Pojedynek architektów: dom z kamieniem na elewacjach [część 1]
Tym razem nasi czytelnicy poprosili o dom z kamieniem na elewacjach. Nie pojawiła się poza tym żadna sugestia dotycząca dachu piętrowej formy budynku...
Okazało się, że nasi eksperci wybrali projekty, które pod pewnymi względami są do siebie zbliżone. Według nich kamień na elewacjach współczesnego domu najlepiej prezentuje się w budynku o prostej modernistycznej bryle, w połączeniu z jasnym tynkiem oraz drewnem.
Iwona Mere - ekspertka "Ładnego Domu", architektka z dużą praktyką, związana z miesięcznikiem od 1998 roku - wybrała projekt "Islandia I" z pracowni Ecocube.
Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom
Podobają mi się między innymi:
- prosta, modernistyczna forma z wąskim frontem i wejściem chronionym przez nawis piętra;
- kubiczna bryła znakomicie eksponująca materiały wykończeniowe - elewacje ożywiają patchworkowe zestawienia kamienia, drewna i jasnego tynku;
- możliwość wzniesienia domu na stosunkowo niedużej parceli o szer. 17 m;
- klarowny podział na część wspólną i prywatną przebiegający między kondygnacjami;
- duży taras na piętrze ze schodami prowadzącymi do ogrodu - na małej działce w istotny sposób powiększy przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku na świeżym powietrzu;
- osobny pokój w sąsiedztwie wejścia nadający się na gabinet.
Dom z kamieniem na elewacjach: metryka
Pow. użytkowa: 105,4 m²; pow. zabudowy: 95,85 m²; kubatura: 363,4 m³; minimalna szerokość działki: 20,4 m; kąt nach. dachu: 2°, pow. dachu: 57,7 m²; autorzy: Pracownia projektowa Z500; kontakt: tel. 22 355 15 55; 607 17 12 12; 725 000 005; e-mail: projekty@z500.pl, ul. gen. Zajączka 32; 01-510 Warszawa.
Dom ma powierzchnię ponad 170 m² i jest przeznaczony dla typowej, czteroosobowej rodziny: rodziców z dwojgiem dzieci. Kubatura całego budynku nie przekracza 935 m³. W bryle umieszczony jest garaż na jeden samochód, a pozostała przestrzeń została rozdzielona między przestronne główne pomieszczenia (prawie 50 m² przypada na pokój dzienny, dwie sypialnie mają ponad 17 m²) i praktyczne zaplecze.
Zwarta forma oraz starannie rozplanowane przeszklenia ograniczają straty ciepła, rozwiązania energooszczędne gwarantują niskie koszty budowy, a przede wszystkim - eksploatacji domu. Autorzy projektu deklarują dopasowanie do preferencji inwestora między innymi grubości warstw izolacyjnych ścian, rodzaju pokrycia dachowego oraz zestawu instalacji umożliwiających pozyskiwanie energii odnawialnej.
Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu
Piętrowy budynek ma wysokość niespełna 7,4 m i rzut w kształcie wydłużonego prostokąta o wymiarach 8,7 x 16,3 m. Węższe elewacje znajdują się od ulicy i po stronie ogrodu. Warto zaznaczyć, że do wzniesienia domu wystarczy kawałek ziemi o szerokości 17 m i powierzchni nieco ponad 500 m². Front domu stanowi zbliżona do kwadratu ściana, cofnięta w rejonie wejścia. Ochronę uzupełnia lekki daszek wysunięty poza obrys ścian. Ze strefą wejściową sąsiaduje moduł garażowy, obłożony kamieniem, którym wykończono też część ściany bocznej oraz zewnętrzne schody i ściany przy tarasach na obu poziomach. Główne przeszklenia będą mieć szerokie perspektywy, ponieważ wychodzą na front i na tyły posesji, gdzie zwykle jest najwięcej otwartej przestrzeni. Za to w dłuższych bokach okien jest niewiele, w rejonie garażu - tylko małe okienko kotłowni. Miejsce przy tej ścianie da się wykorzystać jako dodatkowe miejsce parkingowe. Naturalnie warto zatroszczyć się o dostatecznie długi podjazd (5-6 m), a cały ten narożnik z utwardzonym podłożem posesji przeznaczyć na funkcje gospodarcze, m.in. śmietnik.
Wygląd budynku
Elewacje domu mają wyraźnie zróżnicowaną długość - boki są dwukrotnie dłuższe od frontu i ogrodowej fasady, przy czym ta ostatnia - z dużymi przeszkleniami - jest mocno rozrzeźbiona i nadaje charakter całej bryle. Podoba mi się pomysł ulokowania dużego tarasu przy głównej sypialni, na piętrze. Wprawdzie będzie to tzw. trudne miejsce i wykonawca musi dołożyć starań, by odpowiednio zaizolować strop, na którym znajduje się taras, ale w aspekcie funkcjonalnym takie uzupełnienie rodzicielskiego apartamentu wydaje się kuszące Za kolejną dobrą decyzję uważam połączenie go z ogrodem! Schody spinające górny i dolny taras umożliwiają zejście na poziom murawy, a także dynamizują zarówno formę, jak i sposób funkcjonowania budynku.
Dosyć płaskie fasady domu z umiarkowaną liczbą przeszkleń ożywiają i urozmaicają patchworkowe zestawienia różnych materiałów wykończeniowych. Baza to jasny, gładki tynk, ale uzupełniają ją okładziny kamienne i drewniane. Wykończone nimi pola mają prostokątne obrysy i nawiązują do funkcjonalnych podziałów budynku. I tak - rejon garażu, kuchni oraz tarasów wyróżniono kamieniem (naturalnym bądź sztucznym - polecam łupany beton), deski elewacyjne zastosowano przede wszystkim w strefie wejścia i przy oknach pokojów sypialnych. Front domu przypomina fragment szachownicy, długie boki to bardziej swobodne kompozycje, ale na wszystkich ścianach sąsiadują ze sobą trzy różne kolory i faktury. W zwartej zabudowie lub niezbyt przyjaznym otoczeniu dużego znaczenia nabiorą przydomowe tarasy, umożliwiające wypoczynek na powietrzu i ochronę prywatności. Jednego warunku nie można pominąć - dojazd do parceli powinien się znajdować po zacienionej: północnej lub północno-wschodniej stronie, bo w salonie ani w ogrodzie nie może brakować słońca.
Wnętrza i ich funkcje
Na parterze od frontu powstała strefa buforowa złożona z niedużego, pojedynczego garażu, przedsionka oraz gabinetu. Pomieszczenia, w których będzie się toczyć życie rodzinne, zaplanowano w głębi domu, czytelniej podkreślając ich połączenie z ogrodem. Duże okna tarasowe, sięgające od podłogi po sufit, są głównym źródłem naturalnego światła dla całej części dziennej. Jedyne uzupełnienie stanowi wąskie, pasmowe okno nad kuchennym blatem.
Ogrodowe przeszklenie wyposażone w przesuwną sekcję spina przestrzeń wspólną pod dachem z przestronnym, zewnętrznym tarasem blisko poziomu murawy. Na prawie 50 m2 pokoju dziennego jest dość miejsca na kominek (lub piec kominkowy), zestaw wypoczynkowy, kino domowe oraz bibliotekę. Projektanci proponują nawet możliwość wydzielenia stanowiska do pracy w tym rejonie poprzez zastosowanie systemu drzwi przesuwnych. Jednak biorąc pod uwagę ulokowany od frontu, osobny gabinet, to nie paląca potrzeba, ale rozwiązanie opcjonalne.
Cały rejon dzienny ma raczej integracyjny charakter - wnętrza: od kuchni poprzez aneks stołowy, wypoczynkowy i telewizyjno-biblioteczny płynnie przechodzą jedno w drugie. Na dodatek schody, mimo peryferyjnej lokalizacji w narożniku pomieszczenia (gdzie nie rzucają się w oczy), wytyczają główny trakt komunikacyjny w sposób "intensyfikujący" rodzinne kontakty. Warto wykorzystywać takie okazje do budowania i pielęgnowania więzi - w dzisiejszym świecie mało co temu sprzyja.
Taras nie ma zadaszenia, można go wyposażyć w rozwijaną sezonowo roletę czy markizę, ale zastosowanie stałej konstrukcji mogłoby prowadzić do nadmiernego zacienienia wnętrz. Doceniam natomiast osłonę boczną utworzoną przez schody prowadzące na górny taras.
Piętro to w całości strefa prywatna. Wypełniają ją trzy spore sypialnie. W pokojach dla dzieci (pojedynczych sypialniach) wychodzących na front posesji wydzielono osobne garderoby, zamykane przesuwnym drzwiami. Dzięki przyzwoitym metrażom obu pokoi lokatorzy, oprócz niezbędnego wyposażenia - łóżek i biurek - mogą w nich umieścić dodatkowe sprzęty - od sprzyjających biernemu wypoczynkowi i lekturze foteli czy szezlongów aż po akcesoria treningowe.
Główną, małżeńską sypialnię wyróżniono ulokowaną na zapleczu, praktyczną łazienką oraz dosyć ekstrawaganckim, wielkim tarasem z własnym zejściem do ogrodu.
Parter
1. hol 5,7 m²
2. gabinet 11,5 m²
3. korytarz 5,4 m²
4. kuchnia 10,9 m²
5. pokój dzienny 49,6 m²
6. wc 3,1 m²
7. schody 5,4 m²
8. kotłownia 6,3 m²
9. garaż 16,1 m²
Piętro
10. sypialnia 17,6 m²
11. łazienka 4,5 m²
12. garderoba 3,2 m²
13. sypialnia 17,1 m²
14. sypialnia 14,8 m²
15. łazienka 9,7 m²
16. korytarz 9,6 m²
17. garderoba 2,6 m²
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
Pojedynek architektów: dom z kamieniem na elewacjach [część 2]
Dom z zadaszonym tarasem [pojedynek architektów - część 2]
Pojedynek architektów: sielski dom wśród pól [część 2]
Pojedynek architektów: rezydencja w dobrym stylu [część 1]
Ekologiczne innowacje w architekturze. Dom w Portugalii z certyfikatem A+
Dom miesiąca. Dom w kolorach ziemi
Projekty domów z master bedroom
Dom z naszych marzeń