Dekoracje z papier mache. Jak przygotować masę do papier mache?
Pamiętacie szkolne dzieła wykonane z papier mache? Teraz ta zapomniana technika przyda się do tworzenia zabawnych dekoracji.
Papier mache - masa klejowa. Poradnik
Papier mache to papierowa masa wzmocniona klejem (np. do tapet lub do drewna), czasem z dodatkiem gipsu (lub mąki) i soli (sól i mąkę stosujemy zamiennie do okleju), z której można - również domowym sposobem - wykonać przedmioty dekoracyjne i zabawki. Papier, którego użyjemy, może być różnego pochodzenia, nadają się również gazety. W zależności od tego, jaki rodzaj masy oraz jaką strukturę chcemy uzyskać, możemy namoczony i odciśnięty z wody papier zmiksować i dodać klej lub namaczać w kleju większe kawałki papieru i obkładać nimi wybraną formę. Masę można kształtować na wiele różnych sposobów, a po wyschnięciu pomalować na przykład farbami akrylowymi. Bez problemu przytniemy ją do pożądanego wymiary, jeśli okaże się, że przygotowaliśmy za duży kształt.
Papier mache jest doskonałym wyborem również w zakresie sztuki ściennej. Dzięki tej technice przygotujemy ciekawą płaskorzeźbę (w ramie lub bez niej), maski do powieszenia zamiast obrazków lub dekorację większej powierzchni ściany (ozdobną fakturę).
Papier mache - ozdobny jaszczurka
Z namoczonego w kleju papieru formujemy tułów z głową i ogonem. Oklejamy go kilkoma warstwami pasków papieru, modelując sylwetkę. W taki sam sposób lepimy łapki i doklejamy je do tułowia. Pazurki (po cztery na łapkę) docinamy z drutu i oklejamy papierem. Gdy wyschną, wbijamy je w łapki i maskujemy łączenia paskami papieru. Całość malujemy na dowolne kolory. Zwierzątko można zamocować np. na uchwycie szuflady.
Papier mache - ozdobny karnisz
Napompowany długi balon zwijamy w spiralę i obwiązujemy nitką, by zachował kształt. Smarujemy go wazeliną i oklejamy sześcioma warstwami pasków z pociętej gazety, posmarowanych klejem stolarskim. Gdy przeschną, wypuszczamy powietrze z balonu i wyciągamy go. W otwór wsuwamy rulonik z tekturki (o średnicy drążka karnisza) i oklejamy spiralę kolejną warstwą pasków. Całość pokrywamy farbą emulsyjną, a potem malujemy farbą akrylową paski.
Papier mache - naczynia
Miskę, np. plastikową, smarujemy od zewnątrz wazeliną i oklejamy kilkoma warstwami papierowych pasków posmarowanych klejem. Po zdjęciu wyschniętej formy równamy nożyczkami brzeg, nakładamy na niego przecięty wzdłuż gumowy wężyk i oklejamy go papierem. Naczynie malujemy i lakierujemy. Czarę z przykrywką zrobimy, oklejając papierem nadmuchany balonik. Suchą formę przecinamy, wykańczamy brzegi i mocujemy uchwyt.
Zobacz także: Zrób to sam: miseczka z papieru >>
Papier mache - domowy zielnik
W papierowe osłonki proponujemy wstawić doniczki z hodowanymi w domu ziołami i przyprawami - wtedy każde z nich będzie miało 'imienny' pojemnik. Osłonki możemy formować np. na plastikowych doniczkach, które smarujemy wazeliną, a potem oklejamy paskami gazetowego papieru posmarowanego klejem stolarskim. Gdy wyschną, naklejamy nazwy ziół - utworzą je duże litery wycięte z gazet. Żeby osłonki nie zamokły podczas podlewania roślin, możemy pokryć je przezroczystym lakierem akrylowym.
Papier mache - kwiatki
Wycinamy z tektury kwiatek z okrągłym otworem w środku. Papierową kulkę pokrywamy warstwami gazetowych pasków posmarowanych klejem, wklejamy w otwór w kwiatku i okładamy kolejną warstwą pasków. Całość malujemy. Z tyłu robimy otwór i nakładamy kwiatek na wbity w ścianę gwóźdź (również oklejony papierem).
Papier mache - rodzinna galeria
Trzy metalowe podpórki do kwiatów łączymy drucikiem, a całą konstrukcję mocujemy do relingu haczykami służącymi do zawieszania kuchennych akcesoriów. Z masy papierowej (pasków namoczonych w kleju) formujemy niewielkie ozdoby: kwiaty, ptaki, kostki, kółka. Dopóki są miękkie, nakładamy je na końcówki podpórek, a od góry nacinamy tak, by dało się w nie wsunąć zdjęcia. Okrągłe ramki na fotografie formujemy - w taki sam sposób - na talerzyku deserowym. Gdy wyschną, malujemy.
Zobacz także:
- Dekoracyjne lampiony - DIY
- Składanie serwetek papierowych i materiałowych
- Wiklina papierowa. Zrób to sam: podkładka z papierowej wikliny
- Stroik wielkanocny z wytłaczanki po jajkach
- Wielkanocny koszyczek z papieru - zrób to sam
- Świąteczny wieniec z tekturowych rolek od papieru toaletowego
- Gwiazda z papierowych torebek śniadaniowych
- Zrób to sam: z gazety
Skomentuj:
Dekoracje z papier mache. Jak przygotować masę do papier mache?