Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu (dom z wysokim IQ)
Inteligentny dom powstaje przez połączenie różnych instalacji (np. ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji),oświetlenia, alarmu, sterowania oknami, roletami, drzwiami i bramami w jeden system. W efekcie budynek sam zaczyna reagować na to, co dzieje się wokół niego, i tak dopasowuje do tego swą funkcjonalność, by zapewnić mieszkańcom jak największe bezpieczeństwo i komfort.
W inteligentnym domu mieszka się wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej. Urządzenia włączone w system są bowiem tak zaprogramowane, by w określony sposób reagować na zmieniające się warunki otoczenia, a przy okazji ułatwiać i uprzyjemniać mieszkanie w domu. Domem inteligentnym zarządza się zdalnie. Nie ruszając się z miejsca, można sprawdzić, co się dzieje w pozostałych pomieszczeniach i na zewnątrz - przy furtce czy bramie, włączać oraz wyłączać dowolne urządzenia. Służy do tego panel ścienny lub aplikacja zainstalowana w smartfonie. Inteligentna instalacja pozwala też monitorować to, co się dzieje w domu - nawet, gdy jesteśmy setki kilometrów od niego.
Oto przykładowe usprawnienia, w jaki można wyposażyć dom inteligentny:
Ogrzewanie i klimatyzacja. Instalacja inteligentnego domu współpracuje z nowoczesnymi kotłami, pompami ciepła, rekuperatorami i klimatyzacją. W pomieszczeniach zamontowane są czujniki temperatury i wilgotności, na zewnątrz - stacja pogodowa; dzięki nim możliwe jest automatyczne sterowanie odpowiednio zaprogramowanym ogrzewaniem i systemem rekuperacji.
Rolety, żaluzje i markizy. Sterowanie nimi umożliwiają czujniki natężenia oświetlenia, temperatury lub wiatru. Gdy zbliża się burza lub silny wiatr, markizy są automatycznie zwijane; gdy latem słońce świeci za mocno, powodując przegrzewanie wnętrz, automatycznie opuszczane są rolety. Nie tylko poprawia to wygodę, ale też pozwala na oszczędności - jeśli wnętrza się nie przegrzeją, nie trzeba będzie użyć klimatyzacji.
Sterowanie drzwiami, bramą garażową i wjazdową. Nowoczesne technologie pozwalają sterować bramą wjazdową, garażową i drzwiami wejściowymi oraz monitorować ich położenie - dzięki specjalnej aplikacji - za pomocą smartfona czy tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja umożliwia też tworzenie indywidualnych scenariuszy, co jest przydatne w często powtarzających się sytuacjach, takich jak codzienny powrót do domu. Uruchomienie jednego przycisku umożliwia bowiem automatyczne wykonanie określonych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wydawania pojedynczych poleceń. Komfort domu inteligentnego to także poczucie zapewnianego przez system pełnego bezpieczeństwa. Nowoczesne napędy z dwukierunkowym sterowaniem radiowym wykorzystują znaną z bankowości elektronicznej technologię 128 bitów. Gwarantuje ona stuprocentowe zabezpieczenie sygnału przekazywanego z pilota do napędu i z napędu do pilota, maksymalną jego ochronę przed skopiowaniem przez złodzieja.
Oświetlenie. Dzięki czujkom ruchu światło samo może się włączać, kiedy ktoś wejdzie do ciemnego pomieszczenia. Światła w całym domu albo pojedyncze lampy można włączać i wyłączać z dowolnego miejsca. Mamy też możliwość regulacji natężenia światła; jeśli połączymy ściemniacze z czujnikami światła i włącznikami rolet, możemy automatycznie utrzymywać stały poziom oświetlenia w pomieszczeniach.
Multimedia. W instalację inteligentnego domu można włączyć kino domowe i system wielostrefowego nagłośnienia, tzw. multiroom. Pozwala on korzystać ze sprzętu audio z dowolnego miejsca w domu, jeśli tylko mamy w nim sterownik i głośniki. Dźwięk może nie tylko przemieszczać się wraz z nami (będzie przełączany do kolejnych pomieszczeń), ale też wpływać na poziom oświetlenia lub temperaturę we wnętrzu.
Skomentuj:
Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu (dom z wysokim IQ)