Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom z wejściem od południa

Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego Domu", architekt, autor wielu zrealizowanych projektów; Właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkur­sów
Proj. HOME KONCEPT

Działka z wejściem od południa nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób lubiących bezpośrednie południowe światło. Oznacza bowiem, że większość pomieszczeń mieszkalnych ma utrudniony dostęp do światła naturalnego. Szczególnie te usytuowane od strony ogrodu - zwrócone na północ.

Tylko część z północnych pomieszczeń „złapie” nieco promieni słonecznych bocznymi elewacjami od wschodu lub zachodu. Od południa zaś większą część elewacji zajmuje garaż i strefa wejścia, skutecznie odcinając resztę domu od bezpośredniego południowego światła.

Jest jeszcze druga zła wiadomość dla wielbicieli słońca. Bryła domu będzie zacieniała ogród w strefie tarasu. Im wyższy dom – tym dłuższy cień. Może to być szczególnie uciążliwe u schyłku zimy, kiedy wszyscy są złaknieni słońca. Ono jak na złość świeci blado, nisko i tylko nieśmiało zagląda od wschodu i zachodu. A dom wtedy rzuca wyjątkowo długi cień na ogród...

Na pocieszenie jest jednak i druga strona medalu. W lecie mamy do czynienia z nadmiarem słońca i sytuacja się radykalnie zmienia. Bywają dni, że mamy już dość upału i szukamy cienia. Wtedy okna od północy są zbawienne, a zacieniony taras szczególnie cenny.

Prezentowany dom z pracowni HOME KONCEPT, oznaczony nr 31, jest dość uniwersalny, jeżeli chodzi o orientację względem stron świata. Dość powiedzieć, że wnętrze będzie równie dobrze funkcjonować przy dwu skrajnie różnych ustawieniach domu – zarówno z wejściem od północy, jak i od południa. Wynika to głównie ze sposobu usytuowania pomieszczeń dziennych, niejako doczepionych z boku głównej bryły domu. Dzięki temu łapią one światło z trzech kierunków, co daje dużą swobodę ustawienia domu względem słońca. Ale coś za coś. Takie rozwiązanie poszerza dom do 15,55 m. Oznacza to, że wymaga sporo przestrzeni i nie nadaje się na wąskie działki.

Usytuowanie na działce

Minimalna szerokość działki to około 23,5 m, przy założeniu że po bokach zostaje po 4 m od domu do płotu. I nie trzeba wiele więcej – uwzględniając rozmieszczenie i wielkość okien na bocznych elewacjach. Są to bowiem okna służące głównie do wpuszczania światła, a nie do wyglądania. Istotniejsze są okna na elewacji ogrodowej, szczególnie te do pokoju dziennego i sypialni. I tu aż się prosi dodać kilka metrów ogrodu. Zwiększyłbym odległość domu od płotu z 4 do przynajmniej 8 m. Również z przeciwległej strony odsunąłbym się od ulicy o kolejne 3 m – wydłużając podjazd do garażu. Im dalej od ulicy – tym lepiej, bo zwiększy się podjazd oraz cenna – bo południowa – część ogrodu. Po tych zabiegach działka z sugerowanej przez autorów minimalnej powierzchni 635 m2 będzie miała około 800 m2, szerokość wyniesie 23,5 m, a długość 34 m.

Wygląd z zewnątrz

Z zewnątrz dom cechuje spokojna spójna architektura. Elementem, który rzuca się w oczy na elewacji są zadaszenia przy wejściu i nad tarasem. Od frontu belka nad wejściem przechodzi w ścianę garażu. Wystająca bryła garażu jest przykryta dla odmiany płaskim dachem. I dobrze, bo zestawienie tych dwóch form dachu pozytywnie wyróżnia ten dom. Kompozycja materiałów i kolorów na elewacjach to klasyka wśród klasycznych rozwiązań. Nie pamiętam, który to raz już piszę: ciemnoszary dach, jasne płaszczyzny ścian i drewniane dodatki – to nigdy się nie starzeje. Czego dowodem są zamieszczone obok wizualizacje. W tym przypadku użyto drewnianych wstawek na elewacjach, aby podkreślić wejście do domu oraz wyjście na taras. Poza tym poprawiono proporcje okien na bocznej elewacji – wstawiając pomiędzy podłużne słupki wąskich drzwi balkonowych duże płaszczyzny drewna. Warto też zwrócić uwagę na małą ciekawostkę – rzadko stosowane rozwiązanie w postaci poziomego okna na wysokości... kolan. Jego wysokość jest dostosowana do wysokości wzroku osoby siedzącej. Natomiast uniemożliwia wgląd w głąb domu osobie z zewnątrz.

Układ wnętrza

Wnętrze jest czytelnie i sprawnie poukładane. Rzuca się w oczy podział na 3 części różniące się od siebie funkcjami - dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, nocną z dwoma sypialniami, łazienką i gabinetem oraz gospodarczą z garażem i pomieszczeniami pomocniczymi. Przede wszystkim zwraca uwagę obszerna część dzienna. Składają się na nią: otwarta kuchnia i salon z jadalnią, które tworzą jedną przestrzeń o powierzchni niecałych 55 m2. To sporo jak na dom o powierzchni 141 m2. Dominuje prostokątny salon o powierzchni około 40 m2 z kominkiem i dużą ścianą TV. Kuchnia jest usytuowana w otwartej wnęce od strony wejścia. Do kuchni przylega mała spiżarnia. Jedna ze ścian spiżarni sąsiaduje z kominkiem, więc warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji cieplnej w tym miejscu. Inaczej przetwory mogą nie przetrwać sezonu grzewczego... Uczucie przestronności salonu będzie potęgować duża przeszklona ściana wychodząca na obszerny taras (od strony ogrodu o powierzchni ponad 22 m2. Taras jest otoczony z dwóch stron ścianami. Z góry przykryty pergolą, która może być częściowo lub w całości zadaszona (np. przeźroczystym tworzywem). Stworzy się wtedy przestronny i przytulny kąt, chroniony przed wiatrem i deszczem. Część nocna składa się z trzech pokojów – dwóch sypialni i gabinetu. Ten ostatni może również służyć jako sypialnia. Na uwagę zasługuje duża garderoba dostępna z przedpokoju. Od strony ulicy usytuowano garaż na 2 samochody, z którego prowadzą dwa wyjścia. Jedno przez przedsionek do domu, a drugie przez pomieszczenie gospodarcze na ogród. Nietypowe rozwiązanie, ale na pewno praktyczne. W części gospodarczej znajduje się też kotłownia, którą połączono z pralnią.

PLAN:

Plan mieszkania - Proj. HOME KONCEPT

1. wiatrołap 3,9 m²
2. garderoba 3,7 m²
3. spiżarnia 1,6 m²
4. kuchnia 13,5 m²
5. pokój dzienny + jadalnia 40,7 m²
6. w.c. 1,9 m²
7. garderoba 4,8 m²
8. pokój 14,6 m²
9. pokój 13,5 m²
10. łazienka 9,5 m²
11. pokój 13,5 m²
12. pom. gospodarcze 3,6 m²
13. kotłownia 4,6 m²
14. korytarz 12,3 m²
15. garaż 35,7 m²
16. taras 22,14 m²

Zapisz

Zapisz

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przestrzenny dom bez stopni
Nowoczesny dom w tradycyjnym kształcie
Przebudowa: dom w norweskich klimatach

Skomentuj:

Dom z wejściem od południa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej