Dom wygodny nie tylko dla młodych i zdrowych
Kiedy budujemy dom, warto pomyśleć, że nie zawsze wszyscy jego mieszkańcy będą całkowicie sprawni i odpowiednio zaplanować pewne udogodnienia.
Nawet młodym i sprawnym mieszkańcom domu zdarzają się okresy gorszej formy (wystarczy choćby złamać nogę). Bywa też tak, że w pewnym momencie życia decydujemy się na zamieszkanie z wymagającymi opieki rodzicami, których sprawność ruchowa jest ograniczona. Takie sytuacje weryfikują nasze decyzje podjęte podczas budowy. Nagle okazuje się, że łazienka na parterze jest za mała, żeby móc wejść do niej z chodzikiem, a dwa schodki z holu do salonu, które na etapie wyboru projektu wydawały nam sie tak dekoracyjne, teraz są barierą nie do pokonania.
Na szczęście, są na rynku rozwiązania, które pomogą przystosować dom do zmieniających się potrzeb mieszkańców - od przeróżnych drobnych akcesoriów ułatwiających korzystanie z łazienek do wind montowanych na schodach. Dużym ułatwieniem będą też automatycznie otwierane drzwi wewnętrzne.
Drzwi z napędem
Specjalny napęd PortaMatic umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi (za pomocą nadajnika lub sterownika albo czujnika zbliżeniowego), które dzięki temu przestają być problemem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej - mogą one przemieszczać się między poszczególnymi pomieszczeniami bez pomocy innych. Napęd bardzo łagodnie otwiera i zamyka drzwi, a przy tym pracuje bardzo cicho i bezpiecznie. Siła potrzebna do uruchomienia drzwi jest niewielka, a bezpieczeństwo użytkowania wysokie. Wystarczy tylko lekko dotknąć znajdujące się w ruchu drzwi, aby natychmiast je zatrzymać. Zaletą napędu jest też minimalne zużycie prądu oraz prosty montaż.
Jak to działa?
Drzwi wewnętrzne zamyka się i otwiera nadajnikiem lub wewnętrznym sterownikiem radiowym z innowacyjnym systemem zdalnego sterowania BiSecur. Nadajnik i sterownik wyposażone są w funkcję odczytu położenia drzwi - to oznacza, że wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby sprawdzić, w jakim położeniu (zamkniętym czy otwartym) są wszystkie drzwi wewnętrzne. Drzwi można też otwierać bezdotykowo - za pomocą czujnika zbliżeniowego.
Napęd posiada wiele różnych funkcji i możliwości ustawień. Ten sam nadajnik lub sterownik może służyć nie tylko do obsługi drzwi, ale także sterowania oświetleniem LED. Funkcje oświetlenia napędu można zmieniać dowolnie w zależności od potrzeb. Funkcja stałego oświetlenia zapewnia orientację w nocy, a sygnał świetlny ostrzega o uruchomieniu drzwi zanim zaczną się otwierać lub zamykać (podobną funkcję pełni też sygnalizacja akustyczna) - zapewnia to komfort i bezpieczeństwo.
Praktycznym rozwiązaniem jest też funkcja otwarcia częściowego (napęd ustawia i zatrzymuje drzwi drzwi w danym położeniu przez określony czas, np. aby przewietrzyć pomieszczenie); napęd może też pełnić funkcję samozamykacza.
Wygoda dla wszystkich
Napęd do drzwi wewnętrznych ma ułatwiać codzienne życie, dlatego wyposażony jest w różne funkcje, z których mieszkańcy mogą korzystać według indywidualnych potrzeb - jeden nadajnik lub sterownik radiowy daje możliwość obsługiwania maksymalnie czterech funkcji. W trybie:
- automatycznym drzwi otwierają się po naciśnięciu przycisku na nadajniku lub sterowniku, a zamykają automatycznie po upływie określonego wcześniej czasu (2-180 sekund);
- impulsowym otwieranie odbywa się w ten sam sposób, zamknięcie drzwi wymaga jednak ponownego naciśnięcia przycisku;
- półautomatycznym drzwi otwiera się po lekkim naciśnięciu ręką na skrzydło. Aby je zamknąć - wystarczy lekko popchnąć;
- zamykania drzwi - drzwi otwiera się ręcznie, a zamyka automatycznie po upływie określonego wcześniej czasu (2-60 sekund).
Istnieje także możliwość indywidualnej regulacji i łączenia wszystkich trybów pracy.
Skomentuj:
Dom wygodny nie tylko dla młodych i zdrowych