Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przesłony okienne - jakie wybrać?

opracowanie Monika Karda

Obecnie budynki mają coraz większe przeszklenia o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Aby jednak wnętrza takich domów latem nie nagrzewały się nadmiernie, koniecznością jest zasłanianie okien. Rozwiązań jest wiele, a wybór zależy od tego, jak bardzo mają chronić przed słońcem.

Jednym z zadań, jakie spełniają przeszklenia w oknach, jest ograniczenie emisji energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz
Jednym z zadań, jakie spełniają przeszklenia w oknach, jest ograniczenie emisji energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz
Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Duże okna zamontowane w ścianach domu lub wstawione w połać dachu mają za zadanie głównie zapewnić odpowiednią ilość naturalnego światła we wnętrzach. Jednak nawet te o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, latem mogą przyczyniać się przegrzewania pomieszczeń. Aby wnętrza domu nadmiernie się nie nagrzewały, większość przeszkleń trzeba wyposażyć w odpowiednio dobrane przesłony okienne, którymi reguluje się stopień nasłonecznienia. Dzięki nim można znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.

Okna wyposażone są w zestawy szybowe, składające się z co najmniej dwóch tafli szkła. Do ich wykonania zwykle wykorzystywane jest szkło niskoemisyjne (termoizolacyjne), które ogranicza ucieczkę ciepła z domu, ale też powoduje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Może to być uciążliwe szczególnie na poddaszu, gdzie jest mniejsza kubatura pomieszczeń, a okna dachowe ustawione są do słońca niemal prostopadle. Rozwiązaniem są droższe szyby ze szkła selektywnego z powłokami wysokoselektywnymi (dwufunkcyjnymi). Łączą one zalety wspomnianych powłok niskoemisyjnych, czyli ograniczają znacznie ucieczkę ciepła z pomieszczeń, oraz przeciwsłonecznych, czyli refleksyjnych.

Najczęściej jednak promienie słoneczne docierające do domu kontroluje się odpowiednio dobranymi zarówno do miejsca, jak i potrzeb inwestorów osłonami okiennymi. A wybór i ich możliwości są przeogromne, począwszy od typowych rolet czy żaluzji zewnętrznych, przez markizy, screeny, a na żaluzjach wewnętrznych czy roletach plisowanych kończąc.

Szyby w oknach

Szyby zespolone stosowane w nowoczesnej architekturze, muszą spełniać coraz bardziej wygórowane wymagania dotyczące ich właściwości technicznych i efektów estetycznych. Dlatego tafle szklane zamontowane w pakietach szybowych mają coraz lepsze powłoki przeciwsłoneczne czy termoizolacyjne, z przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym. Najczęściej jest to argon, który pozwala uzyskać świetne parametry izolacyjne. Jeszcze lepsze wyniki daje zastosowanie kryptonu – wypełniony nim pakiet 4-szybowy (3-komorowy) może uzyskać wartość współczynnika Ug nawet 0,3 W/(m2K). Zastosowanie ksenonu poprawi też parametry akustyczne okna.
- Przeciwsłoneczna absorpcyjna. Taka szyba ma podwyższone parametry absorpcji, czyli kumulowania ciepła w szkle. Pochłania część energii promieniowania słonecznego, chroniąc pomieszczenia przed przegrzaniem. Szyba absorpcyjna zmniejsza przepuszczalność światła od 1/3 do 2/3. Zależy to od jej koloru i grubości. Wykonana jest ze szkła typu float (F) barwionego w masie. Może mieć kolor brązowy, szary, zielony lub niebieski. Decydując się na szkło barwione, trzeba wiedzieć, że działa ono jak filtr, zmieniając kolor światła, które wpada do wnętrza.
- Przeciwsłoneczna refleksyjna. Szyba ta może być ze szkła zwykłego lub barwionego. Dodatkowo pokryta jest warstwą refleksyjną z metali szlachetnych lub ich związków, która zwiększa odbicie promieni słonecznych. Warstwa ta odbija promienie słoneczne, dzięki czemu mniej ich wpada do wnętrza. Szyba refleksyjna może ograniczać widoczność tego, co się dzieje na zewnątrz, zwłaszcza jeśli przejrzystość szkła jest mniejsza niż 1/3. Produkowane obecnie szyby przeciwsłoneczne z powłoką nowej generacji mają przepuszczalność światła około
60-70%, a wpadające przez nie światło jest neutralne, dzięki czemu nie zmienia kolorów we wnętrzach.

Pakiety szybowe

Współczynniki przenikania ciepła okna (Uw) i szyby (Ug) to podstawowe parametry decydujące o energooszczędności okien i całych domów. Im niższe współczynniki przenikania ciepła, tym niższe rachunki za ogrzewanie, dlatego wybierając okna, upewnijmy się, jakie są ich wartości. Możliwość wyposażenia okien w szyby o tak niskich współczynnikach przenikania ciepła zapewnia wysoki poziom energooszczędności. To rozwiązania odpowiednie do domów zarówno z oknami o standardowych rozmiarach, jak i z dużymi przeszkleniami.
Obecnie standardem stają się przeszklenia trzyszybowe (pakiety dwukomorowe) – od zestawów 4/12/4/12/4 o Ug = 0,7 W/(m2K) do energooszczędnych 4/18/4/18/8 o Ug = 0,5 W/(m2K). Niekiedy stosuje się bardzo ciepłe pakiety czteroszybowe, wypełnione kryptonem, o współczynniku Ug sięgającym zaledwie 0,3 W/(m2K).

Ile ciepła ze słońca?

Określa to, wyrażony w procentach, współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. Współczynnik ten to źródło informacji, ile energii ze słońca przedostaje się do pomieszczenia przez szyby, w które wyposażone są okna. Wysoka wartość współczynnika g przydaje się zimą, ale latem staje się uciążliwa. Dlatego jeśli przeszklenia odznaczają się wysokim współczynnikiem g, czyli dużo ciepła słonecznego dotrze do wnętrz przez szyby, okna wyposaża się w akcesoria przeciwsłoneczne. Najlepsze efekty zapewniają przesłony zewnętrzne, czyli markizy, żaluzje, rolety zwykłe i screenowe. Zatrzymują one bowiem większość promieniowania cieplnego przed szybą, dzięki czemu ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza.

Tkaniny na szybach

Nowością na polskim rynku są specjalne, belgijskie samoprzylepne tkaniny przeznaczone do bezpośredniego naklejenia na okno. Sprawdzą się w przypadku okien o nietypowych kształtach i wszystkich tych, które nie mają wystarczającej przestrzeni na montaż systemów mocowań albo mogłyby oszpecić okna. Są alternatywą dla folii okiennych; naturalne w wyglądzie i w dotyku. Taka tkanina jest przezroczysta od wewnątrz, od zewnątrz ma zmniejszoną przezroczystość. Nie przepuszcza ciepła do wnętrza (do 1/3 promieni słonecznych jest odbijanych), nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Istnieje możliwość ściągania i ponownego zakładania tkaniny, która jest trwała i odporna na działanie szkodliwego promieniowania UV. Zastosowany zaś w niej klej nie pozostawia śladów na szybie. Można ją czyścić na sucho za pomocą szczotki lub ściereczki z mikrofibry.

Skomentuj:

Przesłony okienne - jakie wybrać?