Okna dachowe: jak naprawić dziurawy fartuch okienny?
Miejsce styku okien połaciowych z dachem to potencjalne źródło przecieków i to właśnie przy oknach dachowych najbardziej widoczne są wszelkie niedoróbki. O ile od strony poddasza łatwo ewentualne błędy naprawić albo zamaskować podczas wykańczania skosów, o tyle na dachu wszystko musi być od razu starannie wykonane.
Dlaczego fartuch został uszkodzony?
Każde okno dachowe kupuje się z kompletem elementów systemowych, które zapewniają szczelność i właściwą izolacyjność termiczną. Jednym z nich jest dopasowywany do rodzaju pokrycia – płaskiego lub profilowanego – kołnierz uszczelniający, którego dolną częścią jest długi i szeroki, elastyczny pas izolacyjny nazywany, fartuchem. Zapewnia on szczelność strefy podokiennej.
Fartuch może być zrobiony z blachy ołowianej lub kompozytu aluminiowego. Pierwszy z nich jest sztywniejszy, dzięki czemu ma większą odporność na zrywanie i może być krótszy, co korzystnie wpływa na estetykę dachu. Drugi – z kompozytu – bardzo szczelnie przylega do pokrycia, więc dobrze się prezentuje zarówno na pokryciach profilowanych, jak i płaskich. Fartuch jest wstępnie profilowany do kształtu pokrycia, przy użyciu gumowego młotka. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia tej obróbki okna.
Do uszkodzenia fartucha w opisanym przez Czytelniczkę liście doszło najprawdopodobniej wskutek nieprawidłowo ułożonego pokrycia. Często inwestorzy, ze źle pojętej oszczędności, zamiast ekipy certyfikowanej przez producenta okien połaciowych, do ich montażu zatrudniają dekarzy – niekoniecznie przeszkolonych i certyfikowanych w montażu tego typu okien. Prowadzi to czasem do błędów, które mogą nawet oznaczać zniszczenie okna. Tak też było i w tej sytuacji. Pokrycie jest wysoko profilowane (ponad 2 cm) i za daleko odsunięte od okna dachowego – niezgodnie z instrukcją montażu kołnierza uszczelniającego i z zasadami sztuki dekarskiej. W takiej sytuacji okno należało zamontować nad zakładem poziomym łączącym arkusze blachy, a dodatkowo sklepać górny brzeg blachodachówki pod oknem. Prawdopodobnie tuż po osadzeniu okna w dachu w fartuchu było widoczne wgłębienie, w którym gromadziła się woda, ale samo uszkodzenie powstało po kilku latach wskutek działania temperatury.
Jak naprawić uszkodzenie?
Nawet jeśli dach nie przecieka, należy jak najszybciej naprawić uszkodzenie. W tym miejscu woda dostaje się pod pokrycie dachowe. Jeśli wstępne krycie jest szczelne, nie trzeba obawiać się kłopotów, ale jeżeli z upływem czasu się rozszczelni, przedziurawiony fartuch może być przyczyną zawilgocenia izolacji termicznej dachu.
Dziurę w fartuchu można próbować załatać, na przykład przy użyciu masy butylowej. Jest to jednak działanie doraźne, które trzeba ponawiać. To rozwiązanie nie gwarantuje też całkowitej szczelności i jest mało estetyczne.
Najskuteczniejszym sposobem jest wymiana fartucha. Większość producentów oferuje jednak wyłącznie kołnierze zintegrowane z fartuchem. Koszt jego zakupu dla okna o wymiarach 78 x 118 cm to około 220 zł. Jedno jest pewne – zadanie należy powierzyć profesjonalnej ekipie dekarskiej, która wykona je szybko, sprawnie i zgodnie z instrukcją montażu.
Skomentuj:
Okna dachowe: jak naprawić dziurawy fartuch okienny?