Pojedynek architektów: dom z kamieniem na elewacjach [część 2]
Tym razem nasi czytelnicy poprosili o dom z kamieniem na elewacjach. Nie pojawiła się poza tym żadna sugestia dotycząca dachu piętrowej formy budynku...
Okazało się, że nasi eksperci wybrali projekty, które pod pewnymi względami są do siebie zbliżone. Według nich kamień na elewacjach współczesnego domu najlepiej prezentuje się w budynku o prostej modernistycznej bryle, w połączeniu z jasnym tynkiem oraz drewnem.
Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "ZX63" z Pracowni Z500.
Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom
Gdy zastanawiamy się nad wyborem tego projektu, naszą uwagę powinny zwrócić:
- wyraziste, efektowne elewacje domu;
- niewielka powierzchnia domu, która przekłada się na niewielkie koszty jego budowy;
- pokój gościnny lub gabinet, czyli dodatkowy pokój dla piątej osoby, co jest rzadkością w tak małym budynku;
- powiązanie wnętrza z otoczeniem - wygodne wyjście na duży taras w poziomie parteru;
- wyjście z sypialni rodziców na górny taras;
- dopracowany detal architektoniczny na elewacjach.
Dom z kamieniem na elewacjach: metryka projektu
Pow. użytkowa: 105,4 m²; pow. zabudowy: 95,85 m²; kubatura: 363,4 m³; minimalna szerokość działki: 20,4 m; kąt nach. dachu: 2°, pow. dachu: 57,7 m²; autorzy: Pracownia projektowa Z500; kontakt: tel. 22 355 15 55; 607 17 12 12; 725 000 005; e-mail: projekty@z500.pl, ul. gen. Zajączka 32; 01-510 Warszawa
Mamy tu przykład małego domu, który wygląda okazale. Ma on powierzchnię większego mieszkania, czyli naprawdę niedużo - nieco ponad sto metrów i jest przeznaczony dla czterech osób. Mimo tak skromnego metrażu dom na zewnątrz przypomina modernistyczną willę! Jak tego dokonano? Dom powiększają optycznie doklejone po bokach tarasy i pergole, przez co wydaje się on znacznie szerszy niż w rzeczywistości. Obie pergole (przy salonie i nad garażem) nie są jedynie chwytem formalnym, który zmienia proporcje bryły domu. Mają też całkiem praktyczne zastosowanie - osłaniają oba tarasy przed słońcem i deszczem (pergole są przykryte szkłem). Uwagę zwracają również materiały na elewacjach, czyli drewno pomiędzy oknami i kamień na parterze.
Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu
Minimalna działka, na której może stanąć dom, ma kształt prostokąta o bokach około 17 x 21 m. Jak zwykle minimalne wymiary nie oznaczają komfortu mieszkania, albowiem brakuje nieco przestrzeni na podjeździe przed garażem i z tyłu w ogrodzie. Dodałbym po 3 metry z trzech stron, z wyjątkiem boku z garażem. W efekcie dałoby to działkę o kształcie zbliżonym do kwadratu, o wymiarach 23 x 24 m i powierzchni około 550 m².
Na wizualizacjach dom prezentuje się znakomicie, bo ma dużo oddechu wokół siebie. Nasuwa więc się wniosek, że im większa działka, tym lepiej. Niemniej należy podkreślić, że ten mikrus będzie się równie dobrze czuł na ciasnych miejskich działkach. Nawet na tej najmniejszej o powierzchni 360 m².
Jeżeli chodzi o orientację względem stron świata, to najrozsądniej skierować elewację wejściową na wschód z ewentualnym odchyleniem o 45° w każdą stronę.
Wygląd budynku
Ten niewielki dom ma powierzchnię podobną do PRL-owskich kostek. Bez garażu miałby też zbliżone proporcje. Na tym jednak kończy się podobieństwo. Wyróżnia się dużymi powierzchniami okien, szczególnie okazałych na parterze wokół pokoju dziennego. Tam bowiem znajduje się wyjście na dolny taras. Pomiędzy okna wstawiono płaszczyzny drewna. Łączą one optycznie sąsiadujące ze sobą przeszklenia, dzięki czemu tworzą one poziome pasy wokół górnej kondygnacji domu. Ten prosty i skuteczny zabieg zmienia i poprawia proporcje ściany. Na parterze zastosowano podobne rozwiązanie i dzięki temu powierzchnia okien wydaje się znacznie większa niż w rzeczywistości.
Dużą powierzchnię ścian na parterze obłożono kamieniem (wygląda jak piaskowiec). Jest to zabieg kosztowny, lecz efektowny i na pewno dodaje nieco elegancji elewacjom. A poza tym bardzo dobrze współgra z drewnem wokół okien. Gdyby ktoś chciał szukać oszczędności, rezygnując z piaskowca na elewacji, to dom niewątpliwie wiele by stracił. Być może cegła elewacyjna dałaby podobny efekt, ale myślę, że oznaczałoby to takie same koszty jak kamień...
Jeszcze jeden element zwraca uwagę na elewacji, a mianowicie dwie pergole. Po jednej na każdą kondygnację. Na dole przykrywa ona taras przy salonie. Na piętrze zaś tworzy zadaszenie na tarasem nad garażem. Oprócz czysto użytkowego charakteru - ochrony przed słońcem i deszczem - spełniają one funkcję dekoracyjną. "Rozciągają" nieco bryłę, poprawiając proporcje. Bez tych dodatków dom miałby kształt zbliżony do sześcianu.
Wnętrza i ich funkcje
Jak wspomniałem, dom jest niezwykle mały. Powierzchnia użytkowa 105,4 m² przeznaczona jest dla czterech osób. A jeżeli pokój na parterze przystosuje się jako sypialnię, liczba mieszkańców wzrośnie do pięciu.
Mała powierzchnia ma rzecz jasna dobre i złe strony. Te dobre przekładają się na pieniądze. Oznacza to stosunkowo niewielkie koszty budowy domu, a potem eksploatacji. Niższe rachunki za ogrzewanie, z uwagi na małą, zwartą bryłę domu.
Niewielka powierzchnia oznacza jednak, że niektóre pomieszczenia mogą być za małe, a niektórych zwyczajnie nie ma. Jak jest w tym przypadku?
Układ pomieszczeń jest dobrze przemyślany i można powiedzieć, że jak na tę wielkość jest wygodny. Można mieć zastrzeżenia do pokoju dziennego, w którym brakuje przestrzeni podłogi na rozstawienie większej kanapy. Brakuje też przestrzeni ścian, na których można by coś postawić lub powiesić. Na piętrze sypialnie są na tyle duże, że można je prawidłowo umeblować. W sumie pozytywnie.
Wspomnieć jednak trzeba o tych pomieszczeniach, których nie ma. Brakuje przestrzeni gospodarczej. Jedyne takie pomieszczenie na parterze obok kuchni jest za małe, aby pełnić jednocześnie funkcję spiżarni, kotłowni i graciarni. Być może warto by rozważyć powiększenie garażu. Jednak może to negatywnie wpłynąć na proporcje tak chwalonej i dopracowanej bryły domu. Na piętrze zaś brakuje pralni. Łazienka jest tak mała, że nie da się tam wcisnąć pralki. Brakuje dosłownie kilku metrów kwadratowych.
Te drobne mankamenty funkcjonalne nie przesłaniają jednak pozytywnego wrażenia, jakie wywiera ten elegancki mikrus.
Parter
1. wiatrołap 5,4 m²
2. hol + schody 5,4 m²
3. łazienka 2,9 m²
4. pokój 9,6 m²
5. spiżarnia 3,5 m²
6. kuchnia 9 m²
7. pokój dzienny + jadalnia...19,1 m²
8. garaż 20,4 m²
Piętro
9. korytarz 5,4 m²
10. pokój 11,1 m²
11. pokój 11,2 m²
12. pokój 12,1 m²
13. garderoba 4,5 m²
14. łazienka 6,2 m²
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
Skomentuj:
Pojedynek architektów: dom z kamieniem na elewacjach [część 2]