Ranking paliw - część 5: gaz ziemny
Najpopularniejszy rodzaj gazu ziemnego stosowany w domach to gaz wysokometanowy typu E, dawniej określany jako GZ-50. Oprócz tego dostępny jest jeszcze gaz zaazotowany Ls, kiedyś GZ-35 oraz Lw (GZ-41,5).
Aby móc wykorzystywać gaz ziemny, trzeba wykonać przyłącze gazowe, czyli odcinek pomiędzy siecią gazową i szafką z zaworem głównym oraz zewnętrzną i wewnętrzną instalację gazową. Kiedy zostanie to wykonane, sprawdzone (w tym celu przeprowadza się próbę szczelności) i odebrane (do tego konieczny jest odbiór kominiarski), inwestor podpisuje z dostawcą umowę sprzedaży gazu. Wówczas montowany jest gazomierz i następuje dostawa paliwa.
Przejście na gaz ziemny z płynnego może być stosunkowo proste i niedrogie. Wewnętrzna instalacja gazowa nie wymaga zwykle większych przeróbek. Do wykorzystania jest też często fragment zewnętrznej instalacji. Jeszcze więcej zaoszczędzimy, jeśli zbiornik na gaz ustawimy po tej stronie działki, gdzie dochodzi przyłącze gazu ziemnego.
Kotły na gaz ziemny
Oferta rynkowa tych urządzeń jest bardzo szeroka. Ze względu na sposób montażu, wybór jest między modelami stojącymi a wiszącymi. Natomiast biorąc pod uwagę to, jak przygotowywana jest woda do mycia, kotły gazowe mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. W tych pierwszych woda podgrzewana jest w osobnym zasobniku. Taką opcję warto wybrać, gdy mamy w domu dwie niezależne łazienki. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy i sprawdza się w domu z jedną łazienką.
Zmiany w przepisach
Od września 2015 roku obowiązują nowe wymagania dotyczące urządzeń grzewczych związane z dyrektywą europejską ErP. Zgodnie z nią do obrotu na rynku dopuszczone są tylko te kotły gazowe, których średnioroczna sprawność (liczona w sposób uregulowany osobną dyrektywą) wynosi powyżej 86%. W praktyce warunek ten spełniają jedynie kotły kondensacyjne, więc urządzenia konwencjonalne są stopniowo wycofywane.
Warto również wiedzieć o tym, że kotły te muszą być wyposażone w niskoenergetyczne pompy cyrkulacyjne (obiegowe).
0,22 zł - tyle kosztuje 1 kWh ciepła wytworzony z gazu ziemnego
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
Skomentuj:
Ranking paliw - część 5: gaz ziemny