Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okna zamiast ścian

red.
fot. Bartosz Makowski

Bardzo duże przeszklenia, zajmujące niemal całą ścianę, cieszą się coraz większą popularnością, są też doskonałym źródłem światła dziennego. Jakie mamy możliwości, jeśli chcemy mieć w domu duże powierzchnie szklane?

Maksymalna wielkość okien w domu nie wynika jedynie z fantazji architekta czy możliwości finansowych inwestora. Uzależniona jest też - czy raczej przede wszytkim - od możliwości producenta okien. A te nie są nieograniczone, choć trzeba przyznać, że całkiem duże.

Na wielkość okien wpływ mają trzy czynniki:

- materiał, z którego wykonano profile; największe okna można robić z profili aluminiowych - te ze standardowej oferty mogą mieć do 300 cm wysokości. Warto wspomnieć, że wbrew dość powszechnej opinii o słabszych parametrach termoizolacyjnych takich ram, są one pod tym względem zbliżone do profili z drewna; do produkcji okien stosuje się bowiem ciepłe aluminiowe profile z izolacją termiczną. Następne pod względem maksymalnych wymiarów są okna z drewna (te z typowej oferty mają do 270 cm wysokości). Najmniejsze są skrzydła z profilami z PVC; ich standardowa wysokość to 240-250 cm. Okna z PVC mają mniejszą sztywność niż te z aluminium lub drewna, zatem jeśli planowane są duże przeszklenia, konieczne bywa zastosowanie w oknach podziałów (dodatkowych elementów konstrukcyjnych - pionowych i poziomych);

- ciężar pakietu szybowego - także może być ograniczeniem wielkości okna. Pamiętajmy, że 1 m² zwykłego pakietu szybowego (4/16/4) wynosi około 20 kg. Odpowiednio cięższe będą okna trzy- i czteroszybowe. Dodatkowo wagę szkłą zwiększają zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowe. 1 m² szyby zespolonej może więc ważyć nawet 30-50 kg;

- sposób otwierania skrzydeł - ciekawe możliwości dają okucia podnoszono-przesuwne (HS lub HST), gdzie skrzydło nie jest zawieszone na zawiasach, lecz przesuwa się na rolkach po aluminiowej szynie, będącej zarazem progiem okna tarasowego. Standardowe okucia przesuwne są w stanie udźwignąć skrzydła o ciężarze 300-500 kg - ich maksymalna powierzchnia z reguły nie przekracza 10 m². Ściana z oknem przesuwnym składać się więc będzie z kilku części (tzw. kwater), spośród których jedne będą nieotwieralne, inne zaś - przesuwne. Dobierając odpowiednio kwatery, możemy stworzyć szklaną ścianę o długości nawet do 20 m.

Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań otwieranie dużych i ciężkich skrzydeł wcale nie wymaga siły. Są one za to trudne do sforsowania przez włamywacza - przesunięcie skrzydła o masie kilkuset kilogramów od zewnątrz jest praktycznie niemożliwe.

Żeby słońce nie przeszkadzało

Otwarta, pełna światła przestrzeń to modny trend wśród architektów. Planując duże przeszklenia w domu, trzeba jednak pomyśleć możliwości osłonięcia ich przesłonami, co pozwoli w razie potrzeby "ukryć" wnętrze domu, a także sterować ilością napływającego do domu światła i ciepła słonecznego, które czasem bywa uciążliwe. Pamiętajmy przy tym, że o ile przed nadmiarem światła tak samo ochronią nas rolety montowane i wewnątrz, i na zewnątrz, to przed przegrzewaniem - tylko te drugie.
Do wyboru mamy kilka rozwiązań: wciąż bardzo popularne są tradycyjne rolety zewnętrzne. Oprócz tego producenci oferują także dobrze komponujące się z nowoczesną architekturą żaluzje fasadowe oraz rolety typu screen (fot. obok). Skutecznie zacieniają one wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno; nie ma potrzeby włączania światła. Takie rolety nie zasłaniają widoku na zewnątrz, a jednocześnie - chronią przed wzrokiem sąsiadów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Okna i osłony okienne: cieplej i bezpieczniej
Okna: nowości gonią nowości...
Jakie wybrać okna: plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Skomentuj:

Okna zamiast ścian

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej