Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zestawy podtynkowe - jak wybrać i zamontować? [PRZEGLĄD RYNKOWY]

oprac. Ewa Stroik, Beata Zielińska
Najczęściej z deszczownicy płynie jeden lub dwa strumienie wody - deszczowy i kaskadowy - Fot. Hansgrohe

Zestawy podtynkowe mają wiele zalet. Armatura, w przeciwieństwie do zwykłych baterii, w dużej części ukryta jest w ścianie - na zewnątrz znajdują się jedynie wylewka oraz uchwyty do regulacji temperatury i wielkości strumienia wody. Zajmuje więc mało miejsca, co może być ważne, choćby wtedy, gdy mamy małą kabinę prysznicową.

Zestawy podtynkowe kładają się z kilku elementów – specjalnej baterii w postaci modułu, deszczownicy, główki prysznicowej i kilku dysz masujących (te ostanie montujemy, jeśli chcemy uatrakcyjnić kąpiel). Takie rozwiązanie najlepiej przewidzieć na etapie budowy domu, ale możliwy jest też jego montaż w budynku już zamieszkałym, podczas generalnego remontu łazienki. Korpus baterii w tym zestawie schowany jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła lub dźwignia przeznaczone do regulacji temperatury i wielkości strumienia.

Zamocowujemy moduł i podłączamy do niego rury instalacji

Zamiast pokręteł w najnowszych modelach stosuje się przyciski mające za zadanie włączyć i wyłączyć wodę w deszczownicy i słuchawce prysznicowej. Ich obsługa jest bardzo prosta, gdyż na przyciskach umieszczone są odpowiednie symbole oznaczające ich funkcję. Podobnie jak w armaturze natynkowej do wyboru jest bateria jednouchwytowa lub termostatyczna. Deszczownica może być zawieszona na uchwycie przytwierdzonym do ściany na odpowiedniej wysokości lub wbudowana w sufit podwieszany.

Rury należy zaizolować, a następnie przygotować odpowiednią wnękę

Aby zestaw podtynkowy dobrze działał i był szczelny, moduł oraz pozostałe elementy powinny pochodzić z tej samej firmy. Zwróćmy przy tym uwagę, że na rynku dostępne są uniwersalne moduły podtynkowe. Oznacza to, że pasują one do większości baterii pochodzących z różnych serii wzorniczych, ale tylko od tego samego producenta.

Montujemy wybrany model baterii prysznicowej, np. termostatyczny - Fot. producent

ZDANIEM EKSPERTA: Maciej Potyra - ekspert firmy produkującej armaturę

Jak uniknąć błędów podczas montażu zestawu podtynkowego?

Nawet jeśli zatrudniamy fachowca z wieloletnią praktyką zwróćmy uwagę, czy zapoznał się z instrukcją montażu takiego zestawu. Nie należy tego bagatelizować, gdyż produkty pochodzące od różnych producentów mogą wymagać zupełnie innego sposobu instalacji. Ponadto ważne jest:

- właściwe podłączenie do instalacji ciepłej i zimnej – ma to szczególne znaczenie, gdy zdecydujemy się na zestaw podtynkowy z baterią termostatyczną. Do takiego modelu nie wolno podłączyć na odwrót instalacji wodnej (rura z zimną wodą musi znajdować się z prawej strony, a ciepła – z lewej), bo może to spowodować złe działanie termostatu. Jeśli jednak instalator się pomyli, to w takiej sytuacji pomocne są specjalne głowice, ale oferuje je tylko kilku producentów;

- umieszczenie modułu podtynkowego na odpowiedniej głębokości – jeśli zostanie on zamontowany zbyt głęboko, trzeba będzie zastosować specjalne przedłużki, aby zrównoważyć tę różnicę (można je nabyć tylko w kilku firmach).

Uwaga! Na rynku są już dostępne moduły o głębokości jedynie 70-75 mm, co znacznie ułatwia ich montaż, zwłaszcza w ścianach szkieletowych. Należy też pamiętać, że niektórzy producenci montują fabrycznie mieszacz ciepłej i zimnej wody w elemencie podtynkowym, inni natomiast umożliwiają podjęcie decyzji o wyborze rodzaju baterii dopiero po zabudowaniu elementu podtynkowego.

ZOBACZCIE PRZEGLĄD RYNKOWY ZESTAWÓW PODTYNKOWYCH>>

Zapisz

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Remont łazienki
Zestawy natynkowe - przegląd rynkowy [CENY]
Prysznic bez brodzika

Skomentuj:

Zestawy podtynkowe - jak wybrać i zamontować? [PRZEGLĄD RYNKOWY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej