Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Styk blatu ze ścianą

Iwona Szczepaniak
Styk blatu ze ścianą - Fot.: Leszek Kopacz

To dość kłopotliwe miejsce, zwłaszcza przy długich blatach z twardego drewna (jakim jest wenge) lub kamienia. Są to materiały dość trudne w obróbce, więc precyzyjne dopasowanie wykonanych z nich blatów do krzywizny ścian w trakcie montażu może okazać się nierealne.

Silikon i listwy przyblatowe

Najczęściej razem z szafkami kuchennymi zamawia się listwy z PVC z uszczelkami – w kolorze blatu. Pod względem funkcjonalnym jest to dobre rozwiązanie, ponieważ listwy te są dość szerokie (około 3-4 cm) i na tyle elastyczne, że można je dopasować nawet do krzywych ścian. Jednak nie każdemu takie listwy się podobają.

Alternatywą jest zabezpieczenie styku blatu ze ścianą silikonem sanitarnym. Jest on odporny na działanie wilgoci i rozwój pleśni. Ma dobrą przyczepność do typowych podłoży sanitarnych – szkła, ceramiki i powierzchni szkliwionych, a także betonu, cegły, drewna i niektórych metali. Niestety, nie jest polecany do kamienia naturalnego, między innymi granitu. Dodatkowo, jeśli szczelina jest dość duża i nierówna, wypełnienie z silikonu może niezbyt dobrze wyglądać, nawet gdy jest neutralnie przezroczyste lub białe. Problemem może być również estetyczne wykonanie takiej spoiny. W takiej sytuacji zamiast być tłem, może okazać się rzucającym się w oczy, szpecącym detalem.

Pod płytkami ceramicznymi

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wsunięcie blatu pod dolną krawędź okładziny ściany (szyby, glazury, laminowanego panelu itp). Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to ułożenie płytek ceramicznych na ścianie jeszcze przed zamontowaniem blatu i szafek. Jest to dość trudne dla wykonawcy, ponieważ wymaga precyzyjnego wymierzenia wysokości, od której zaczyna się układanie płytek ceramicznych pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi. Wyznaczenie poziomu blatu znacznie ułatwi odpowiednio szczegółowy projekt kuchni.

Druga możliwość wymaga najpierw zmontowania szafek oraz ich ustawienia lub zawieszenia. Następnie zabezpiecza się je starannie przed zabrudzeniem zaprawą klejącą i do spoinowania. Dopiero wtedy układa się okładzinę na ścianie.

Uwaga! Jeśli blat będzie z drewna wenge, nie powinno się uszczelniać tego połączenia silikonem ze względu na późniejsze olejowanie drewna. Miejsca zabrudzone uszczelniaczem nie wchłoną oleju i pozostaną przebarwione. Wszelkie uzupełnienia silikonem robi się po ostatecznym zakonserwowaniu blatu drewnianego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Porysowany blat kuchenny z granitu
Zamiast płytek - co na ścianę w kuchni? Przegląd materiałów i ceny
Mała kuchnia - jak ją urządzić?

Skomentuj:

Styk blatu ze ścianą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej