Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? [WYBÓR, CENY]

Opracowanie Beata Zielińska
W pompie powietrznej typu split jednostkę zewnętrzną montuje się w ogrodzie lub przy ścianie zewnętrznej domu - Fot.: hewalex

Pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody jest dość droga, mimo to wielu inwestorów decyduje się na jej montaż, zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do gazu z sieci.

Pompy ciepła mają wiele zalet – nie wymagają obsługi ani specjalnego pomieszczenia do montażu i są tanie w eksploatacji. Przekazują bowiem do instalacji kilka razy więcej energii cieplnej z otoczenia niż zużywają energii elektrycznej do działania. Najczęściej wybierane są modele powietrzne oraz gruntowe.

Pompa powietrzna

Wykorzystanie energii zawartej w otaczającym nas powietrzu, gdy na dworze temperatura wynosi minus 15°C, wydaje się niemożliwe. Jednak stosując nowoczesne rozwiązania techniczne można czerpać ciepło z powietrza nawet podczas srogich mrozów, gdy na zewnątrz temperatura dochodzi do minus 25°C. Ale wtedy sprawność pompy znacznie spada. Z tych względów pompę powietrzną łączy się z dodatkowym źródłem ciepła, na przykład grzałkami elektrycznymi czy kominkiem z płaszczem wodnym.

Miejsce montażu pompy powietrznej zależy od rodzaju urządzenia, na które się zdecydujemy. Do wyboru mamy modele monoblokowe (wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie) oraz typu split (składające się z dwóch części).

Pompa gruntowa

Energia z gruntu może być pobierana przez kolektor poziomy lub sondy gruntowe. Są to ułożone w ziemi rury z tworzyw sztucznych (przepływa w nich solanka, czyli mieszanina glikolu i wody).

Od czego zależy wydajność pompy ciepła

To, jaka będzie wydajność systemu wyposażonego w pompę ciepła, zależy od różnicy między temperaturą wody w instalacji grzewczej (określanej jako górne źródło ciepła), a temperaturą gruntu lub powietrza (dolne źródło ciepła). Im mniejsza jest ta różnica, tym efektywność systemu jest wyższa. Aby dobrze porównać pomiędzy sobą urządzenia różnych producentów, trzeba się upewnić, że współczynnik COP został określony dla takich samych parametrów pracy. Dla pompy: powietrznej jest to A7 lub A2/W35, gdzie: A7 lub A2 – to temperatura powietrza (z ang. air) na poziomie 7 lub 2°C, W35 – temperatura wody (z ang. water) na zasilaniu ogrzewania 35°C; gruntowej jest to B0/W35, gdzie: B0 – to temperatura solanki (z ang. brine) na poziomie 0°C, W35 – temperatura wody 35°C.

Jak wiele innych urządzeń grzewczych, również pompy ciepła są objęte wymogiem umieszczania na nich etykiet energetycznych. Informują one o efektywności działania pompy oraz podają poziom hałasu w czasie ich pracy, co ułatwia wybór odpowiedniego modelu.

Wybór i ceny

Wybraliśmy kilka pomp ciepła (patrz TUTAJ), które dobrze sprawdzają się w domach takich, jak ten, zbudowany według gotowego projektu NEAPOL II DCP193A M&L z pracowni Lipińscy Biuro Projektowe.

Autorzy projektu: dr inż. arch. Miłosz Lipiński, mgr inż. arch. Grzegorz Tomaszewski.

Powierzchnia użytkowa domu: 154,73 m2.

Powierzchnia garażu: 41,07 m2.

Zapotrzebowanie na energię końcową: EA = 32,88 kWh/(m2rok); użytkową: EUco = 26,51 kWh/(m2rok).

Obliczeniowa moc systemu grzewczego: 6,4 kW.

Budynek jednorodzinny, mieszkalny, parterowy z poddaszem użytkowym, wolno stojący, bez podpiwniczenia. Ściany dwuwarstwowe z cegły silikatowej grubości 18 cm, ocieplone warstwą styropianu TR-100-031 grubości 20 cm. W domu zamontowana zostanie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pompa ciepła: jaką wybrać?
Pompa ciepła zamiast kotła olejowego
Kocioł plus pompa ciepła

Skomentuj:

Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? [WYBÓR, CENY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej