, właśnie na niej sypiają goście. - fot.. archiwum

BIBLIOTEKA 13: Każdy z domowników może tu w spokoju popracować. W roli biurka - eklektyczny dziewiętnastowieczny stół z toczonymi nogami.

BIBLIOTEKA 13: Biblioteka w razie potrzeby pełni też funkcję dodatkowej sypialni. Gdy przyjadą goście, stojąca pod oknem kanapa w kraciastym obiciu zmienia się w dwuosobowe łóżko. - fot. Rafał Lipski

BIBLIOTEKA 14: Regał z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje całą szerszą ścianę pokoju-biblioteki. Drewniane schodki umożliwiają sięganie po książki z wyższych półek. Wnętrze wydaje się jeszcze większe, niż jest w rzeczywistości. To dzięki jasnej kolorystyce z dominującą bielą w dwóch odcieniach (śnieżnym oraz kremowym), przełamaną barwą podłogi, półek i fotela.

BIBLIOTEKA 14: Ściana z szerokim przejściem dzieli pomieszczenie na strefy o różnych funkcjach. Jedna to typowe miejsce wypoczynku, druga - biblioteka z kącikiem do pracy. Obydwa aneksy urządzono w tym samym eleganckim, choć prostym stylu.

BIBLIOTEKA 14: Na półkach znalazło się miejsce także na pamiątkowe drobiazgi, np. zdjęcia, rodzinne portrety i obrazki oprawione w drewniane ramki. W wysokiej wnęce w środku regału gospodyni wyeksponowała większe przedmioty dekoracyjne.

BIBLIOTEKA 14: W dolnej części regału znajdują się schowki z frontami z drewna orzechowego (z takiego samego koloru zrobione są też półki). Co ciekawe, chociaż wszystkie drzwiczki wyglądają identycznie, niektóre kryją półki, inne - pojemne szuflady.

BIBLIOTEKA 15: Jedna ze ścian gabinetu została w całości zabudowana modułowym regałem na wciąż powiększający się księgozbiór. Między dwoma słupami widocznymi przez otwarte drzwi stanie kiedyś duże akwarium.

BIBLIOTEKA 16: Widok od strony przedpokoju na boczną część bibliotecznej zabudowy. Przez otwarte drzwi do pokoju córki właścicieli również widać półki pełne książek.

BIBLIOTEKA 16: Miejsca na półkach jest tyle, że można na nich również ustawiać różne dekoracyjne drobiazgi. Wraz z obwolutami książek wnoszą do tego ascetycznie urządzonego wnętrza nieco ożywczego koloru.

BIBLIOTEKA 17: Przeznaczona na książki wnęka w ścianie została podzielona na dziesięć równych modułów. Taki symetryczny podział daje wrażenie większego ładu. Wnęka jest na tyle głęboka, że na każdej półce książki można układać w dwóch rzędach.

BIBLIOTEKA 18: Marzenie bibliofila - półki uginające się od książek. Wykuszowe okna biblioteki wychodzą na las.

BIBLIOTEKA 18: Nad drzwiami w bibliotece - aniołek uratowany z pożaru i autoportret malarki Marii Anto. Na miłośników lektury czekają wygodne przepastne fotele.

BIBLIOTEKA 19: Jak mówią gospodarze tego mieszkania, pokój dzienny, w którym znajduje się domowy księgozbiór, miał być zaaranżowany "nie do końca na serio, z lekką nutką designerskiej przekory". Trzeba przyznać, że ten zamysł udało im się zrealizować w stu procentach. Niekonwencjonalny regał na książki - regularna, modułowa konstrukcja z drewna, wbudowana skosem w ścienną wnękę - może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy!

BIBLIOTEKA 20: Wezgłowie literackie. Jeśli nie w pokoju dziennym, to może w sypialni? Dlaczego nie, to znakomite miejsce na książki, zwłaszcza jeśli lubimy poczytać coś lekkiego przed snem... Półki wykończone idealnie białym laminatem wyglądają jak przedłużenie łóżka - materaca położonego na niskim podeście.

BIBLIOTEKA 21: Imponujący księgozbiór mieści się na sięgających sufitu regałach z drewna sosnowego bejcowanego na ciemny brąz, którymi zabudowano większość ścian. Kominek z pięknymi kutymi drzwiczkami, wygodne fotele, dywany tłumiące kroki oraz zdjęcia rodzinne i pamiątki przywiezione z dalekich podróży tworzą atmosferę prawdziwej starej domowej biblioteki.

BIBLIOTEKA 21: Nie każdy może przeznaczyć na osobną bibliotekę jedno z pomieszczeń. W tym domu było to możliwe. Została ona urządzona w pokoju usytuowanym z dala od tętniącego życiem centrum domu (przede wszystkim od trzech dziecięcych pokoi), tuż przy sypialni gospodarzy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wnętrza z książkami
Gabinet sercem domu
Gabinet uporządkowany

Skomentuj:

Domowe biblioteki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej