Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Cieknące grzejniki - przyczyny

tekst Władysław Łyszkowski, stradam
Jeśli zależy nam na ograniczonym zakresie prac podczas remontu systemu grzewczego, najlepiej kupić nowe grzejniki w wersji modernizacyjnej - Fot. Kermi

Często konieczność modernizacji instalacji grzewczej wynika z widocznej korozji grzejników, a nawet ich nieszczelności. Powody takiego stanu rzeczy możemy podzielić najczęściej na dwie grupy - zewnętrzne i wewnętrzne.

Przyczyny korozji grzejników

Od zewnątrz grzejnikom zagrażają uszkodzenia mechaniczne, na przykład przypadkowe uderzenia meblami. Czasami dochodzi do korozji grzejnika z powodu wykraplania się na jego powierzchni wilgoci. Dotyczy to szczególnie grzejników umieszczonych w łazience i kuchni. Korozji sprzyjają wówczas zadrapania, a nawet niewielkie uszkodzenia warstwy farby (analogicznie jak z porysowaniem lakieru w samochodzie). Dlatego podczas wymiany należy zadbać, aby nowe grzejniki nie zostały uszkodzone już podczas transportu czy montażu. Ponadto trzeba dopasować ich rodzaj do pomieszczenia. Z tego względu producenci stalowych grzejników płytowych przestrzegają przed ich umieszczeniem w pomieszczeniach wilgotnych.
Od wewnątrz grzejniki niszczą się na skutek oddziaływania zawartych w wodzie grzejnej zanieczyszczeń i tlenu. Najbardziej narażone na uszkodzenia są grzejniki w układzie otwartym, w którym istnieje ciągły dostęp powietrza. Poza tym woda odparowuje z otwartego naczynia wzbiorczego, więc należy regularnie uzupełniać jej poziom w instalacji. Zazwyczaj dopuszczamy wodę wprost z instalacji wodociągowej, bez jakiegokolwiek uzdatnienia. Oznacza to dostarczenie do instalacji związków mineralnych i zanieczyszczeń, które wytrącają się na wewnętrznych ściankach grzejników, rur i wymiennika ciepła w kotle. Z biegiem lat spada więc skuteczność urządzenia, które „słabiej” grzeje, a my płacimy coraz więcej za ciepło. Poza tym ciągły dostęp tlenu sprawia, że korodują starej konstrukcji grzejniki ze stali i dochodzi do wycieków wody.

Montaż nowych grzejników

Jeśli zdecydujemy się na wymianę grzejników, wówczas instalator powinien również ocenić stan techniczny rur w systemie grzewczym. Jeśli można je będzie pozostawić, koszty inwestycji będą mniejsze, ale wtedy należy wybrać grzejniki o tym samym rozstawie otworów montażowych co stare modele. Wybór mamy wtedy ograniczony do modeli z podłączeniem bocznym. Odpowiednie zatem będą grzejniki aluminiowe, stalowe członowe, stalowe grzejniki płytowe (te ostatnie w wersji modernizacyjnej).
Jeśli jednak rury są skorodowane, a przy okazji chcemy zmienić sposób podłączenia grzejników, aby było to jak najmniej widoczne (czyli od dołu), wówczas niezbędna będzie przebudowa instalacji grzewczej. Czasami część starego układu będziemy mogli wykorzystać, na przykład do tego, aby nową rurę o mniejszej średnicy przeprowadzić przez ścianę lub strop. W tym celu w tych miejscach ucina się stare rury i wewnątrz nich przeprowadza się nowe przewody, najczęściej z tworzywa lub miedzi.

Jak zabezpieczyć instalację złożoną z różnych materiałów?

W zmodernizowanej instalacji centralnego ogrzewania często zamontowane są urządzenia i osprzęt wykonany z różnych materiałów. Ma to związek z tym, że do istniejących rur podłączone zostały nowe grzejniki lub w układzie grzewczym znajdują się elementy wykonane z różnych metali (na przykład aluminium i miedzi). Wówczas, aby uniknąć korozji instalacji należy dodać do wody grzejnej specjalnych preparatów – inhibitorów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak wybrać grzejnik do określonego miejsca?
Remont domu: jak założyć ogrzewanie podłogowe?
Powietrzna pompa ciepła - jak użytkować?

Skomentuj:

Cieknące grzejniki - przyczyny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej