Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dachy płaskie - prostota i nowoczesność

opracowanie Monika Karda

Domy z dachami o niewielkim nachyleniu wracają na nasze ulice - moda na proste formy architektury modernizmu daje szansę między innymi na pełnowartościową wysokość pomieszczeń na piętrze. Bez wątpienia dach płaski ma wiele zalet, często pełni funkcję użytkową. Na nowo dostrzegają je nie tylko architekci, lecz także inwestorzy.

22357773 https bi
Fot. Velux

Stosowanie płaskich dachów w modernizmie było umotywowane dążeniem do funkcjonalności, a przy tym ekonomiczności, wymuszało rezygnację ze słabo wykorzystanej kubatury budynku z klasycznym stromym dachem. Możliwość urządzenia zazielenionego tarasu umożliwiała też zespolenie takiego budynku z przyrodą. Przede wszystkim jednak dachy płaskie wyróżniały się nowoczesnością, zrywając z archetypem budynku zwieńczonego dachem spadzistym.
Dach płaski jest niewidoczny z poziomu chodnika, szczególnie jeśli zasłoni się go attyką. W domu z takim dachem nie ma strat w pełnowartościowej przestrzeni. To odpowiedni wybór, gdy działka jest mała, bo sześcienny dom może mieć stosunkowo niewielką powierzchnię zabudowy. Dom z płaskim dachem wpisuje się w otoczenie miejskie, pasują do niego duże przeszklenia i wszelkie kubiczne formy. W budynku z takim dachem główną rolę grają elewacje, które łatwo jest wykończyć, wtapiając dom w otoczenie. Na szczęście dach płaski coraz rzadziej jest utożsamiany z kiepską jakością budownictwa lat siedemdziesiątych.

Dach płaski - wady i zalety

Dach płaski ma wielu zwolenników. Dla zwykłego użytkownika ważne jest to, że łatwo na niego wyjść i bezpiecznie się po nim poruszać. Bez problemu można go odśnieżać, dokonać przeglądu pokrycia, przewodów kominowych i wentylacyjnych czy serwisować zamontowane na nim urządzenia, takie jak klimatyzator czy kolektory. Na dachu płaskim można bowiem umieścić je w dowolnym miejscu, ustawiając odpowiedni kąt do ich jak najskuteczniejszego działania. Dom z dachem płaskim najczęściej ma zwartą, kubiczną bryłę, co nie tylko zapewnia niewielką powierzchnię zabudowy, pozostawiając resztę działki do wykorzystania, ale i staje się energooszczędny, bo powierzchnia ścian jest minimalna, a to zapewnia małe straty ciepła.
Oczywiście dach płaski ma też i wady. Przede wszystkim nie jest ładny, więc trzeba go zakryć ścianką attykową. Trudniej niż z dachu stromego odprowadza się z niego wodę, trzeba więc zadbać o wykonanie spadku i wykończenie dobrymi materiałami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dachy płaskie - prostota i nowoczesność