Wielkość pomieszczenia a dobór grzejnika
Uznaje się, że zapotrzebowanie na ciepło w domu jednorodzinnym wynosi od 60 do 200 W/m2. W domach dobrze izolowanych zapotrzebowanie to wynosi 60 W/m2 w domach piętrowych z poddaszem lub 70 W/m2 dla domów parterowych.
Jak dobrać moc grzejnika?
Kiedy instalacja rozprowadzona jest po ścianach budynku to warto zastosować grzejniki zasilane z boku. Kiedy natomiast instalacja rozprowadzona jest w podłodze to warto zastosować grzejniki z podejściem od dołu. Idealnym rozwiązaniem, jakie powinno być stosowane w domach jednorodzinnych jest zastosowanie grzejników jedno – i dwupłytowych. Minimalne odległości od podłogi do grzejnika Minimalna odległość od podłogi do grzejnika oraz od grzejnika do parapetu to 10 centymetrów. Wolną przestrzeń można też w wyjątkowej sytuacji ustalić do 7 centymetrów. W takiej jednak sytuacji moc grzejnika należy zwiększyć o 5 do 10%. O ile zaś nie można spełnić tych wymogów to należy zastosować grzejnik o mniejszej wysokości. Długość grzejnika zależy od zapotrzebowania na ciepło do ogrzania pomieszczenia. Obliczenia z tym związane zamieszczone są do większości projektów gotowych. Można też skorzystać z bardzo prostej metody obliczeń, opierającej się na doborze grzejników na podstawie metrażu pomieszczeń. Należy jednak liczyć się z tym, że metoda ta jest ograniczona pewnym ryzykiem błędu. Dodatkowo, należy uwzględniać obliczeniowe parametry wody w instalacji centralnego ogrzewania, współczynniki korekcyjne i inne, ważne i wyznaczone przez producentów szczegóły. Generalnie, instalacja zasilana gazowym kotłem wiszącym będzie pracowała w 80/60 stopni Celsjusza lub 75/65 stopni Celsjusza.
Dla parametrów odbiegających od standardowych, na przykład 90/70 stopni Celsjusza odczytuje się współczynnik korekcyjny 0,8 i mnoży się go przez zapotrzebowanie na ciepło.
Dobór grzejnika do poszczególnych pomieszczeń
Dobierając grzejnik do poszczególnych pomieszczeń domowych należy kierować się
nie tylko jego estetyką, ale również zwracać uwagę na jego moc cieplną. W projektach instalacji centralnego ogrzewania straty ciepła pomieszczeń są obliczone. Wówczas moc grzejnika określona jest przez projektanta. Kiedy zaś nie dysponuje się takimi obliczeniami to straty ciepła oblicza się w sposób przybliżony. Zazwyczaj wynoszą one od 130 do 150 W na 1m2. W powszechnie dostępnych katalogach moc cieplną grzejników podaje się przy parametrach obliczeniowych 75/65/20 stopni Celsjusza. 75 stopni Celsjusza to temperatura zasilania, 65 stopni Celsjusza to temperatura powrotu, natomiast 20 stopni Celsjusza to temperatura wewnątrz pomieszczenia. Warto także sugerować się parametrami obliczeniowymi. W łazience będą to 24 stopnie Celsjusza. Dobrze będzie też sugerować się współczynnikami korekcyjnymi, uwzględniającymi zmianę mocy, jeśli różni się ona od wartości katalogowych.
Największa moc cieplna grzejników uzyskiwana jest przy podłączeniach krzyżowych góra – dół. Dla podłączeń dół – dół moc grzejnika jest od 5 do 10% mniejsza od wcześniej wspomnianego. Najmniej korzystne, biorąc pod uwagę wydajność ciepła jest podłączenie dół – góra. W takiej sytuacji moc grzejnika może spaść nawet o 40%.
Jak dobierać wielkość zaworów termostatycznych?
Podczas modernizacji lub remontu instalacji sanitarnej inwestorzy bardzo często decydują się na montaż dodatkowej armatury, jaka poprawia wydajność i komfort użytkowania. Są to bardzo często zawory termostatyczne, jakich montaż jest łatwy i nie domaga się pracy dodatkowego sterownika. Można też zdecydować się na montaż zaworów mieszających, dopasowanych do instalacji, a więc o takiej samej wielkości przyłącza. Kiedy ktoś decyduje się na ten drugi typ to musi jednak większą uwagę zwracać na wielkość przepływu i dobór optymalnych zaworów. Jeśli zawór jest zbyt duży to może dojść do niedokładnej regulacji temperatury zmieszania. Kiedy zaś zawór jest za mały to sytuacja jest już groźniejsza. Wówczas instalacja grzewcza może nie zadziałać właściwie lub mieć małą wydajność. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać parametry cieplne domu.
Skomentuj:
Wielkość pomieszczenia a dobór grzejnika