Ogrzewanie podłogowe, - co warto wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe to jedna z modniejszych metod ogrzewania w przypadku budowania nowych domów. Najczęściej ogrzewanie podłogowe wykonuje się w holu, kuchni, salonie cz też łazience. Bez większego zastanowienia należy rzec, że nie ma chyba osoby, która nie była by zadowolona z posiadanego ogrzewania podłogowego.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak popularne?
Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, iż jest to komfortowe i estetyczne rozwiązanie. Cała podłoga jest jedną powierzchnią grzewczą, która pozwala uzyskać jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu – również w miejscach, gdzie ucieka ciepło tj. okna czy drzwi. Warto dodać, że specjaliści potwierdzają, że pionowy rozkład temperatur, jaki uzyskuje się w przypadku instalacji podłogowych jest najkorzystniejszym rozkładem dla układu krążenia człowieka. Dlaczego właśnie tak? Otóż – najczęściej i najszybciej marzną stopy – to one mają zapewnione ciepło od podłogi natomiast temperatura na wysokości głowy jest nieco niższa, dzięki czemu samopoczucie domowników jest lepsze. Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest wysoki efekt wizualny. Wszystko za sprawą możliwości zrezygnowania z grzejników, dzięki czemu pomieszczenia wyglądają na bardziej eleganckie i stylowe.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku ogrzewania podłogowego należy zadbać o odpowiedniej aranżacji wnętrz. Z uwagi na fakt, iż cała podłoga pełni funkcję grzejnika, nie można zagospodarować całej jej powierzchni. Dodatkowo, nie każdy rodzaj posadzki może być wykonany z podłogówką. Wiele osób, jako ogromną zaletę wskazuje również redukcję kosztów – okazuje się, bowiem, że ogrzewanie podłogowe jest tańszym rozwiązaniem. Dzięki wyższej sprawności istnieje możliwość obniżenia kosztów nawet o 30% w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem.
Jak wykonuje się ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe wykonywane jest z rury typu pex z wkładką aluminiową o średnicy fi 16mm. Wspominając o warstwach ogrzewania podłogowego należy wspomnieć, że na tzw. „chudy beton” układany jest styropian, następnie folia odbijająca ciepło i rura, którą montuje się za pomocą specjalistycznych spinek. Rurę należy zamontować tak, by w całym pomieszczeniu można było osiągnąć jednakową temperaturę podłogi. Istnieje również możliwość zakupu specjalistycznego styropianu posiadającego wyżłobienia, w których układa się rurę.
Takie rozwiązanie jest dużo prostsze w realizacji aczkolwiek znacznie droższe niż w przypadku zastosowania tradycyjnego styropianu. Zaznaczamy jednak, że bez względu na wybraną metodę, każde rozwiązanie jest trwałe i skuteczne. Konieczne jest również zainstalowanie rozdzielacza z podmieszaniem, które pozwolą uzyskać temperaturę na ogrzewaniu podłogowym nie wyższą niż 50 stopni Celsjusza. W przypadku niewielkich pomieszczeń istnieje możliwość zastosowania zaworów ograniczających temperaturę zamiast rozdzielaczy. Jaka temperatura jest właściwa? Najlepiej by oscylowała ona w granicach 35 - 40 stopni Celsjusza.
Warto wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe tak samo jak tradycyjne ogrzewanie posiada możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Konieczne jest jednak zainstalowanie ograniczników temperatury bądź termostatów pokojowych. Ustalając odpowiednią temperaturę należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wyróżnia dużo wolniejsza reakcja na zmiany zadanej temperatury.
Zastanawiasz się czy ogrzewanie podłogowe rzeczywiście jest wystarczające? W przypadku wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego w nowych domach bez problemu instalacja zaspokaja 100% zapotrzebowania na ciepło. Jedynym miejscem, które może wymagać dogrzania w inny sposób jest łazienka - warto zainstalować w niej niewielkich rozmiarów grzejnik drabinkowy.
Skomentuj:
Ogrzewanie podłogowe, - co warto wiedzieć?