Jakie są formy wełny mineralnej?
Wełna mineralna produkowana jest w różnych postaciach. Są to przede wszystkim maty i płyty o różnej gęstości i grubości, ale także granulat i otuliny do rur.
MATY. Wygodnie się je układa, gdyż łatwo się dopasowują i dokładnie wypełniają izolowaną przestrzeń. Są lekkie i sprężyste, o małej gęstości i dużym zakresie grubości (od 50 mm do 200 mm).
Maty idealnie nadają się do ocieplenia stropodachów wentylowanych, poddaszy (użytkowych i nieużytkowych), stropodachów drewnianych oraz sufitów podwieszanych. Można nimi izolować także ściany działowe.
Maty z wełny kamiennej i szklanej sprzedawane są w postaci rolek; te z wełny szklanej występują również w formie prostokątnych arkuszy.
PŁYTY. Różnią się gęstością, a więc i twardością. Miękkie płyty mają gęstość do 60 kg/m3, półtwarde – 80-120 kg/m3, twarde zaś 150-180 kg/m³. Miękkie stosuje się do izolacji ścianek działowych, drewnianych stropów, sufitów podwieszanych, podłóg poddaszy nieużytkowych. Półtwarde służą do ocieplenia ścian zewnętrznych, podłóg, poddaszy użytkowych oraz stropodachów, twarde – do dachów płaskich. Popularne są również płyty dwugęstościowe (z wełny skalnej).
Płyty mają grubość do 240 mm oraz współczynnik od 0,036 do 0,041. Mogą być dodatkowo utwardzane, na przykład welonem szklanym, siatką z drutu lub folią aluminiową.
OTULINY. Stosuje się jako izolację termiczną i akustyczną okrągłych kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, przewodów grzewczych oraz instalacji wodnej.
Otuliny mogą mieć dodatkowe powłoki chroniące przed rozrywaniem oraz poprawiające parametry produktu (co w praktyce umożliwia dobór otulin o mniejszej grubości). Niektóre otuliny można też uelastycznić w dowolnie wybranym miejscu, nie naruszając ich powłoki zewnętrznej i unikając cięcia na segmenty kolanowe.
Otuliny mają grubość od 20 do 100 mm; współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,033 do 0,041 W/(mK).
GRANULAT. Jest to materiał „luzem”, nieuformowany do postaci płyt lub mat (gęstość od ok. 30 kg/m³). Jego nazwa może wprowadzać w błąd, bowiem z wyglądu nie przypomina on granulek, ale strzępki porwanej wełny. Przeznaczony jest do miejsc trudno dostępnych, gdzie nie da się użyć wyrobów uformowanych: do wypełniania szczelin w ścianach wielowarstwowych z pustką powietrzną, do izolacji cieplnej stropodachów wentylowanych oraz stropów pod poddaszami nieużytkowanymi.
Wełna mineralna w tej postaci ma współczynnik przenikania ciepła od 0,037 do 0,042 W/(mK).
Skomentuj:
Jakie są formy wełny mineralnej?