Zrób to sam: szyjemy pokrowiec

Wykonanie: Krystyna Grzesiak/Pokrowiec Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki, Radosław Wojnar

Odświeżą wygląd wysłużonego krzesła, fotela czy kanapy albo dostosują ich styl do nowego wystroju wnętrza. Specjalistka od szycia pokrowców wyjaśnia krok po kroku, co zrobić, by idealnie pasowały do mebla.

06.07.2010 WARSZAWA SESJA WNETRZE , POKROWCE NA MEBLE
Ożywczy kolor. Jeśli chcemy osłonić pokrowcami kilka tapicerowanych mebli stojących w jednym wnętrzu, dobrym pomysłem jest zróżnicowanie kolorów. Tutaj wybrano jednakową tkaninę w dwóch kontrastowych barwach: na kanapę - w zielonkawym odcieniu, na fotel - pomarańczową (takie są też poszewki na poduszki ułożone na kanapie).
- Wybierając tkaninę - radzi Krystyna Grzesiak - zwróćmy uwagę na rodzaj splotu. Aby pokrowiec dobrze leżał, powinna być mięsista i gęsto tkana. Takie wymogi spełniają m.in. żakardy, atłasy, grube płótna. Nie nadają się tkaniny półprzezroczyste - źle leżą, a przebijająca spod spodu tapicerka zmienia ich barwę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięPrzed skrojeniem pokrowca dekatyzujemy tkaninę (każdą, nie tylko bawełnianą czy lnianą!), prasując ją żelazkiem na parę. Wtedy nie skurczy się podczas prania. Pokrowiec warto podszyć włókniną (ewentualnie podszewką, ale nie śliską), która wzmocni tkaninę, usztywni ją i doda plastyczności. Dotyczy to zwłaszcza pokrowców na meble z drewnianymi elementami zdobionymi na przykład dekoracją snycerską.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Formę albo styl mebla można odmienić za pomocą pokrowca, który całkowicie go zasłoni. Temu celowi służą także różnego rodzaju ozdoby: kokardy, szarfy, patki, guziki, chwosty. Sięgający podłogi pokrowiec na mebel z nóżkami powinien być luźny u dołu. Najlepiej zrobić kontrafałdy na rogach - wtedy nogi osób siedzących na krześle, fotelu czy kanapie nie będą naciągać tkaniny i szwów (patrz zdjęcie powyżej). Zdejmowanie i nakładanie pokrowca ułatwi suwak wszyty w jego bok albo tył. Jest wręcz konieczny, jeśli mebel ma szersze oparcie niż siedzisko.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Nowe życie krzesła

Dywanik jak nowy

Farbujemy pościel

Skomentuj:

Zrób to sam: szyjemy pokrowiec