Gazowy kocioł kondensacyjny
Chociaż na rynku wciąż jeszcze można spotkać tradycyjne kotły gazowe, to sprzedawca powinien poinformować nas, że są to urządzenia o niskiej sprawności, więc należy unikać ich stosowania. Z tego względu najlepiej jest zamontować, zarówno w nowym, jak i modernizowanym domu, odpowiedni model kondensacyjny.
Urządzenie to ma bardzo wysoką sprawność, co zawdzięcza wykorzystaniu ciepła kondensacji, czyli energii zawartej w parze wodnej, powstającej w procesie spalania gazu. W zwykłym kotle jest ona tracona i ulatuje wraz ze spalinami do komina. Model kondensacyjny jest również bardzo bezpieczny w eksploatacji – cały proces spalania jest odseparowany od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Powietrze pobierane jest bowiem z zewnątrz osobnym przewodem, a produkty spalania usuwane drugim. Nie ma więc ryzyka, że spaliny wydostaną się na zewnątrz i zagrożą domownikom.
Zgodnie z przepisami, które obowiązują na naszym rynku od września 2015 roku, wszystkie urządzenia grzewcze, w tym gazowe kotły kondensacyjne, muszą mieć na obudowie, w widocznym miejscu, specjalną etykietę. Określa ona klasę efektywności energetycznej oraz poziom mocy grzewczej i akustycznej (podobnie jak w produktach AGD – pralkach, lodówkach czy zmywarkach). Pozwala to użytkownikowi porównać urządzenia na podstawie jednolitych i czytelnych dla niego parametrów oraz zorientować się, czy dany model jest energooszczędny, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Skomentuj:
Gazowy kocioł kondensacyjny