Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Wykonanie i stylizacja: Kinga Kolary-Skomro Zdjęcia: Radosław Wojnar
Osłonka w stylu retro. Zrobiony z drutu stelaż obszywamy kawałkami koronki przyciętymi do odpowiedniej wielkości. Uchwyt można zamaskować np. muliną, używając szydełka.
Abażur lampy lub obicie krzesła, obrazek na ścianie albo aplikacja na poduszce - delikatne koronki w każdej roli wypadają doskonale. Co więcej, ozdabianie nimi domowych przedmiotów nie jest ani trudne, ani zbyt kosztowne. A efekt może być naprawdę zaskakujący!
1 z 9Osłonka w stylu retro. Zrobiony z drutu stelaż obszywamy kawałkami koronki przyciętymi do odpowiedniej wielkości. Uchwyt można zamaskować np. muliną, używając szydełka.
2 z 9Subtelny obrazek. Płótno naciągnięte na blejtram malujemy farbą akrylową. Gdy wyschnie, wzdłuż krawędzi i na środku naklejamy koronkę. Obrazek wieszamy na wstążce.
3 z 9Niczym kwiaty. Dwie albo trzy koronkowe taśmy (jednakowe lub różniące się wzorem bądź odcieniem) przeszywamy nitką i marszczymy. Powstałe falbanki naszywamy na poduszkę, tworząc fantazyjny kwiat.
4 z 9W ażurach. Tapicerowane części krzesła obijamy koronkowymi serwetkami. Można to zrobić zszywkami, używając tzw. takera tapicerskiego.
5 z 9Nowe oblicze. Na roletę w regularnych odstępach naszywamy szerokie (np. 15-centymetrowe) koronkowe taśmy.
6 z 9Na sztywno. Tak popularne kiedyś tkaninowe abażury nie służyły długo - koronka czy woal, naciągnięte na druciany stelaż, kurzyły się i rwały. Proponujemy więc trwalszy (i oryginalniejszy) abażur - z samej koronki usztywnionej klejem. Przetrwa w dobrym stanie znacznie dłużej!
7 z 9Krok po kroku - robimy abażur. 1. Na nadmuchany balonik naklejamy - mniej więcej od połowy - pasy z koronkowej taśmy (każdy następny powinien nachodzić na poprzedni). Za pomocą pędzelka całą koronkę pokrywamy sporą ilością kleju.
8 z 92. U góry zostawiamy otwór na oprawkę żarówki. Czekamy około dwóch dni, aż abażur wyschnie i stwardnieje, potem przekłuwamy balonik i delikatnie go odrywamy. Abażur gotowy!
9 z 9Materiały i narzędzia: koronkowe taśmy, balonik, klej Wikol, nożyczki, pędzelek, miseczka.
Osłonka w stylu retro. Zrobiony z drutu stelaż obszywamy kawałkami koronki przyciętymi do odpowiedniej wielkości. Uchwyt można zamaskować np. muliną, używając szydełka.
Subtelny obrazek. Płótno naciągnięte na blejtram malujemy farbą akrylową. Gdy wyschnie, wzdłuż krawędzi i na środku naklejamy koronkę. Obrazek wieszamy na wstążce.
Niczym kwiaty. Dwie albo trzy koronkowe taśmy (jednakowe lub różniące się wzorem bądź odcieniem) przeszywamy nitką i marszczymy. Powstałe falbanki naszywamy na poduszkę, tworząc fantazyjny kwiat.
W ażurach. Tapicerowane części krzesła obijamy koronkowymi serwetkami. Można to zrobić zszywkami, używając tzw. takera tapicerskiego.
Nowe oblicze. Na roletę w regularnych odstępach naszywamy szerokie (np. 15-centymetrowe) koronkowe taśmy.
Na sztywno. Tak popularne kiedyś tkaninowe abażury nie służyły długo - koronka czy woal, naciągnięte na druciany stelaż, kurzyły się i rwały. Proponujemy więc trwalszy (i oryginalniejszy) abażur - z samej koronki usztywnionej klejem. Przetrwa w dobrym stanie znacznie dłużej!
Krok po kroku - robimy abażur. 1. Na nadmuchany balonik naklejamy - mniej więcej od połowy - pasy z koronkowej taśmy (każdy następny powinien nachodzić na poprzedni). Za pomocą pędzelka całą koronkę pokrywamy sporą ilością kleju.
2. U góry zostawiamy otwór na oprawkę żarówki. Czekamy około dwóch dni, aż abażur wyschnie i stwardnieje, potem przekłuwamy balonik i delikatnie go odrywamy. Abażur gotowy!
Skomentuj:
Koronkowe dekoracje