Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zacieki na tynku mozaikowym

Ewa Pietruszczak
Cokół budynku jest podwójnie narażony na pojawienie się wysoleń. Działa na niego para wodna migrująca poprzez przegrodę na zewnątrz i woda opadowa odbijająca się od ziemi w czasie deszczu. - fot. Archiwum Czytelniczki

Takie białe zacieki - zwane fachowo wykwitami - są charakterystyczne dla wykończenia z klinkieru. Rzadko, ale zdarza się, że wstępują również na tynkach cienkowarstwowych i mozaikowych. Aby skutecznie się ich pozbyć, trzeba znaleźć przyczynę ich powstania.

Borykam się z białymi zaciekami (sól?) na tynku mozaikowym na ścianie zewnętrznej. Zacieki mają parę miesięcy. Próbowałam ciepłej wody z detergentem - odrobinę puściło. Próbowałam też preparatu usuwającego resztki cementu - żadnego spektakularnego efektu. Czy można temu zaradzić? Pyta: Katarzyna P.

Skąd się biorą wykwity

Powodem powstania białych zacieków są sole rozpuszczalne w wodzie, które wskutek działania wody gruntowej lub opadowej wydostają się na powierzchnie ścian zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. To właśnie migracja wody przez porowate materiały budowlane jest bezpośrednią przyczyną powstawania wykwitów solnych na powierzchni elewacji. Wilgoć odparowuje, a osadzone w niej kryształki ulegają krystalizacji, pozostawiając na powierzchni ślad w postaci nieestetycznego białego nalotu.
W opisywanej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, że zaciek zaczyna się od linii prostej, jakby był "odrysowany" od linijki. Bardzo prawdopodobne jest więc, że w tym miejscu tynk popękał, a ściana budynku jest zawilgocona. Aby skutecznie usunąć zaciek, trzeba znaleźć tego przyczynę. Jednym z takich powodów może być brak hydroizolacji ścian podziemia lub jej uszkodzenie. Wówczas woda migruje do miejsca, gdzie ma ujście, na przykład w spoinie poziomej. To powoduje wysolenie i zaciek na tynku. Warto więc po raz kolejny zmyć nalot i obserwować, co się dzieje z tynkiem, czy biały nalot pojawi się ponownie i w tym samym miejscu. Dobrze jest również sprawdzić, czy na ściana od wewnątrz domu nie jest zawilgocona.

Jak usunąć nalot

Do usunięcia nalotu z powierzchni tynku mozaikowego nie trzeba od razu stosować specjalnych środków czyszczących. Jeśli warstwa osadu jest cienka i da się ją zetrzeć ręką, wystarczy przetarcie na sucho szczotką (nie stalową) lub gąbką.
Jeżeli nie jest możliwe usunięcie osadu w taki sposób, zabrudzoną powierzchnię można zmyć wodą pod ciśnieniem lub mokrą szczotką. Jeżeli nalot nie zniknie, a wręcz przeciwnie - na powierzchni tynku utworzą się jasnoszare przebarwienia, wykwity wymagają usunięcia specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. W hurtowniach budowlanych można znaleźć preparaty do usuwania wykwitów solnych z klinkieru. Warto wypróbować jeden z nich na tynku mozaikowym w mało widocznym miejscu. Jednak nie zawsze te preparaty będą skuteczne. Niektóre rodzaje wysoleń z łatwością rozpuszczają się w wodzie, ale wielu z nich nie da się usunąć, nawet przy zastosowaniu tych preparatów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czym wyczyścić baterie
Podłogi drewniane: jaki klej do parkietu?
Porysowany blat kuchenny z granitu

Skomentuj:

Zacieki na tynku mozaikowym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej